دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

اتاق وضعیت علم و فناوری بزودی

اتاق وضعیت علم و فناوری بزودی

به گزارش ایت بال، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: بزودی اتاق وضعیت علم و فناوری راه اندازی می شود و تک تک دستاوردهای علم و فناوری در این سامانه قرار می گیرد و ارزیابی می شود.به گزارش ایت بال به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه در پژوهشگاه مواد و انرژی با گرامیداشت ایام رجب و یاد شهدای امنیت اظهار داشت: اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی باید ملاک عمل باشد. بنای ما در دوره ی جدید شورا اینست که از اساتید دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در ساحت سیاستگذاری و تنظیم گری استفاده نمائیم.
وی افزود: در این راه وقتی مقرر است شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فناوری تصمیمی بگیرد یا سندی مصوب کند باید زمینه مشارکت حداکثری استادان را فراهم آورد ازاین رو بسترهای لازم را فراهم نموده ایم تا این امکان برای حضور اساتید وجود داشته باشد. بر این اساس در هر استانی هیئت اندیشه ورز علم و فناوری استانی تشکیل می شود که خوشبختانه این هیئت در استان البرز هم شکل گرفته است.
فناوری های نوین لحظه به لحظه درحال تحول است. امروز از هوش مصنوعی کوانتومی سخن به میان می آید. فناوری کوانتومی پارادایم جدیدی در علم به وجود آورده و علم امروز در هم تنیدگی زیادی دارد آنچنان که علوم پزشکی با علوم مهندسی پیوستگی زیادی پیدا کرده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: البته منظور از مشارکت هیئت های اندیشه ورز این نیست که فقط اعضای این هیئت ها در سیاستگذاری مشارکت داشته باشند بلکه باید از اساتید دیگر استان استفاده گردد تا سیاستگذاری با مشارکت حداکثری استادان صورت گیرد.
استاد خسروپناه افزود: موضوع هایی نظیر نقشه جامع علمی، جذب اساتید و ارتقای مرتبه علمی آنها به استادان مربوط است و برای اصلاح آنها باید اساتید مشارکت داشته باشند. هیئت های اندیشه ورز استانی باید فعال شوند و در مسائل علمی از اساتید مشورت بگیرند.
وی افزود: تکنولوژی های جدید لحظه به لحظه درحال تحول است. امروز از هوش مصنوعی کوانتومی سخن به میان می آید. فناوری کوانتومی پارادایم جدیدی در علم به وجود آورده و علم امروز در هم تنیدگی زیادی دارد آنچنان که علوم پزشکی با علوم مهندسی پیوستگی زیادی پیدا کرده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح این پرسش که آیا نقشه جامع علمی کشور پاسخگوی پرسش های امروز هست؟ بیان کرد: این نقشه باید برای پاسخ به پرسش های امروز روزآمد شود و برای تغییرات لحظه به لحظه علم برنامه داشته باشد، روزآمدسازی نقشه به فرهنگستان علوم سپرده شده، هیئت های اندیشه ورز نظرات کارشناسی خویش را دراین زمینه ارسال نمایند.
۲۰ سال است که کرسی های نظریه پردازی شکل گرفته اما در طول این مدت ۶۳ نظریه ثبت شده است باید دراین زمینه فعالانه تر عمل نماییم.
استاد خسروپناه عنوان کرد: با تغییراتی که در فرهنگستان علوم ایجاد شده، این فرهنگستان جان جدیدی پیدا کرده است، امروزه تک تک دانشمندان فرهنگستان در کارهای علم و فناوری شورا مشارکت دارند. نقشه جامع علمی کشور باید هر ۵ سال بازبینی شود. در روزآمدسازی نقشه جامع علمی ۸ سال تعویق داریم. در این راه فقط نباید به علوم پایه و مهندسی توجه گردد بلکه باید علوم انسانی و علوم اجتماعی مدنظر باشد چونکه علوم اجتماعی می تواند برای صدمه های اجتماعی پاسخ عرضه نماید.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: ۲۰ سال است که کرسی های نظریه پردازی شکل گرفته اما در طول این مدت ۶۳ نظریه ثبت شده است باید دراین زمینه فعالانه تر عمل نماییم.
وی با اشاره به اصلاح بخشنامه ارتقای مرتبه علمی اعضای هیئت علمی بیان کرد: بخشنامه درحال بازبینی است و وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد دراین زمینه مشارکت دارند. اصول حاکم بر بخشنامه تعریف شده که شامل ۱۰ اصل است یکی از اصول خانواده محوری است. تمام شرایطی که برای مردان است نباید برای خانم ها باشد، خانمی که ازدواج کرده فرزند دارد نباید ساعات موظفی او همانند آقایان باشد.
استاد خسروپناه بیان کرد: هیئت های اندیشه ورز می توانند در چهار ساحت با شورای عالی انقلاب فرهنگی همکاری داشته باشند، در گام اول برای شناسایی اولویت های علم و فناوری به شورای عالی انقلاب فرهنگی یاری برسانند. در تدوین و بازنگری سندها مشارکت داشته باشند، در اجرایی سازی اسناد مشارکت کنند و در نهایت بر اجرایی سازی مصوبات نظارت داشته باشند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به راه اندازی مرکز رصد، نظارت و ارزیابی اظهار داشت: بزودی اتاق وضعیت علم و فناوری را راه اندازی می نماییم تا تک تک دستاوردهای علم و فناوری در این سامانه قرار گیرد و ارزیابی شود، این رصد می تواند شاخص ارزیابی عملکرد دانشگاه ها و پژوهشگاه ها باشد.
وی با تکیه بر مبحث فرهنگ در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها اضافه کرد: دراین زمینه ضروری است سند اسلامی شدن دانشگاه ها اجرا شود، خصوصیت مهم اسلام امانت داری و مسئولیت پذیری است. باید در مسئولیت های خود امانت دار باشیم. فرهنگ از علم و فناوری مهم تر است فرهنگ مثل هواست، فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی باید ترویج شود و گفتمان سازی دراین زمینه صورت گیرد.
وی در انتها اظهار داشت: مساله مالی دانشگاه ها باید جدی گرفته شود. نخبگانی که در علم و فناوری مشارکت جدی دارند باید مزایای ویژه داشته باشند.

1402/11/13
12:34:07
5.0 / 5
246
تگهای خبر: جت , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیلیارد