بررسی مقاومت فوق العاده مرد یخی در برابر سرما

ورزشكار هلندی چه رازی دارد؟

ورزشكار هلندی چه رازی دارد؟

ایت بال: محققان برای دریافتن چرایی مقاومت عجیب بدن ورزشكار هلندی در برابر سرما، بدن وی را مورد بررسی و اسكن قرار دادند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، "ویم هوف"(Wim Hof) ورزشكار حرفه ای هلندی است كه بیشتر به خاطر توانایی ابرانسانی و فوق العاده اش برای مقاومت در برابر سرمای شدید شناخته شده است. اما آیا این یك مهارت جسمانی واقعی است كه می تواند یاد گرفته شود یا یك توانایی خاص در بدن "مرد یخی" است؟
دانشمندان دانشگاه ایالتی "وین"(Wayne) در حال بررسی یك سری از اسكن ها در طول مواجهه بدن مرد یخی با سرمای شدید هستند.
"هوف" رزومه خیال پردازانه ای دارد، او ادعا می كند كه 21 ركورد جهانی گینس را برای چیزهایی مانند سریع ترین دویدن نیم ماراتن با پای برهنه روی برف و نگه داشتن نفس خود به مدت 6 دقیقه در زیر یخ قطب شمال در اختیار دارد و یا زمانی در اختیار داشته است.
وی همینطور به ارتفاع 7.4 كیلومتری كوه اورست صعود كرده، در حالیكه فقط شلوار و چكمه بر تن داشته است.
"هوف" توانایی اش را به نام روش "ویم هوف" نامگذاری كرده، كه شامل یك سری از نفس های كوتاه و تند است تا نوعی كنترل هایپروتیلیتی(تنفس سریع) را تحریك كند.
البته اگر شما كتاب وی را بخرید و در كلاس های آموزش روش زندگی وی شركت كنید، می توانید یاد بگیرید كه چگونه همین كار را انجام دهید. اما آیا این كارها حقه بازی است یا یك پدیده فیزیولوژیكی واقعی در پشت آن وجود دارد؟
برای دریافتن این موضوع، محققان دانشگاه "وین"، مغز و عملكرد بدن "هوف" را در حالیكه روش خویش را در مواجهه با سرما اجرا می كرد، اسكن كردند.
محققان در طول دوره سه روزه، با استفاده از دو تكنیك تصویربرداری مختلف "هوف" را مورد مطالعه قرار دادند. آنها مغز او را با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملكردی (fMRI) بررسی كردند و از توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) برای تماشای آنچه در عضلات وی اتفاق می افتاد، استفاده كردند.


محققان یك لباس مخصوص بر تن وی كرده بودند كه توسط آن توانستند آب سرد یا گرم را در اطراف بدن وی پمپاژ كنند و درجه حرارت بدنش را بین هیپوترمی خفیف با درجه حرارت طبیعی تبادل كنند.
برای آزمایش اثرات روش "ویم هوف"، محققان آزمایش را یك بار با انجام آن روش پیش از آزمایش و یك بار بدون انجام آن مقایسه كردند. نتایج هم با گروه كنترل متشكل از دیگر شركت كنندگان مقایسه شد.
محققان دریافتند كه دمای پوست "هوف" حتی در معرض سرمای شدید، حدودا تغییری نكرده است. اسكن های PET نشان داده است كه تنفس سریع، خون را در مویرگ های ریه وی گرم می كند، كه در نتیجه در بدن او بهتر گردش می كند.
یك افزایش در دستگاه عصبی سمپاتیك و مصرف گلوكز در عضلات بینابینی، مشاهده شد و اسكن های fMRI همینطور افزایش فعالیت در یك منطقه غیرمنتظره مغز را نشان داد.
"اتو موزیك"(Otto Muzik) یكی از محققان مرتبط با این مورد می گوید: تنظیم خودكار درجه حرارت پوست و به صورت ضمنی، دمای هسته بدن، حتی زمانی كه بدن به شدت در معرض سرما قرار می گیرد، یك رویداد غیرمعمول است و می تواند مقاومت بدن "هوف" را در برابر یخ زدگی توضیح دهد.
وی اضافه كرد: ما برپایه مطالعات گذشته انتظار داشتیم كه مرد یخی فعالیت مغزی شدید در یك ناحیه شناخته شده بعنوان اینسولار قدامی، جایی كه مركز تنظیم دمای بدن در آن قرار دارد، داشته باشد، اما تفاوت های قابل توجهی در ناحیه ای به نام ماده خاكستری اطراف مجرا كه در بالای ساقه مغز قرار دارد، دیده شد. این ناحیه با مكانیسم مغز برای كنترل درد حسی همراه است و می خواهد این كنترل را با استفاده از انتشار شبه مخدر اعمال نماید.
محققان به دنبال كشف برنامه های كاربردی بالقوه جهت استفاده از روش "ویم هوف" در پزشكی و داروها هستند.
این تحقیق در مجله Neuroimage انتشار یافته است.
1396/12/16
18:13:44
5.0 / 5
4976
تگهای خبر: شنا , فعالیت , مقاوم , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیلیارد