همراه تلكسوپ فضایی؛

اولین کاوشگر ژاپنی به ماه فرستاده شد

اولین کاوشگر ژاپنی به ماه فرستاده شد

به گزارش ایت بال، ژاپن دو مأموریت بلندپروازانه به فضا انجام داد و یک لندر ماه همراه تلکسوپ فضایی قدرتمند اشعه ایکس به فضا فرستاد.


به گزارش ایت بال به نقل از اسپیس، شب گذشته یک موشک H-2A ژاپنی همراه لندر ماه SLIM و تلسکوپ فضایی XRISM از مرکز فضایی تانگشیما در ساعت ۲۳: ۴۲ دقیقه به وقت گرینویچ به فضا پرتاب شد. این عملیات به علل شرایط آب وهوایی به تعویق افتاد و ۱۰ روز بعد از تاریخ تعیین شده، انجام شد.
هر دو ابزار مطابق برنامه ریزی و به مدت کمتر از یک ساعت بعد از پرتاب از زمین در راه خود قرار گرفتند. چند ماه دیگر SLIM بعنوان اولین کاوشگر ژاپن روی ماه فرود خواهد آمد. این اقدام مسیر را برای مأموریت های بلند پروازانه تر فراهم می آورد. آژانس فضایی ژاپن در توصیف این مأموریت نوشته است: SLIM یک سیستم کاوشگر سبک در مقیاس کوچک را به کار می گیرد و از آن برای مشخص کردن فناوری های مورد نیاز فرود جهت کاوشگرهای ماه آتی استفاده می شود. دربیانیه مذکور آمده است: این پروژه با هدف کاهش وزن تجهیزات رصد و فرود روی سیاره هایی با منابع اندک تر صورت می گیرد. SLIM یک فضاپیمای کوچک با ارتفاع ۲.۴، طول ۲۷ و عرض ۱.۷ متر است. هنگام پرتاب وزن آن ۷۰۰ کیلوگرم بود، البته ۷۰ درصد آن سوخت است.

1402/06/18
12:21:20
5.0 / 5
302
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان ایت بال
بیلیارد