رئیس صندوق نوآوری مطرح كرد؛

ارائه گرنت به دانش بنیان ها برای تامین فناوری از دانشگاه ها

ارائه گرنت به دانش بنیان ها برای تامین فناوری از دانشگاه ها

به گزارش ایت بال، رییس صندوق نوآوری اظهار داشت: گرنت یکی از حوزه هایی است که ما برای شرکت های دانش بنیانی تعریف کرده ایم که بتوانند با همکاری استادان دانشگاه و هسته های پژوهشی، فناوری را از جانب دانشگاه تامین کنند.به گزارش ایت بال به نقل از دانشگاه امیرکبیر، نشست شهریورماه مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی با حضور جمع کثیری از دانشگاهیان دانشگاههای، تهران، امیرکبیر، علم وصنعت، الزهرا، شهید بهشتی، شهید رجایی، آزاد اسلامی، سمنان، هرمزگان، سیستان وبلوچستان، رازی و پژوهشگاه مواد و انرژی بصورت حضوری و مجازی اجرا شد.
دکتر علیرضا رهایی سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مسئول نشست با اشاره به بیانیه گام دوم و نقشه جامع علمی کشور، ضرورتهای انکارناپذیر ارتباط دانشگاه با صنعت را مورد تاکید قرار داد.
وی با ذکر برخی موانع موجود در اساسنامه شرکت های دانش بنیان، نحوه مواجه صندوق توسعه در پشتیبانی از شرکتها، جایگاه محصولات دانش بنیان در نظام عرضه و تقاضا و همین طور کیفیت بالای تعدادی از شرکتها و محصولات آنها به عنوان نقاط قوت حضور در حوزه های علمی داخلی و خارجی را مورد بررسی قرار داد.
دکتر محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در این نشست بیان کرد: در دهه گذشته دانشگاه های دنیا به سمت کارآفرینی و اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی حرکت کرده اند. یک مثال مهم دراین زمینه دانشگاه MIT است که حدود ۵۲ استارت آپ یونیکورنی (یک میلیارد دلاری) دارد. برای مثال فارغ التحصیلان این دانشگاه کسب و کارهایی تاسیس کرده اند که تنها ۵۲ شرکت از آنها به بالای یک میلیارد دلار درآمد دست یافته اند. برای نمونه شبکه اجتماعی لینکدین یک نمونه از همین کسب وکارهایی است که فارغ التحصیلان این دانشگاه تشکیل داده اند. آمارها نشان میدهد که هر ۱۰۰ فارغ التحصیل دانشگاه MIT عامل تاسیس ۱۸ استارت آپ هستند.
دانشگاه در دنیا به منشا و مبدا فناوری و کسب وکارهای نوآورانه تبدیل گشته است
وی اضافه کرد: این مسئله نشان دهنده یک بلوغ است که دانشگاه در دنیا به منشا و مبدا فناوری و کسب وکارهای نوآورانه تبدیل گشته است. ما نیز باید در کشور به این سمت حرکت نماییم. امروز وقتی موفقیت شرکت های دانش بنیان را بررسی می نماییم، مشخص می شود که خاستگاه اغلب آنها، دانشگاه بوده است.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بیان اظهار داشت: امروز شرکت های دانش بنیانی را می شناسیم که در قالب یک هسته دانشجویی با یک میلیارد تومان وامی که از صندوق دریافت کرده اند، حالا به فروش بیش از هزار میلیارد تومان محصولات خود رسیده اند. این نشان میدهد که زیست بوم نوآوری در دانشگاه های ما می تواند منشا رشد و بالندگی باشد و ضرورت و نیاز امروز فناوری و اقتصاد کشور است.
خیاطیان در ادامه این جلسه با بررسی روند توسعه نوآوری در کشور اظهار داشت: اگر بخواهیم روند توسعه نوآوری در دانشگاه های کشور را دسته بندی و دوران گذار کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان را ترسیم نماییم، باید گفت در دهه اول بعد از انقلاب دانشگاه های ما آموزش محور بودند و ماموریت اصلی که برای دانشگاه تعریف شد، به تربیت نیروی انسانی ختم می شد. البته این مسئله در آن برهه نیاز کشور بود. بعد از انقلاب نیازمندی در عرصه تربیت نیروی انسانی و آموزش محسوس بود و با سیاست گذاری خوب و جهت گیری بموقع و توسعه دانشگاه و دیگر زیرساخت ها، کشور در تربیت نیروی انسانی، موفق عمل کرد.
وی افزود: دانشگاه های کشور در دهه اول انقلاب با مشکل جذب هیئت علمی مواجه بودند و ظرفیت آموزش عالی کشور در تحصیلات تکمیلی خیلی کم بود. امروزه نیاز ما در حوزه تربیت نیروی انسانی متخصص خیلی کم شده و این نکته به خاطر سیاست گذاری های درست، جذب استادان متخصص در دانشگاه ها و در نهایت گسترش زیرساخت های آموزش بوده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان ساخت: در مرحله دوم و سالهای بعد از جنگ تحمیلی حوزه پژوهش در اولویت دانشگاه ها قرار گرفت و ماموریت های مبتنی بر پژوهش های دانشگاهی تقویت شد. در این دوره زیرساخت های پژوهشی بنیان گرفت و سیاست های کلی علمی بر توانمندکردن استاد و دانشجو در عرصه پژوهش متمرکز شد، روندی که هنوز هم امتداد دارد.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به این که از اوایل دهه هشتاد، کشور حرکت خودرا به سمت توسعه فناوری شروع کرد و در این بین دانشگاه ها موضوع توسعه فناوری را در دستور کار قرار دادند، اشاره کرد: در این بین زیرساخت های خوبی به وجود آمد و مراکز رشدی متنوعی نیز در دانشگاه های کشور شکل گرفت؛ روندی که اولین بار از دانشگاه صنعتی اصفهان و با تاسیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شروع شد.
خیاطیان اضافه کرد: بعد از آن اغلب دانشگاه های مادر کشور به سمت توسعه فناوری پیش رفتند، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری دانشگاهی و... شکل گرفتند و نهادسازی مناسبی در حوزه توسعه فناوری صورت گرفت.
وی در ادامه با اشاره به تشکیل واحدهای فناور از دل دانشگاه ها طی یک دهه اخیر، اظهار داشت: این تیم های فناور بااینکه مورد حمایت بودند اما نقطه عطف زمانی رقم خورد که مجلس شورای اسلامی قانون پشتیبانی از کسب وکارهای دانش بنیان را در سال ۸۹ به تصویب رساند. از این تاریخ کشور عملا وارد فاز اقتصاد دانش بنیان شد و مبنا بر این قرار گرفت که شرکت های دانش بنیان نقشی در اقتصاد کشور ایفا کنند.
هنوز سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی ناچیز و در حدود یک درصد است
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اعلان اینکه هنوز زیست بوم دانش بنیان آنچنان که باید و شاید نتیجه مطلوب را برای نیل کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان رقم نزده است، اشاره کرد: هنوز سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی ناچیز و در حدود یک درصد است. با اینحال این فرهنگ سازی که در کشور به نفع اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی صورت گرفت که منشا و شروع آن هم از دانشگاه بود، ظرفیت بسیار بالایی را به وجود آورده است که باید از آن بهترین استفاده را در امتداد توسعه اقتصاد دانش بنیان برد.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که امروز تعداد شرکت های دانش بنیان کشور به حدود ۹ هزار شرکت رسیده که منجر به بالای ۵۰۰ هزار میلیارد تومان فروش و اشتغال ۲۶۰ هزار نفر شده اند، تصریح کرد: بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی در شرکت های دانش بنیان مشغول بکار شده و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها نیز تیم های اصلی خیلی از شرکت های دانش بنیان را شکل داده اند. از طرف دیگر توانمندی صادراتی شرکت های دانش بنیان و حضور آنها در بازارهای بین المللی نکته ای نیست که پوشیده مانده باشد. خاستگاه این اتفاقات در دانشگاه های کشور بوده است.
خیاطیان اظهار داشت: امروز این فرهنگ سازی در کشور شکل گرفته و شاهد روند اتفاقات و گذارها در عرصه فناوری هستیم. در همین فضای دانشگاهی در حدود ۲ دهه پیش به بسیاری از اعضای هیئت علمی که حتی کار پژوهشی برون دانشگاهی می کردند برچسب های نامناسبی زده می شد، اما خوشبختانه امروز نظام آموزش عالی پشتیبان کارآفرینی فناورانه است و استادان تشویق به تاسیس شرکت های دانش بنیان می شوند که کار فناورانه در امتداد تخصص و تحقیقات خود ترتیب داده و آنرا تجاری سازی کنند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه پیش تر صندوق نوآوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برمبنای قانون پشتیبانی از کسب و کارهای دانش بنیان، از شرکت های ۵ و ۴ TRL (سطح بلوغ فناوری) حمایت می کردند، اظهار داشت: این شرکتها شرکت های دانش بنیانی هستند که از مراحل ابتدایی بیرون آمده اند. دراین زمینه خلائی در حوزه پشتیبانی از شرکت هایی که هنوز به این مرحله نرسیده اند وجود داشت. ما در صندوق نوآوری کوشیدیم به نوبه خودمان به این مسئله ورود نماییم. برای مثال با شتابدهنده ها وارد همکاری شدیم و گفتیم اگر استاد دانشگاهی روی محصول دانش بنیانی کار می کند، صندوق بوسیله شتابدهنده های همکار خود منابع در اختیار صاحب ایده قرار می دهد. با اینحال باور ما این است که ظرفیت خیلی بیش از این هاست و می توانیم با حمایت های دقیق تر از این حوزه نگرانی از زایش شرکت های دانش بنیان را رفع نماییم.
خیاطیان همین طور با اشاره به خدماتی که صندوق نوآوری به شرکت های دانش بنیان کشور ارائه می دهد بیان کرد: خدمات ما در چهار حوزه تسهیلات، ضمانت نامه، توانمندسازی و همین طور سرمایه گذاری دسته بندی می شوند. در عرصه تسهیلات و ضمانت نامه توانسته ایم شبکه همکاری خوبی شامل بانک ها، بازار سرمایه و صندوق های پژوهش و فناوری ایجاد نماییم. تا حالا صندوق با سه هزار میلیارد تومان منابع خود، بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان ارایه داده است.
تمرکز اصلی صندوق نوآوری بر حوزه سرمایه گذاری و بطور خاص سرمایه گذاری خطرپذیر است
وی اشاره کرد: تمرکز اصلی ما بر حوزه سرمایه گذاری و بطور خاص سرمایه گذاری خطرپذیر است. تجربه دنیا نشان میدهد که در هر کشوری که حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر قدرتمندتر بوده توسعه فناوری با سرعت بیشتری اتفاق افتاده است. در این زمینه نیز کشور ضعف دارد اما برنامه جدی داریم که آنرا توسعه دهیم.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به این که خدمات توانمندسازی این صندوق بصورت بلاعوض به شرکت های دانش بنیان ارائه می شود، اظهار داشت: گرنت یکی از حوزه هایی است که ما برای شرکت های دانش بنیانی تعریف کرده ایم که بتوانند با همکاری استادان دانشگاه و هسته های پژوهشی، فناوری را از جانب دانشگاه تامین کنند. دراین زمینه دانشگاه ها با محدودیت مواجه بوده اند. به همین سبب ما در صندوق نوآوری تلاش نموده ایم برنامه کمک هزینه تحقیق و توسعه را تقویت نماییم.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی همین طور اظهار داشت: دانشگاه ها با توسعه زیست بوم نوآوری خود و نقش آفرینی در ایجاد شرکت های دانش بنیان می توانند منابع مالی پایداری نیز برای خود ایجاد کنند. توسعه کارآفرینی تنها نیازمند پول و منابع مالی یا ساختار نیست. فرهنگ هم مهم می باشد. ما باید فرهنگ حاکم بر دانشگاه ها را به سمت توسعه فناوری، نوآوری و کارآفرینی ببریم. باید نمونه های موفق را به اعضای هیات علمی و دانشجویان نشان بدهیم. باید راه و چاه ایجاد کسب وکار و همین طور حمایت های دولتی را به آنها نشان بدهیم.
در ادامه جلسه آقای دکتر شاکری نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با تسلیت ایام اربعین حسینی گزارشی از روند بررسی برنامه هفتم در کمیسیون مجلس ارائه کرد و بر ضرورت بررسی همه جانبه مشکلات شرکتهای دانش بنیان در کمیسیونهای تخصصی مجلس شورای اسلامی و اقدامات موثر دولت در پشتیبانی از این شرکتها تاکید نمود.
همچنین مهندس سیدی تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به با اهمیت ترین رخدادهای صورت یافته در حوزه داخلی و خارجی، به نقاط عطف نشریات و جراید کشور در عرصه اقتصاد دانش بنیان و موضوع شعار سال پرداخت.


منبع:

1402/07/02
19:59:17
5.0 / 5
280
تگهای خبر: آموزش , تیم , جت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیلیارد