با دقت بالای ۹۸ درصد؛

سامانه تشخیص شایع ترین سرطان در کشور تجاری سازی شد

سامانه تشخیص شایع ترین سرطان در کشور تجاری سازی شد

ایت بال: سامانه طراحی شده توسط دانشجوی دکتری هوش مصنوعی دانشگاه تهران برای تشخیص سرطان سینه با دقت بالای 98 درصد به مرحله تجاری سازی رسید.به گزارش ایت بال به نقل از دانشگاه تهران، این سامانه توسط مهدی حمصیان، دانشجوی دکتری هوش مصنوعی و محاسبات نرم پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران طراحی شده است که در اجرای پایلوت بر روی ۷۰۰۰ بیمار، دقت تشخیص بالای ۹۸ درصد را نشان داده است.
مهدی حمصیان، طراح این سامانه اظهار داشت: این نرم افزار جهت بالا بردن دقت تشخیص و راندمان بالاتر بر روی بیماران مبتلا به سرطان سینه پیاده سازی شده است، ضمن این که این الگوریتم به تنهایی بر روی قریب به ۷۰۰۰ نفر بیمار سرطانی در ایران بصورت پایلوت اجرا شده و با دقت ۶/۹۸ درصد اندازه گیری شده است.
وی اضافه کرد: کاربرد این روش در تشخیص بیماری سرطان سینه، با بهره گیری از ابزار کمک تشخیصی تصویر ماموگرافی می باشد. رادیولوژیست ها بوسیله این روش می توانند برای افزایش دقت تشخیص و کاهش زمان جوابدهی تصاویر ماموگرافی استفاده نمایند؛ ضمن این که سرطان سینه را در مراحل اولیه شناسایی خواهدنمود.
حمصیان، کاهش خستگی چشم رادیولوژیست به سبب کار با تصاویر بطورکامل رنگی، افزایش دقت رادیولوژیست به سبب طیف بندی رنگی بر طبق میزان تراکم در تصویر، افزایش میزان دقت در تشخیص میکروکلسیفیکاسیون ها به سبب تفاوت بارز رنگی در تصویر ماموگرافی، افزایش میزان دقت در تشخیص تومورها به سبب تفاوت بارز رنگی در تصویر ماموگرافی و کاهش زمان تشخیص توسط رادیولوژیست به سبب ساده سازی تصویر با طیف بندی رنگی را از دیگر خاصیت های این سامانه برشمرد.

طراح این سامانه تشخیصی اضافه کرد: این سامانه با عنوان «سامانه هوشمند پیش بینی سرطان پستان» با شماره ۹۱۸۳۶ در سازمان مالکیت معنوی ایران در طبقه بندی بین المللی A۶۱l ۱۵/۵۶ به ثبت رسیده است.
این سامانه در رویداد فن نما که بتازگی با حضور شرکت های دانش بنیان و فناور از سراسر کشور برگزار گردید، بعد از بررسی های تیم داوری سازمان جهانی مالکیت معنوی و اختراعات، موفق به کسب مدال طلای این مسابقات شد. نخستین مقاله علمی مستخرج از پژوهش های این دانشجوی دانشگاه تهران در حوزه طراحی این سامانه تشخیصی در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از مقالات برتر کنگره بین المللی سرطان سینه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزیده شد.

1402/08/08
15:05:35
5.0 / 5
190
تگهای خبر: بیماری , تیم , شنا , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان ایت بال
بیلیارد