در یك نشست تخصصی مطرح شد؛

تدوین پیش نویس سند علوم و فناوری های کوانتومی

تدوین پیش نویس سند علوم و فناوری های کوانتومی

ایت بال: نشست پژوهشگران و متخصصان فعال حوزه علوم و فناوری های کوانتوم توسط ستاد توسعه فناوری­ های اپتیک و کوانتوم و با همکاری مرکز توسعه فناوری­ های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری اجرا شد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در آغاز این جلسه که با محوریت معرفی فعالیت ها و حمایت های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بحث، تبادل نظر و همفکری با متخصصین حوزه فناوری های کوانتومی و ارائه فعالیتهای انجام شده ستاد اپتیک و کوانتوم برگزار شد، شقایق حق جوی جوانمرد، رییس مرکز فناوری های راهبردی معاونت در سخنانی کوتاه با تکیه بر حمایت ویژه معاونت علمی از توسعه فناوری های کوانتوم در کشور اظهار داشت: دانش کوانتوم نه فقط فرصتهای تازه ای بوجود می آورد بلکه می تواند اساسا زمین بازی را هم تغییر دهد. بر این اساس معاونت علمی آمادگی دارد از فعالیتها و طرح های پژوهشی این حوزه که پیشران اصلی آنها در کشور، دانشگاهیان هستند حمایت کند.
علی اسفندیار، دبیر ستاد «توسعه فناوری های اپتیک و کوانتوم» هم با بیان اینکه این ستاد، خردادماه امسال از تفکیک ستاد «توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت» به دو ستاد مستقل به وجود آمده درباب فعالیتها و اقدامات ستاد اظهار داشت: برگزاری جلساتی با متخصصان، پشتیبانی از برگزاری کنفرانس ها، ابلاغ برنامه سالیانه ستاد، اجرای برنامه مشترک با بنیاد ملی علم ایران، تعیین تکلیف طرح های باقی مانده از سالهای گذشته، بازدید از نمایشگاه و لابراتوار های سرآمد چین و تدوین و ارائه پیش نویس پیشنهادی سند علوم و فناوری های کوانتومی به شورایعالی انقلاب فرهنگی که درحال تدوین سندی در این حوزه می باشد همچون فعالیتهای ستاد طی سه، چهار ماه اخیر است.
وی در توضیح برنامه مشترک ستاد با بنیاد ملی علم اظهار داشت: در قالب این برنامه از طرح های پژوهشی، پسادکتری و دکتری حمایت می شود که در پی فراخوان اعلام شده تا حالا ۱۰ طرح تحقیقاتی به دبیرخانه واصل شده که در انتظار طرح های بیشتر هستیم.
اسفندیار، حوزه رایانش و اطلاعات کوانتومی، سنسوری کوانتومی و ارتباطات و رمزنگاری را از زمینه های مورد حمایت ستاد عنوان نمود و اظهار داشت: پشتیبانی از برنامه ها و طرح های پژوهشی، آموزشی و ترویج، پشتیبانی از لابراتوار های موجود، کارهای بین المللی، مذاکره با نهادهای مختلف و تدوین نقشه راه از کارهای درحال انجام در ستاد است و به زودی فراخوان پشتیبانی از طرح های توسعه فناوری در عرصه های اپتییک و کوانتوم اعلام خواهد شد.
دبیر ستاد «توسعه فناوری های اپتیک و کوانتوم» در تبیین زمینه های مورد توجه در عرصه های مختلف کوانتوم اظهار داشت: در حوزهرایانش و اطلاعات کوانتومی برنامه نویسی، ساخت کامپیوتر کوانتومی و مباحث مختلف نظری را دنبال می نماییم. هم اکنون چند تیم مختلف برای ساخت کامپیوتر کوانتومی در کشور تشکیل شده که معتقدیم این برنامه باید در قالب یک لابراتوار ملی دنبال شود.
در حوزه سنسوری کوانتومی هم زمینه های مختلفی مثل مغناطیس سنجی، گرانش سنجی و ساعت اتمی - که بسیار مورد نیاز کشور می باشد - را دنبال می نماییم.
وی تصریح کرد: در عرصه ارتباطات و رمزنگاری هم رمزنگاری پساکوانتومی، شبکه توزیع کلید کوانتومی، بومی سازی تجهیزات کلیدی و توزیع کلید کوانتومی بلندبرد مورد توجه قرار دارد.
اسفندیار در ادامه با بیان اینکه حمایت های پژوهشی ستاد بصورت فردی، گروهی نظری، گروهی تجربی و گروهی نظری – عملی صورت می گیرد تصریح کرد: غالب دانشجویان فعال دکتری مورد حمایت ستاد قرار دارند.
