رییس مركز تعاملات بین المللی علم و فناوری:

رشد یک و نیم برابری صادرات دانش بنیان در هفت ماهه نخست ۱۴۰۲

رشد یک و نیم برابری صادرات دانش بنیان در هفت ماهه نخست ۱۴۰۲

به گزارش ایت بال، رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری اظهار داشت: صادرات دانش بنیان ها در سال ۱۴۰۱ با یک رشد ۳۰ درصدی، ۸۶۰میلیون دلار شد واین عدد برای هفت ماهه اول سال ۱۴۰۲ به بیشتر از ۱.۳ میلیارد دلار رسیده است.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امیرحسین میرآبادی با بیان این مطلب تصریح کرد: توانمندی شرکتهای دانش بنیان، علاوه بر ارتقای اعتبار علمی کشور، تقویت اقتدار کشور در زمینه مذاکرات بین المللی را هم به دنبال دارد.
وی ضمن اشاره به بسترسازی هایی که انقلاب اسلامی ایران در جهت رشد و شکوفایی بخش خصوصی فراهم نموده است، اضافه کرد: کشور ما در دهه های گذشته از لحاظ اقتصادی وابسته به نفت بود و بعد از تاکیداتی که مقام معظم رهبری در مورد تقویت صادرات غیر نفتی داشتند و متذکر شدند که باید اقتصاد را از نفت جدا و یک اقتصاد غیرنفتی را ایجاد کنیم؛ به تدریج، زمینه لازم برای نقش آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد، توجه به توانمندسازی بخش خصوصی، خصوصی سازی و … شکل گرفت که تمام این موارد را میتوان همچون گفتمان هایی دانست که انقلاب اسلامی ایران بوجود آورده است.
ایجاد بسترهای جدید در حوزه بین الملل بعد از انقلاب اسلامی ایران
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری تصریح کرد: گفتمانی که بعد از انقلاب اسلامی حول تعریف همکاریهای مشترک علمی و فناوری با سایر کشورها، شکل گرفت و امروز با نظر مؤکد مقام معظم رهبری و سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران، دنبال می شود، سبب شکل گیری یک جریان پیوسته و حضور متخصصان، فناوران و شرکتهای دانش بنیان در زمینه های بین المللی شده است.
وی با اشاره به اینکه خانه های نواوری و فناوری (آی هیت)، بستری برای نقش آفرینی شرکتهای دانش بنیان در حوزه بین الملل است، خاطرنشان کرد: ما در خانه نوآوری و فناوری ایران(iHiT) در تهران هر هفته میزبان یک هیئت عالی رتبه همچون نایب رییس مجلس الجزایر، وزیر خارجه نیکاراگوئه، رئیس جمهور کوبا، نخست وزیر سوریه، رئیس مجلس ویتنام و.... هستیم.
میرآبادی افزود: با وجود این که هر یک از این کشورها در حوزه هایی دارای ظرفیتهای مخصوصی هستند اما با یک ارزیابی کلی از توانمندی شرکتهای دانش بنیان ما به واسطه بازدید کوتاهی که داشتند، پیشنهاد همکاریهای جذابی را به ما می دهند که تمام این موارد، فرصت های جدید رشد اقتصاد دانش بنیان تلقی خواهند شد.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری ضمن اشاره به ظرفیت هایی که بعد از انقلاب اسلامی، هرساله تقویت شدند، اظهار داشت: بعنوان مثال حدود ۲۰ سال پیش، شرکتهای دانش بنیان بیشتر به صورت استارتاپ هایی بودند که در چارچوب تیم های کوچک فعالیت می کردند و به مرور زمان این تیم ها رشد کردند و تبدیل به شرکتهای کوچک و متوسط شدند، به تدریج توانستند به بازارهای بین المللی راه پیدا کنند و در دو سال گذشته رشدهای قابل توجهی را تجربه کنند.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری اظهار نمود: با نیم نگاهی به آمارهای رسمی صادرات شرکتهای دانش بنیان در چهار سال گذشته، متوجه خواهیم شد که دنیا ما را در حوزه فناوری و محصولات دانش بنیان پذیرفته است.
میرآبادی خبر داد: میزان صادرات شرکتهای دانش بنیان در سال ۱۳۹۸، ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۹ (به واسطه انتشار ویروس کرونا)، ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ مجدداً ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ با یک رشد ۳۰ درصدی ۸۶۰ میلیون دلار شد. این عدد برای هفت ماهه اول سال ۱۴۰۲ بنا به گزارش رسمی گمرک به بیشتر از ۱.۳ میلیارد دلار رسیده است.
میرآبادی ضمن اشاره به برند، ” ایران قوی فناور” اظهار داشت: برند ایران قوی فناور یعنی باید اقتدار ایران رو به واسطه ی فناوری در دنیا معرفی نماییم و رئیس جمهورمان هم از این رویکرد بسیار حمایت می کنند؛ فناوری در اینجا، تمام حوزه ها همچون حوزه های نظامی، کشاورزی، سلامت، انرژی و … را شامل خواهد شد؛ به بیان دیگر افق ایران باید در دنیا، قوی و فناور باشد و به عبارت دیگر فناوری، پایه اقتدار جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.
اضافه شدن دو مجموعه خانه نوآوری و فناوری در سال ۱۴۰۲
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری افزود: در سال ۱۴۰۲ خانه نوآوری و فناوری ایران در تاشکند (ازبکستان) را افتتاح کردیم و بخش عملیاتی کار شروع شده و فاز عملیاتی مرکز فناور نوآوری مشترک ایران ونزوئلا را هم شروع کردیم ولیکن هنوز افتتاح نشده و در مرحله آماده سازی است؛ امیدواریم تا آخر سال به بهره برداری برسد.
وی در انتها ضمن اشاره به ظرفیتهای جدید صادراتی در چارچوب شرکتهای مدیریت صادرات، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ در برخی از کشورها، شرکتهای مدیریت صادرات را دنبال می نماییم و تا آخر سال حداقل پنج شرکت مدیریت صادرات یا EMC را در نقاط مختلف جغرافیایی همچون آسیا، قاره آفریقا، آمریکای لاتین، آسیای شرقی و … خواهیم داشت.

1402/11/18
08:25:59
5.0 / 5
219
تگهای خبر: تیم , سلامت , فعالیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیلیارد