پودر مهتابی به جای كراتین در مكمل های ورزشی!

پودر مهتابی به جای كراتین در مكمل های ورزشی!

ایت بال: آیا از چاقی مفرط رنج می برید؟ اضافه وزنتان اعتماد به نفستان را از بین برده؟ ما به شما كپسول های گیاهی همه كاره... را پیشنهاد می دهیم كه دارای خصوصیت های منحصر به فردی هستند. داروی گیاهی... سبب لاغری و تناسب اندامتان می گردد و در كمتر از چند هفته به ظاهر ایده آل خود می رسید. پس فرصت را از دست ندهید و همین الان به شماره... پیامك دهید.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: حالا این ادعاهای غیر واقعی را فقط از شبكه های ماهواره ای نمی شنوید بلكه با گسترش شبكه های اجتماعی تبلیغات محصولات غیر مجاز و ادعاهای اغراق آمیز سر از تلگرام و اینستاگرام... هم در آورده اند.

این روزها كه تب باشگاه های بدنسازی در میان نوجوانان و جوانان بالاست برخی مربی های باشگاه های پرورش اندام و صاحبان برخی از عطاری ها تبلیغات اغوا كننده شان را در كانال تلگرامی در معرض نمایش می گذارند. آنها در همین شبكه های اجتماعی قریب به صدها نوع داروی گیاهی مخصوص لاغری، چاقی، افزایش میل جنسی و مكمل های ورزشی را جهت عضله سازی و پرورش اندام با آب و تاب فراوان تبلیغ می كنند.

اینكه این مكمل های پودری با كراتین گیاهی و طبیعی تولید شده اند و با تأثیر باورنكردنی منجربه عضله سازی فوق العاده در ورزشكاران می گردد. آنها برای اثبات ادعای شان فیلم كوتاهی را با حضور یكی از مصرف كنندگان این محصولات پخش می كنند تا چگونگی اثرات مكمل های پودری را روی ساخت عضله شرح دهند. این در شرایطی است كه محصولات بدون برچسب سلامت كالا بارها از جانب وزارت بهداشت كالاهای صدمه رسان سلامت خوانده شده اند و برخلاف آنچه پلیس فتا ممنوعیت تبلیغ این كالاها را از مبادی غیر رسمی تصویب كرده است اما حالا شبكه های اجتماعی و حتی عطاری ها در اختیار تبلیغ كنندگانی است كه سلامت محصولات شان مورد تأیید وزارت بهداشت نیست.

در ارتباط با مصرف مكمل های غذایی و ورزشی دو نگرانی عمده وجود دارد؛ اول آنكه تولید كننده های این محصولات ادعایی را درباره مكمل مطرح می كنند كه درست نیست. دومین نگرانی هم تقلب و قاچاق این محصولات است كه فرآورده های غیر مجاز در آنها استفاده می گردد. خطر این تهدید البته برای ورزشكاران حرفه ای بسیار جدی است.

از سوی دیگر سازمان غذا و دارو متولی نظارت بر كالاهای سلامت محور است و در این میان باید فروش و عرضه مكمل های ورزشی در اختیار داروخانه ها باشد اما وجود برخی خلأهای قانونی سبب شده وزارت بهداشت بعنوان متولی سلامت مردم نتواند از فروش این محصولات از جانب عطاری ها و باشگاه های ورزشی ممانعت كند.

سرپرست اداره كل فرآورده های طبیعی و مكمل های سازمان غذا و دارو در پاسخ به اینكه چرا با وجود نظارت سازمان غذا و دارو همچنان مكمل های قاچاق و تقلبی از جانب عده ای تبلیغ و عرضه می شوند؟ اظهار داشت: اولاً كه ما نهاد كنترل قاچاق در كشور نیستیم و نهاد نظارتی هستیم و از این رو كنترل و محدودیت قاچاق بر عهده ما نیست. وزارت بهداشت در بحث تبلیغات داروهای طبیعی و سنتی آیین نامه مشخص دارد. به گونه ای كه فقط گروه پزشكان و مجلات مربوط به پزشكان حق تبلیغ دارند و هر نوع تبلیغ فرآورده طبیعی و سنتی خارج از فضای همایش ها، مجلات پزشكی، مطب ها و داخل داروخانه ها غیر قانونی است.

دكتر مهناز خانوی در همین باره اضافه كرد: هر فرآورده ای كه غیر از این چارچوب تبلیغ شود حتی اگر علامت سیب سبز هم داشته باشد غیر قانونی است و ما بعنوان متولی سلامت مردم به علت تولید عوارض مختلف منع مصرف این كالاها را سفارش می نماییم.

او درباره روش های شناسایی مكمل های قاچاق و تقلبی هم به مردم توصیح كرد: فرآورده هایی كه برچسب زرد دارند كاملاً قابل پیگیری اند حتی با اسكن موبایل هم می توان پی برد كه كدام فرآورده قاچاق است. پلیس فتا و سامانه قاچاق هم در این باره با سازمان غذا و دارو همكاری می كنند. معاونت های غذا و دارو بازوهای اجرایی در سطح كشور ند و از این رو ۸ دانشگاه را بعنوان قطب مبارزه با قاچاق اعلام نموده ایم كه بر سلامت این محصولات نظارت می كنند و تخلفات را به ما گزارش می دهند.

این مقام مسئول در پاسخ به اینكه ناظران سازمان غذا و دارو چگونه بر باشگاه ورزشی یا آرایشگاه ها نظارت دارند؟ عنوان كرد: نظارت های ما حتماً باید با یك نفر از اعضای آن صنف صورت گیرد. ولی هنوز ما نمی توانیم باشگاه های ورزشی متخلف را پلمب نماییم باید وزارت ورزش این كار را انجام دهد. محصولاتی كه در شبكه های تلویزیونی و اینترنت هم تبلیغ می شوند از این قاعده مستثنی نیستند.

به گفته دكتر خانوی برآوردهای سازمان غذا و دارو نشان داده است بین ۱۰ تا ۱۲ درصد از آمار فروش این محصولات در سال احتمالاً قاچاق خواهد بود. به عبارتی فروش مكمل تولیدی و وارداتی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان است اگر ۱۲ درصد این رقم قاچاق باشد هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان عدد قاچاق مكمل های ورزشی و غذایی در كشور است.

او ادامه داد: هم اكنون ۶۰ درصد مكمل های مصرفی همچون قرص، كپسول و شربت های مكمل در داخل تولید می شوند اما از نظر عددی فروش این محصولات تنها ۳۰ درصد است یعنی مصرف كننده به لحاظ فرهنگی اعتمادی به محصول ایرانی ندارد.

دكتر خانوی با اشاره به اینكه هم اكنون بهترین برندهای خارجی مكمل های ورزشی و خوراكی سطح دنیا مجوز واردات دارند، اظهار داشت: در بحث مكمل های ورزشی خطر خیلی جدی وجود دارد. كشفیات ما نشان می دهد، مكمل ورزشی در بسته بندی بدون برچسب خارجی عرضه می شوند كه اغلب شان در زیر زمین و از پودر مهتابی سوخته تهیه می شوند. تولید كنندگان به جای كراتین پودر مهتابی سوخته را وارد مكمل می كنند به همین خاطر آمار مرگ و میر های عجیب و سكته های جوانان زیاد شده است. ما به نوجوانان و جوانان اخطار می دهیم اگر فرآورده ای برچسب سلامت ندارد، مصرف نكنند. نبود برچسب سلامت یعنی آن محصول از كانال نظارتی وزارت بهداشت نگذشته است.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به ساماندهی عرضه فرآورده های دارویی و مكمل ها در عطاری در ادامه از قانونی كردن فعالیت عطاری ها در آینده ای نزدیك اطلاع داد و اظهار داشت: سال قبل بیش از ۳ میلیارد تومان محصولات قاچاق از سطح عطاری ها جمع آوری شد. همینطور مقرر است، وزارت بهداشت بزودی كار نظارت بر عطاری ها را عهده دار شود.
1397/01/31
21:11:56
5.0 / 5
4888
تگهای خبر: باشگاه , تیم , ورزش , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیلیارد