معاون علمی رییس جمهور خبر داد؛

راه اندازی مرکز ملی آفرینش فناوری در عرصه مغز تا پایان دولت

راه اندازی مرکز ملی آفرینش فناوری در عرصه مغز تا پایان دولت

ایت بال: معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به این که ایجاد شش مرکز آفرینش فناوری (نشنال لب) با هدف توسعه محصولات پیشرفته و همگرا در دستور کار قرار دارد، از ایجاد یک مرکز هم آفرینی در عرصه مغز آگاهی داد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی بامداد امروز در آئین افتتاح و بهره برداری از مرکز نوآوری و صنایع خلاق تخصصی توانبخشی با اشاره به ظرفیتهای حوزه سلامت خصوصاً توان بخشی در توسعه محصولات و خدمات مبتنی بر نیازهای جامعه، اضافه کرد: در خیلی از رشته های تحصیلی با چالش فارغ التحصیلانی مواجه هستیم که اشتغال مهم ترین دغدغه آن حوزه ها است اما از طرف دیگر، رشته ها و پژوهش هایی وجود دارند که در متن و بطن زندگی مردم نشسته اند. در چنین حوزه هایی به تناسب نیاز بشر، فرصت و زمینه تولید محصولات نوآورانه، خدمت رسانی، حل چالش ها و دغدغه ها وجود دارد که حوزه سلامت خصوصاً توان قسمتی از همین حوزه ها محسوب می شود.
دهقانی افزود: در صورتیکه تعدادی از حوزه ها برای تولید محصولات نیازمحور و پیوند دادن خود به زندگی مردم گرفتار چالش هستند، اما حوزه سلامت و توان قسمتی از آن دست حوزه هایی بشمار می رود که به زندگی مردم وابستگی دارد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری با اشاره به اینکه ایران طی پنج دهه اخیر در عرصه های سلامت، درمان و پزشکی از کشورهای سرآمد محسوب می شود، افزود: باتوجه به تغییر نسل دانشگاه ها، رشد نیروی انسانی توانمند و دانش آموخته و تحولات بازار، فرصتی به وجود آمده است که شاهد تحولات جدی، خصوصاً با همکاریهای میان رشته ای در عرصه سلامت و توان بخشی باشیم. در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و خصوصاً دانشگاه های فنی-مهندسی، دانشجویانی هستند که مایلند محصولی تحول آفرین و همگرا در تعامل با سایر رشته ها را رقم بزنند. آماده ایم تا از این جنس همکاری ها و ایجاد زیرساخت های لازم برای ایجاد این تعاملات، حمایت نماییم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه ظرفیتهای بسیار گسترده در عرصه تولید محصولات میان رشته ای و مبتنی بر تکنولوژی های همگرا وجود دارد، اضافه کرد: بهترین تحولات را می توان محصول همکاری و تعامل استادان و دانشجویان رشته های فنی-مهندسی و سلامت دانست.
دهقانی اضافه کرد: ایجاد این مراکز نوآوری و هم آفرینی یک فرصت ویژه است که بطور خاص در عرصه توانبخشی بیش تر اهمیت و جلوه پیدا می کند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری ضمن تقدیر از کسانی که در راه اندازی این مرکز نقش آفرین بوده اند، تاکید کرد: باید دقت داشته باشیم این مرکز نوآوری و اقداماتش به همین فضا محدود نشود و می بایست این مرکز به نقطه شروع هم رسانی و پیوند خلاقیت ها برای رشد و شکوفایی ایده ها تبدیل گردد. این مرکز نوآوری، فضایی برای ایده های نوآورانه و هم رسانی افراد خلاق، صاحب ایده و فناور است که به مأمنی برای پرورش و رشد ایده های نوآورانه تبدیل گشته است، اما برای تبدیل ایده های نوآورانه به محصول و شکوفایی تا مرحله کارگاهی و آزمایشگاهی، نیازمند مرکزی جامع و توانمند برای گردهم آوری ایده ها و رشد آنها در ابعاد کارگاهی، آزمایشگاهی و نیمه صنعتی هستیم.
ایجاد مرکز آفرینش ملی در عرصه مغز
دهقانی، ضرورت ایجاد مراکز آفرینش ملی فناوری یا نشنال لب در عرصه محصولات دانش بنیان همچون حوزه سلامت و توان بخشی را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: با شروع به کار و توسعه فاز بعدی این مرکز نوآوری، ظرفیتهای لازم برای توسعه محصولات نیازمحور و رسیدن به ابعاد نیمه صنعتی، فراهم خواهد شد.
وی با اشاره به برنامه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای ایجاد شش مرکز آفرینش ملی یا نشنال لب در عرصه فناوری های پیشرفته و راهبردی همچون فناوری مغز عنوان کرد: معاونت علمی برای ایجاد نشنال لب در عرصه فناوری های راهبردی آمادگی دارد و مرکز آفرینش ملی فناوری یا نشنال لب در عرصه مغز تا پایان این دولت به بهره برداری خواهد رسید.
دهقانی اضافه کرد: مرکز ملی آفرینش فناوری های مغز، یکی از مراکز اثرگذار و مهم آفرینش و هم آفرینی فناوری خواهد بود که دانشگاه علوم پزشکی باتوجه به سابقه خوب، بهره مندی از استادان بنام و ظرفیتهای بالقوه زیرساختی و سرمایه های انسانی خود، می تواند گزینه خوبی جهت راه اندازی این مرکز آفرینش ملی در عرصه فناوری های مغز باشد.

1402/07/24
08:21:44
5.0 / 5
331
تگهای خبر: تیم , خدمات , سلامت , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیلیارد