در دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی؛

جراحی کاشت الکترود در مغز برای درمان صرع مقاوم به دارو انجام شد

جراحی کاشت الکترود در مغز برای درمان صرع مقاوم به دارو انجام شد

ایت بال: جراحی کاشت الکترود در مغز برای درمان صرع مقاوم به درمان دارویی در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهدای تجریش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برای یک دختر 17 ساله انجام شد.


به گزارش ایت بال به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی جراح مغز و اعصاب با بیان این خبر درباره ی این جراحی توضیح داد: در سالهای اخیر یکی از روش های نوآورانه که برای درمان تشنج های مقاوم به درمان طبی صورت می گیرد تحریک قسمت های عمقی مغز است. وی با اعلان اینکه این بیمار برمبنای چندین جلسه مشورتی یک تیم متخصص برای این جراحی انتخاب شده است، اضافه کرد: در این نوع اعمال جراحی اگر بتوانیم کانون تشنج را خارج می نماییم اما به سبب این که ضایعه وی در نزدیکی مرکز تکلم قرار داشت، امکان برداشتن این ناحیه ممکن نبود و بنا بر این درمان بوسیله روش تحریک عمقی مغز صورت گرفت. زالی با اعلان اینکه بیمار از دو سال قبل گرفتار حملات تشنج می شد، تصریح کرد: از هفت ماه قبل این تشنج ها بالا رفته بود و انواع داروها برای کنترل تشنج ها برای ایشان مورد استفاده قرار گرفت که نتیجه آنها موفقیت آمیز نبود. وی درباره ی پروسه انتخاب این روش برای درمان این بیمار توضیح داد: پس از بررسی های مفصل همچون ام آر آی عملکردی برای نشان دادن قسمت های مختلف مغز، انجام نوارمغزهای گوناگون و همین طور مانیتورینگ چندین روزه، نهایتاً این بیمار توسط همکاران فوق تخصص تشنج این بیمارستان برای این عمل جراحی برگزیده شد. این جراح مغز و اعصاب با اشاره به این که تا قبل از این الکترودهای مخصوص در ایران برای این عمل جراحی تشنج وجود نداشت، اضافه کرد: از وزارت بهداشت، خصوصاً هیات امنای ارزی تشکر ویژه می نماییم که با همت آنان توانستیم این الکترودها را در ایران وارد نماییم تا امکان این جراحی محقق شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: خوشبختانه با توجه به این که بیمه سلامت این بیماری را جز بیماریهای خاص قرار داده است، انجام این عمل جراحی در بیمارستان های دولتی از نظر تهیه الکترودها رایگان خواهد بود و هزینه های این جراحی تحت پوشش بیمه سلامت کشور قرار دارد. وی تصریح کرد: البته در بیمارستان شهدای تجریش انواع عمل های جراحی تحریک عمقی مغز برای بیماران مبتلا به پارکینسون، اختلالات حرکتی، بیماریهای روانپزشکی مقاوم به درمان، اختلالات حرکتی و موارد دیگر انجام شده بود، اما در مورد تشنج چون این الکترودها در ایران نبود، این عمل انجام نمی شد. زالی درباره ی وضعیت بیهوشی بیمار در حین جراحی توضیح داد: این عمل از نظر بیهوشی حالت بینابینی دارد برای اینکه ممکنست در بخشهایی از عمل به همکاری بیمار نیاز داشته باشیم. خوشبختانه تیم بیهوشی مستقر در این بیمارستان در ارتباط با عمل های تحریک عمقی مغز تجارب بسیار خوبی دارند. وی با تأکید بر این که این جراحی یک کار تیمی است، بیان کرد: در این جراحی متخصص بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، فوق تخصص تشنج و جراحان مغز و اعصاب در کنار هم کار می کنند؛ همین طور در حین عمل حضور متخصص نورولوژی و فوق تخصص تشنج بسیار لازم است تا جراح را در حین عمل هدایت کنند. حضور مستمر متخصص بیهوشی برای چک کردن پارامترهای مختلف نیز بسیار اهمیت دارد و خوشحالیم در گروی یک کار تیمی انتخاب این بیمار انجام شد.
دکتر فائزه موسویان متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ صرع نیز درباره ی این جراحی اظهار داشت: بیمار یک فرد مبتلا به صرع کانونی مقاوم به درمان دارویی است که با بهره گیری از یک روش جدید به نام DBS مورد جراحی قرار گرفت. وی ادامه داد: متاسفانه در تعداد تشنج های این بیمار با وجود مصرف داروهای گوناگون تغییری ایجاد نشد و باتوجه به مقاومت دارویی، کاندید جراحی epilepsy شد، اما با توجه به این که ضایعه وی در سمت چپ و نزدیک مرکز تکلم قرار دارد، امکان برداشتن ناحیه ایجاد کننده تشنج وجود نداشت و بدین سبب بیمار کاندید DBS شد. موسویان اضافه کرد: این کیس در کمیسیون های مختلفی توسط همکاران جراح اعصاب همچون زالی، اشرافی و حرفه دوست مورد بررسی قرار گرفت و بعد از بررسی ام آر آی و داده های نوار مغز کاندید تعبیه DBS در هسته قدامی تالاموس شد. وی درباره ی اهمیت این جراحی توضیح داد: با توجه به این که انجام این جراحی به دقت بالایی نیاز دارد و این کار در کل دنیا بسیار جدید است و در ایران هم بسیار روش جدیدی است، این کار خاص تلقی می شود و برای ما اهمیت بالایی دارد به همین خاطر در انتخاب کیس و انجام روش جراحی دقت بالایی شده است و از کمک همکارانی که تجربه بالایی داشته اند استفاده کردیم تا بتوانیم به بهترین شکل آنرا انجام دهیم. موسویان درباره ی نحوه عملکرد این الکترودها توضیح داد: در مواردی که دستگاه DBS برای بیمار طراحی می شود، ابتدا دستگاه باید چند هفته خاموش باشد تا مغز و دستگاه آمادگی لازم را پیدا کند و محل جراحی ترمیم شود و پس از چهار هفته دستگاه با تنظیمات مخصوص روشن شود. وی درباره ی زمان بهبود علایم تشنج ها توضیح داد: انتظار داریم در ماه های اول تا حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد اثر دستگاه و کاهش تعداد تشنج ها را ببینیم، اما به تدریج با تغییر تنظیمات دستگاه که ممکنست چهار تا شش ماه بطول بیانجامد، اساسا کنترل بهتری انتظار می رود و در طولانی مدت طی پنج سال ممکنست تا ۷۵ درصد کاهش تعداد تشنج ها را در بیمار شاهد باشیم. این متخصص مغز و اعصاب با اعلان اینکه در مواردی گزارش شده است که تشنج ها بطور کامل کنترل شده اند، اظهار داشت: بدین سبب اثر این دستگاه در طولانی مدت افزایش می یابد و ما به تدریج با تعاملی که با بیمار داریم و باتوجه به تعداد تشنج ها بصورت ماهانه تنظیمات دستگاه را مشخص می نماییم. دکتر فرزاد اشرافی متخصص مغز و اعصاب نیز درباره ی این جراحی توضیح داد: بیماری ۷۰ درصد مبتلایان به صرع با دارو کنترل می شود اما بیماری ۳۰ درصد آنها بوسیله دارو غیرقابل کنترل است و باید بوسیله جراحی درمان آنها دنبال شود. وی با اعلان اینکه این الکترود در ابعاد بسیار کوچکی در مغز بیمار قرار داده می شود، اظهار داشت: هزینه این جراحی به سبب الکترود بالاست که خوشبختانه در ایران هزینه آنرا بیمه پوشش می دهد. اشرافی افزود: هزینه این جراحی در کشورهای ارروپایی، آمریکا و استرالیا بسیار بالاست و چیزی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار برای بیمار هزینه دارد. این متخصص با اعلان اینکه خوشبختانه در کشورما باتوجه به حمایت های هئیت امنای ارزی و بیمه این جراحی هزینه بالایی برای بیمار ندارد، اظهار داشت: بیمارستان شهدای تجریش در عمل های جراحی پارکینسون و اختلالات حرکتی پیشتاز است و این بیمار نخستین موردی است که برای درمان صرع مقاوم به درمان دارویی تحت جراحی کاشت الکترود قرار می گیرد.


منبع:

1402/11/15
22:49:00
5.0 / 5
238
تگهای خبر: آموزش , بیماری , تیم , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بیلیارد