دبیر ستاد «توسعه فناوری های اپتیک و کوانتوم» تصریح کرد: در عرصه آموزش، برگزاری دوره های ترمیک و مدرسه های چندروزه در عرصه رایانش و اطلاعات کوانتومی، ارتباطات کوانتومی، سنسوری کوانتومی و لابراتوار های پایه در دستور کار ستاد قرار دارد که تلاش داریم این دوره ها را باکیفیت بالا و ترجیحا بصورت رایگان برگزار نماییم تا ضعف برخی دوره های آموزشی دانشگاه ها که ناشی از کمبود تجهیزات و... است جبران شود.
وی با اذعان به ضعف لابراتوار های موجود در عرصه کوانتوم در کشور اظهار داشت: اهتمام داریم معدود لابراتوار های مناسب در سه، چهار دانشگاه کشور را برای برگزاری دوره های آموزشی تجهیز نماییم.
اسفندیار اشاره کرد: ستاد در عرصه ترویج، برگزاری نمایشگاه و رویدادهای ملی و بین المللی و شبکه سازی بین دانشجویان و اساتید و در عرصه بین الملل، اجرای طرح های پژوهشی بین المللی، اعزام دانشجو، ارتباط و شبکه سازی بین متخصصان داخلی و خارجی و پشتیبانی از حضور اساتید و پژوهشگران کوانتوم کشور در رویدادهای بین المللی را در دستور کار دارد.
در ادامه این جلسه، نسب، دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی با ارائه توضیحاتی درباب تاریخچه و کارهای شبکه، حمایتهایی را که در قالب این شبکه از لابراتوار های کشور می شود تشریح نمود.
به گفته وی هم اکنون بیش از ۱۱ هزار لابراتوار از هزار و ۶۰۰ مجموعه آزمایشگاهی مختلف در شبکه عضویت دارند که با استفاده از ۳۱ هزار دستگاه مختلف، امکان ۱۲ هزار نوع آزمون را فراهم نموده اند.
نسب اضافه کرد: این شبکه که به جز لابراتوار های بالینی و تشخیص طبی، تمام لابراتوار های پژوهشی و خدماتی (خدمت به صنایع) را شامل می شود از یک سو به لابراتوار ها و از طرفی به شبکه گسترده مشتریان لابراتوار ها ارائه ی خدمت می کند. شبکه علاوه بر تبلیغات و اطلاع رسانی درباره ی خدمات لابراتوار ها بمنظور جذب اعتبارات پژوهشی به کارهای آزمایشگاهی واقعی، بودجه ها و یارانه هایی را نیز در اختیار باشگاه مشتریان شبکه – که بیش از ۱۶۰ هزار عضو دارد – قرار می دهد.
در ادامه این جلسه، تعدادی از اساتید، متخصصان و پژوهشگران حوزه فناوری های کوانتومی به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.
جواد صالحی، استاد دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی در این جلسه با تکیه بر اینکه در کنار پشتیبانی از فناوری های کوانتومی باید زمینه را برای فعالیت گروهی بسیار نخبه که در مرزهای دانش کوانتوم تحقیق کنند فراهم نمود، عنوان کرد: زمینه ها و کاربردهای مختلفی در عرصه کوانتوم وجود دارد که هم اکنون چندان مورد توجه قرار ندارند ولی ممکنست طی چند سال آینده به شدت مورد توجه قرار بگیرند. از این لحاظ لازم است که گروهی نخبه از پژوهشگران کوانتوم کشور در مرزهای دانش و زمینه های جدید این علم کار کنند تا از حوزه هایی که در آینده توسعه خواهند یافت هم ناآگاه نباشیم.
وی اظهار داشت: حوزه کوانتوم در دنیا تا حدی توسعه پیدا کرده که تنها ذیل دانشکده های فیزیک فعالیت ندارد بلکه به تدریج شاهد ایجاد دانشکده های مستقل مهندسی کوانتوم هستیم. برخی کشورهای پیشرو با پیش بینی نیاز به صدها مهندس کوانتوم در عرصه های مختلف، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کوانتوم را راه اندازی کرده اند و لازم است ما هم سرمایه گذاری مناسبی در این عرصه بسیار مهم داشته باشیم.

1402/06/28
16:01:33
5.0 / 5
364
تگهای خبر: آموزش , بازی , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیلیارد