قهرمانان به علت ناهنجاری های اسكلتی و عضلانی مدال خویش را از دست می دهند

قهرمانان به علت ناهنجاری های اسكلتی و عضلانی مدال خویش را از دست می دهند

ایت بال: عضو هیات علمی دانشگاه شهركرد در حركات اصلاحی و توانبخشی ورزشی اظهار داشت: خیلی از ورزشكاران و قهرمانان ملی به علت ناهنجاری های اسكلتی و عضلانی مدال های خویش را در ثانیه ها از دست می دهند.بهنام قاسمی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: هر چند ما از اساتید علمی زیادی در حوزه های مختلف علوم ورزشی برخوردار هستیم كه از نظر نظریه در مباحث علمی ورزش پیش رو هستند، اما در تبدیل مباحث نظریه به عمل و پیاده كردن آنها در میادین ورزشی با مشكلات زیادی مواجهند و هنوز نتوانسته اند آن چه كه به صورت نظریه در دانشگاه علوم ورزشی یاد گرفتند در میادین ورزشی عملیاتی كنند.

وی اظهار داشت: خیلی از ورزشكاران و قهرمانان ما پیش از این كه به میادین حساس و مهم وارد شوند، باید از هر لحاظ آمادگی حضور در مسابقات را داشته باشند. تنها توجه كردن به چند پس از آمادگی جسمانی شرط لازم برای مدال آوری نیست. بعضی وقت ها شاهد این قضیه هستیم كه قهرمان ملی در یك دوره عملكرد بسیار موفقی دارد، ولی در رقابت دیگر به علت ناهنجاری های اسكلتی و عضلانی دچار افت شدید بدنی می گردد و مدال خویش را به راحتی در ثانیه های آخر از دست می دهد. ناهنجاریهای اسكلتی و عضلانی مساله ای است كه اغلب ورزشكاران نسبت به آن بی توجهی می كنند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهركرد در حركات اصلاحی و توانبخشی ورزشی، اضافه كرد: نگاه تك بعدی به مساله آماده سازی مشكل اغلب قهرمانان ملی است. بعنوان مثال ورزشكاری كه كار قدرتی یا سرعتی انجام می دهد تنها روی دو فاكتور قدرت یا سرعت تمركز می كند و از سایر فاكتورها غافل می ماند. این نگاه تك بعدی ورزشكاران ملی سبب شده تا آنها در میادین مهم و حساس مدال های خویش را در ثانیه ها از دست بدهند. یك ورزشكار زمانی می تواند آماده كسب مدال باشد كه تمام فاكتورهای آمادگی جسمانی را داشته باشد.

این متخصص حركات اصلاحی و توانبخشی ورزشی ادامه داد: اگر ورزشكار در یك دوره پیشرفت خوبی می كند و در دوره بعد دچار افت می شود، فقط به خاطر این مساله است كه فاكتورهای آمادگی جسمانی را در خود حفظ نمی كند و تصورش بر این است كه تنها با تقویت چند فاكتور آمادگی جسمانی می تواند همواره در اوج باشد، در صورتی كه این تصور غلطی است.

قاسمی افزود: استفاده از متخصصان ماساژ و روانشناس ورزشی دو فاكتور اصلی برای حضور موفقیت تیم ها در میادین ورزشی است كه همواره مسئولین ورزش توجه جدی به این مساله نمی كنند. در حقیقت خیلی از ركوردهای ما به خاطر نبود روانشناس ورزشی و ماساژور جابجا می شوند كه معمولا كادر فنی تیم ها به این مورد توجه خاصی نمی كنند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهركرد خاطرنشان كرد: ما اگر بخواهیم در بازی های آسیایی جاكارتا نسبت به اینچئون عملكرد بهتری داشته باشیم، باید تمام فاكتورها را در كنار هم داشته باشیم و با مدیریت درست آنها بتوانیم مدال های خویش را به راحتی از دست ندهیم.

وی در انتها در ارزیابی از یازدهمین همایش بین المللی علوم ورزشی، اظهار نمود: نسبت به همایش های دیگر از نظر محتوای علمی پربارتر بود و كارگاه های خوبی برگزار شد، اما محیط برگزاری آن شرایط خوبی را برای اساتید علمی و دانشجویان فراهم نكرده بود و سبب شده بود تا تمركز بر روی مباحث علمی كاهش پیدا كند. ضمن این كه معتقدم تا زمانی كه نتوانیم بین بخش اجرایی و دانشگاهی ارتباط خوبی را برقرار نماییم، قادر نخواهیم بود مقالاتی كه در چنین همایش هایی عرضه می گردد در فدراسیون ها به مرحله اجرا برسانیم، در نتیجه همانند رساله ها و مقالات دانشگاهی در كتابخانه ها خاك خواهند خورد و تاثیری در پیشرفت و توسعه ورزش كشور نخواهند داشت.
1397/03/05
14:11:34
5.0 / 5
4424
تگهای خبر: آمادگی جسمانی , تیم , شنا , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد