با تلاش محققان كشور حاصل شد؛

امكان فعالیت بدنی بیماران بستری با دوچرخه ثابت ركاب زن

امكان فعالیت بدنی بیماران بستری با دوچرخه ثابت ركاب زن

ایت بال: پژوهشگران كشور موفق به طراحی و ساخت دوچرخه ركاب زنی برای تخت های بیمارستانی شدند كه امكان تحرك بدنی را برای افراد تحت بستری و بیماران خاص كلیوی تحت دیالیز كه مدت زمان زیادی در حالت درازكش قرار دارند، فراهم می كند.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، دستگاه "دوچرخه ركاب زن ویژه تخت های بستری در مراكز درمانی شامل دوچرخه ركاب زن ثابت است كه بر پای تخت های بستری در مراكز درمانی نصب می گردد. این دستگاه متشكل از تسمه فولی و پایه اتصال به تخت است كه این پایه بر مبنای وضعیت درازكش بیمار بر روی تخت قابل تنظیم و تغییر است.

تنظیم این دوچرخه با استفاده از فنر است كه در ركاب دوچرخه تعبیه شده و با استفاده از تولید اصطكاك، میزان بار كار بر مبنای توانایی بیمار و پیشرفت تمرین تنظیم خواهد شد. علاوه بر آن این دوچرخه مجهز به كیلومترشماری است كه به دوچرخه متصل می گردد تا تعداد دورها و مسافت ركاب زده شده توسط بیمار را نشان دهد.

با توجه به اینكه بیماران تحت بستری و بعضی از بیماران خاص مانند دیالیزی ها زمان قابل توجهی را بر روی تخت های بیمارستان به حالت درازكش هستند و عدم تحرك در این بیماران منشا خیلی از بیماری های جدید خواهد شد، از این رو ساخت وسیله ای كه بتواند در زمان بستری بودن، فعالیت مورد نیاز این بیماران را تامین كند، لازم و ضروری می باشد.

از طرفی خیلی از این مراكز درمانی- آموزشی بستر مهمی برای انجام طرح ها و تحقیقات پزشكی، ورزشی و پاتولوژیكی و بررسی تاثیرات فعالیت در بهبود و درمان بیماری ها است و انجام مطالعات ورزشی در محل های بستری بسیار عملی تر و كاربردی تر از انتقال بیماران به مراكز تحقیقاتی و سالن های ورزشی است.

نصب آسان به تخت بستری از خصوصیت های مهم این دستگاه به حساب می آید. فرد در حالت درازكش به انجام فعالیت ركاب زنی می پردازد و نیازی به خروج از تخت و یا وضعیت نشسته بودن برای انجام فعالیت بدنی نیست.

قابلیت تنظیم شدت و فشار بر مبنای توانایی افراد و قابل تغییر بودن ارتفاع دستگاه بر مبنای وضعیت بیمار بر روی تخت از دیگر مزایای این دستگاه است.

این طرح از جانب رقیه فخرپور در فستیوال نوآوری های صنعت تجهیزات ورزشی و توانبخشی عرضه شده است.
1396/11/24
13:57:54
5.0 / 5
4382
تگهای خبر: فعالیت , ورزش , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیلیارد