نتایج یك طرح پسادكتری نشان داد؛

اصلاح نژاد دام ها، راهی برای توسعه دامداری در ایران

اصلاح نژاد دام ها، راهی برای توسعه دامداری در ایران

ایت بال: در یک طرح پسادکتری موضوع پویش ژنومیک گوسفندان بومی ایران بمنظور شناسایی ژن های در رابطه با صفات تولیدی و آداپتاسیون به شرایط محیطی مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، پورنعنایی با مدرک دکتری تخصصی علوم دامی-ژنتیک و اصلاح نژاد دام از دانشگاه شهید باهنر کرمان درباره ی این طرح اظهار داشت: کشور ایران در منطقه جغرافیایی موسوم به کمربند بیابانی آفریقا-آسیا با حدود ۸۰ درصد زمینهای خشک و لم یزرع، گستره ای است که از نظر اقلیمی یکی از نقاط بسیار گرم و خشک جهان شمرده می شود.
وی اضافه کرد: در طول دهه های اخیر، داده هواشناسی مربوط به نقاط مختلف جغرافیایی جهان به وضوح روند گرم تر شدن کره زمین را نشان داده اند و این تغییرات دمایی سبب ایجاد طیف گسترده ای از اثرات نامطلوب اکوسیستمی خصوصاً در کشورهای بیابانی جهان خواهد شد.
این محقق در ادامه بیان کرد: ﻧﮋادﻫﺎی ﺑﻮﻣﯽ در ﻫﺮ ﮐﺸﻮر ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﻣﻠﯽ و ﻣﺤﺼﻮﻟﯽ راﻫﺒﺮدی در اﻗﺘﺼﺎد و روﻧﻖ آن ﮐﺸﻮرﻣ ﺤﺴﻮب ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ. از ﻃﺮف دﯾﮕﺮ، ﺗﻨﻮع ژﻧﺘﯿﮑﯽ در ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ و ﺑﺰ ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﺷﺪت اﻧﺘﺨﺎب ﭘﺎﯾﯿﻦ، ﺗﻌﺪاد زﯾﺎد ﭘﺮورش دﻫﻨﺪﮔﺎن و ﻣﺤﺪودﯾﺖ اﺳﺘﻔﺎده از ﺗﻠﻘﯿﺢ ﻣﺼﻨﻮﻋﯽ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺑﺎﻻست.
وی افزود: در سالهای اخیر، استفاده از تکنولوژی های جدید ژنتیک مولکولی به عنوان روشی مناسب برای جمع آوری اطلاعات از خصوصیات جمعیت ها مورد توجه قرار گرفته است. بدین سبب خصوصاً در شرایطی که اطلاعاتی نظیر شجره حیوانات، سطوح تفاوت های ژنتیکی داخل و بین جمعیت ها و میزان خلوص یا آمیختگی آنها در دسترس نباشد، استفاده از این فنآوری ها کمک قابل توجهی به شناسایی خصوصیات ژنتیکی جمعیت ها و برنامه ریزی برای حفاظت ژنتیکی و به نژادی از آنها می کند.
پورنعنایی افزود: کشور ایران همچون قدیمی ترین مراکز اهلی سازی و پرورش گونه های دام و طیور در دنیا شمرده می شود. هم اکنون، اکوتیپ های مختلفی از گوسفندهای بومی در مناطق جغرافیایی مختلف کشور نگهداری می شوند که به لحاظ خاصیت های ظاهری و تولیدی تفاوت های آشکاری با یکدیگر دارند. شناسایی الگوهای زیستی و صیانت از این منابع ژنتیکی امری لازم است و لازمه این امر بهبود سیستم های رکوردبرداری، شناسایی تنوع ژنتیکی موجود در سطح ژنوم، ایجاد بانک اطلاعاتی ژنوم و طراحی برنامه هایی برای بهره برداری و صیانت از آنها است.
وی اشاره کرد: نتایج حاصل از این پژوهش درک ما را از ساختار ژنتیکی اکوتیپ های مختلف گوسفند بومی ایران، منشأ آنها، اثر مهاجرت و همین طور جابجایی جمعیت های انسانی متصل به این فرآیندها را بیشتر می کند.
پورنعنایی در آخر اشاره کرد: علاوه بر این، با مقایسه گوسفندان بومی ایران و نژادهای خارجی موجود در جهان، شناخت مناسبی از تنوع ژنومی موجود در اکوتیپ های گوسفند بومی ایران که به عنوان مخازن ژنی مهم برای صفات سازگاری هستند را فراهم می آورد که می تواند در اولویت بندی برنامه های حفاظت ژنتیکی این دام باارزش مورد استفاده قرار گرفته شود.


منبع:

1403/04/19
14:35:50
5.0 / 5
105
تگهای خبر: سیستم , شنا , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیلیارد