طراحی سامانه جامع مدیریت متمرکز پسماندهای پزشکی کشور

طراحی سامانه جامع مدیریت متمرکز پسماندهای پزشکی کشور

ایت بال: یک شرکت دانش بنیان با تاکید بر توان متخصصان خود، زیرساختی را فراهم نموده که بواسطه آن می توان تمام امور مربوط به مدیریت پسماند را در کشور بصورت یکپارچه و بطورکامل آنلاین رهگیری و رصد کرد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری پرویز نوروزمهر، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به پسماندهای پزشکی اظهار داشت: همه پسماندهای تولید شده در مراکز درمانی، لابراتوار ها و مراکز تحقیقاتی پزشکی، کلینیک ها و درمانگاه ها و همین طور منابع کوچک تر مانند مراقبت های خانگی به عنوان منابع آلاینده محسوب می شوند و فقدان مدیریت صحیح در جمع آوری و دفع بهداشتی آنها می تواند در بروز مخاطرات زیست محیطی و افزایش بار بیماری در جامعه نقش به سزایی داشته باشد.
این کارشناس فناور ضمن تقسیم پسماندها را به دو گروه پسماندهای عادی و خطرناک گفت: حدود ۷۵ تا ۹۰ درصد پسماندهای تولید شده در مراکز درمانی، پسماندهای بی خطر و عادی است هستند که نیازی به حمل و نقل و مدیریت ویژه ندارد و بوسیله سیستم مدیریت پسماند شهری می توان آنها را جمع آوری و دفع کرد ولی ۱۰ تا ۲۵ درصد باقیمانده پسماندهای پزشکی بر حسب تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO) و EPA جزو پسماندهای خطرناک و ویژه می باشند. البته این درصدها در کشور ما متفاوت می باشد و گاهی میزان پسماندهای ویژه تا ۵۰ درصد هم بیشتر می شود که علل مختلفی دارد. پسماندهای ویژه و خطرناک خود شامل پسماندهای عفونی، پسماندهای دارویی-شیمیایی و پسماندهای تیز و برنده است.
نوروزمهر افزود: سیستم مدیریت پسماند پزشکی ارائه و اجرا شده توسط این شرکت شامل زیرساخت نرم افزاری و سخت افزاری است که قسمت سخت افزاری شامل ایجاد سایت های متمرکز برای بی خطرسازی همه پسماندهای تولیدی در مراکز مختلف شامل درمانگاه ها، لابراتوار ها، کلینیک ها، مطب ها و بیمارستان ها با به کارگیری خودرو های اختصاصی حمل و نقل و اتوکلاوهای در مقیاس صنعتی می باشد.
وی درباب قسمت نرم افزاری این سامانه اظهار داشت: نرم افزار اختصاصی مدیریت پسماند پزشکی بمنظور شفاف سازی مراحل مدیریت یکپارچه مدیریت پسماند از واحد تولیدکننده پسماند تا دفع نهایی را در بر خواهد گرفت. این نرم افزار، امکان دسترسی تمام تولیدکنندگان پسماند در بخش پزشکی را فراهم نموده و زیرساختی مهیا شده که بواسطه آن، تمام امور یکپارچه سازی مدیریت پسماند کل کشور بصورت آنلاین قابل رهگیری، رصد و نظارت باشد.
نوروز مهر افزود: مدیریت متمرکز پسماندهای پزشکی، مزیت های زیادی برای مجموعه وزارت بهداشت دارد که از آن جمله موجب کاهش هزینه های صرف شده برای پسماند می شود. همین طور فضا و نیروهای اختصاص یافته بدین منظور در اختیار بیمارستان ها قرار می گیرند و مهم تر این که نقاط مصرف انرژی و همین طور احتمال تولید آلودگی را کم می کند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان پروسه سبز پاکان در آخر بیان کرد: یکی از مواردی که امیدواریم به نتیجه نهایی برسد، امکان ایجاد سیستم بازیافت پسماندهای بی خطر شده بخصوص پلاستیک ها هستند که با ضوابط فعلی باید دفن شوند و علاوه بر از میان رفتن مواد اولیه موجب گسترش محل های دفن و آلودگی خاک می شوند و این موضوعی است که خود سازمان جهانی بهداشت به آن هم اشاره کرده و در بعضی کشورها اجرا می شود.

1402/08/15
08:04:42
5.0 / 5
290
تگهای خبر: آنلاین , بازی , بیماری , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بیلیارد