دبیر ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته:

تولید 20 ماده اولیه دارویی معدنی در کشور تا 2 سال آینده

تولید 20 ماده اولیه دارویی معدنی در کشور تا 2 سال آینده

به گزارش ایت بال، دبیر ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار داشت: در عرصه معدن، برنامه محوری ما تولید 20 ماده اولیه دارویی معدنی است و دراین زمینه مقرر شده فراخوان هایی داده شود.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، صادق صادق زاده در نشست خبری که امروز در محل معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار گردید، ضمن اشاره به این که ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته ۴ حیطه عملیاتی در عرصه های مواد معدنی، مواد پتروشیمی، مواد نوظهور و ساخت پیشرفته دارد، اظهار داشت: ساخت پیشرفته مربوط به روش های ساختنی است که عمدتا در آن از فراوری های مواد استفاده می شود.
سند توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته درحال نهایی شدن است
دبیر ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به این که سند توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته از سال ها قبل مطرح بود اما به دلیلهای مختلف به عاقبت نرسید، اظهار داشت: در ۵-۶ ماه اخیر با تمرکز بر روی این سند، هم اکنون به نقطه نهایی سند نزدیک شده ایم و فکر می کنم تا ۲ ماه آتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد. این سند مسیر توسعه فناوری در این زمینه را مشخص خواهدنمود که ۲ محور دارد؛ محور نخست کاهش خام فروشی و محور دوم افزایش یا ارتقا کیفیت زندگی مردم.
صادق زاده به ذکر آماری درباره ی خام فروشی ایران که قبل از این توسط مرکز پژوهش های مجلس اعلام شده بود، اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱، ۱۲۲ میلیون تن کالا یا مواد خام به ارزش ۵۳ میلیارد دلار صادر کرده ایم و ۳۷ میلیون تن کالا به ارزش ۶۰ میلیارد دلار وارد کرده ایم. این آمار نشان میدهد کشورهایی که مواد خام را از ایران دریافت کرده اند، پس از فرآوری ۳۰ درصد آنرا از آن کشورها وارد می نماییم. عمده موضوعی که موجب می شود این حجم مواد خام را صادر نماییم اما به مقدار کمتری کالا وارد نماییم، این است که فناوری تبدیل این مواد را در کشور نداریم.
توسعه ساخت ۲۰ ماده اولیه دارویی معدنی در کشور
وی از دو پروژه این ستاد در عرصه توسعه مواد اولیه دارویی معدنی و همین طور توسعه باتری های لیتیومی آگاهی داد و اظهار داشت: در عرصه معدن، برنامه محوری ما هدفگذاری برای توسعه ۲۰ ماده اولیه دارویی معدنی است و دراین زمینه مقرر شده فراخوان هایی داده شود و ما بهترین ها را انتخاب خواهیم کرد تا در نهایت بتوانیم طی یکی دو سال آینده در عرصه مواد اولیه دارویی معدنی قدمهای مؤثری برداریم.
به دنبال تولید باتری های لیتیومی در مقیاس صنعتی هستیم
صادق زاده اضافه کرد: در پروژه دوم بدنبال تولید باتری های لیتیومی در مقیاس صنعتی هستیم که هم اکنون استقرار تجهیزات آن ازطریق یک مجموعه دولتی در حال انجام می باشد و امیدواریم تا یکی دو سال آینده این هدفگذاری محقق شود.
دبیر ستاد فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری بیان کرد: در کشور ادعا می شود که ۹۰ درصد از داروهای مصرفی در داخل تولید می شود که البته بخش عمده ای از مواد اولیه آنها وارداتی است که در صورت بیشتر شدن فشارهای تحریم ها، قیمت این اقلام در کشور بیشتر می شود.
وی با بیان این که برمبنای آمارها حجم ارزبری مواد اولیه دارویی ۲۰۰ میلیون دلار است، اشاره کرد: مواد اولیه دارویی بر سه دسته مواد اولیه معدنی، پتروشیمی و آلی تقسیم می شود، اظهار داشت: بر طبق پروژه ستاد ما مقرر است بر توسعه مواد اولیه دارویی معدنی تمرکز داشته باشیم چونکه پروسه رسیدن به این نوع ماده آسان تر است.
همکاری با دانشگاه فنی و حرفه ای جهت تربیت تکنسین ها و صنعتگران ماهر بومی
دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای با دانشگاه فنی و حرفه ای در عرصه تربیت تکنسین های ماهر اظهار داشت: بر طبق این طرح که مقرر است، طی هفته آتی رونمایی شود، دانشگاه فنی و حرفه ای صنعتگران ماهر را بصورت بومی برای رشته های خاص تربیت می کند؛ هم اکنون ما چالش هایی در عرصه مواد در شهرستان های مختلف کشور داریم و این مشکل در تهران کمتر است.
وی با بیان این مطلب که این دانشگاه دارای ۱۸۰ شعبه در کشور است و می تواند بازوی قوی ما برای تربیت صنعتگران ماهر بومی برای هر منطقه باشد، اشاره کرد: در این طرح ما از فارغ التحصیلان آن برای توسعه کسب وکارها در هر منطقه حمایت می نماییم و از این طریق مسائل هر منطقه در عرصه مواد و ساخت پیشرفته رفع خواهد شد.
«مرکز ملی ساخت افزایشی» در کشور راه اندازی می شود
صادق زاده از راه اندازی «مرکز ملی ساخت افزایشی» آگاهی داد و اظهار داشت: می خواهیم با راه اندازی این مرکز مقدمات استفاده از این فنآوری ها و حوزه کاربرد ساخت پیشرفته را ترویج نماییم و در همین زمینه با چند مجموعه بزرگ صنعتی درحال مذاکره هستیم. ساخت افزایشی به عنوان پرینت سه بعدی شناخته می شود که یک رویکرد دگرگون کننده برای تولید قطعات صنعتی و معمولی است که امکان ایجاد قطعات و سیستم های سبک تر و مستحکم تر را فراهم می آورد.
وی اظهار داشت: ساخت افزایشی مواد را برای ایجاد یک قطعه، به مرور بر روی یکدیگر اضافه می کند و شکل می دهد. هم اکنون پرینترهای ۶ بعدی در دنیا مطرح شده و این حوزه در صنایع کاربردهای زیادی دارد و ما از اکنون باید به فکر توسعه این فناوری در کشور باشیم. دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری در ادامه با اعلان اینکه از ۹ هزار شرکت دانش بنیان بیش از ۴ هزار شرکت دانش بنیان به حوزه مواد ارتباط پیدا می کند، اظهار داشت: طی فراخوان های دو ماه اخیر ۵۰ طرح به دست ما رسیده که ارزشی بیش از سه هزار میلیاردریال دارد؛ همین طور طرح های واصله تبصره ۱۸ بیش از ۶۰ طرح به ارزش حدود ۱۰ هزار میلیاردریال بوده که برای این طرح ها دو هزار میلیاردریال تایید شده است. اجرای پروژه ردیابی ژنوم مواد با هوش مصنوعی صادق زاده اظهار داشت: در ستاد دو کارویژه داریم که یکی از آنها ژنوم مواد است که درحال ردیابی آن با هوش مصنوعی هستیم. دو میلیون ماده جدید دراین زمینه وجود دارد که هنوز بشر به آن دست نیافته است؛ از آنجا که می توان مواد را با ژنوم های مواد مختلف در نظر بگیریم یافتن آن اهمیت دارد. باتوجه به اهمیت موضوع، فراخوان هایی انتشار یافته و امید آن می رود که تا یک سال آینده به نتیجه برسد. وی به بخش حمایتی ستاد از طرح های تکاملی اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از طرح ها، المپیک مواد است که امیدواریم تا اوایل سال جدید بازیگران مختلفی در این المپیک داشته باشیم. مقرر است مسابقه ای هر دو سال یکبار بواسطه این طرح اجرا شود.


منبع:

1402/09/18
11:39:26
5.0 / 5
213
تگهای خبر: بازی , تیم , سیستم , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بیلیارد