دیدار کیومرث هاشمی و روسای فدراسیون ها با قالیباف

دیدار کیومرث هاشمی و روسای فدراسیون ها با قالیباف

ایت بال: سرپرست وزارت ورزش و جوانان و روسای فدراسیون ها با حضور در مجلس شورای اسلامی با محمد باقر قالیباف دیدار کردند.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا و به نقل از وزارت ورزش و جوانان، بامداد امروز (پنجشنبه) کیومرث هاشمی به همراه روسای فدراسیون های ورزشی با حضور در مجلس شورای اسلامی با رییس مجلس دیدار کردند. در آغاز این دیدار کیومرث هاشمی با تقدیر از قالیباف برای تشکیل این جلسه، به نقش هیات های ورزشی و فدراسیون ها در موفقیت ورزش ایران در ورزش قهرمانی اشاره نمود و به بیان وضعیت ورزش کشور و نیاز حضور پررنگ ورزش در برنامه هفتم توسعه پرداخت.

در ادامه ۱۱ تن از روسای فدراسیون ها در حضور رئیس مجلس به بیان مشکلات، دغدغه ها و برنامه های آتی برای اداره هر چه بهتر ورزش پرداختند؛ مطالبی همچون حق پخش تلویزیونی، حضور در برنامه هفتم توسعه، استفاده از پیشکسوتان، اساسنامه فدراسیون ها، موضوع مالیات، موضوع مسکن و بیمه ورزشکاران، جذب و استخدام ورزشکاران، معافیت از خدمت سربازی و... از نکات یاد شده روسای فدراسیون ها بود.

هاشمی: تغییر ماهیت فدراسیون ها از نهاد عمومی غیر دولتی به نهاد غیر دولتی درخواست جامعه ورزش از مجلس است

کیومرث هاشمی در این نشست اظهار داشت: بابت تشکیل این جلسه نیز که به میزبانی مجلس شورای اسلامی انجام شد تشکر می کنم و این که برای خانواده ورزش وقت گذاشته شد. خیلی از روسای فدراسیون ها دوست داشتند که طی جلسه ای با رئیس مجلس شورای اسلامی صحبت های خودرا انجام دهند. با وجود این که بیش از ۳۵ سال است در ورزش حضور دارم ولی این برای نخستین بار است که رئیس قوه مقننه اینچنین جلسه تخصصی را با روسای فدراسیون ها برگزار می نماید.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان افزود: برگزاری این جلسه را یک فرصت می دانیم که جامعه ورزش بتواند بهره مندی لازم را از آن ببرد. در تمام دنیا فدراسیون ها پیشران ورزش قهرمانی هستند و بار اصلی ورزش قهرمانی به دوش آنهاست. در مجموع ۵۵ فدراسیون که در کشور ما وجود دارد ۱۵ هزار هیات ورزشی به عنوان بازوان فدراسیون ها فعالیت می نمایند.

وی اضافه کرد: به طور متوسط هر فدراسیون ۲۷۰ هیات ورزشی دارد ولی فدراسیون هایی نیز مانند فوتبال، کشتی و والیبال بیش از ۴۰۰ هیات ورزشی در سراسر کشور دارند. توسعه ورزش در تک تک این هیات ها خلاصه می شود، از کشف استعدادها گرفته تا پرورش آنها و بدین سبب بار اصلی را هیات ها به دوش می کشند. برگزاری مسابقات، مجامع عمومی و انتخاباتی و اردوهای آماده سازی نهایتاً خروجی همه اینها تبدیل به تیم های ملی ما در رشته های مختلف می شود که در رویدادهای جهانی، آسیایی و المپیک حضور پیدا می کنند.

هاشمی اظهار داشت: وقتی قهرمان ما موفق به مدال آوری در رویدادهای بزرگ می شود و پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز درمی آورد و موجب غرور ملت می شود به پشتوانه تلاش و زحماتی است که از هیات های ورزشی تا فدراسیون ها به انجام می رسد و ثمره آنرا در مسابقات می بینیم.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان افزود: با توجه به این که در هفته آتی مجلس شورای اسلامی بررسی برنامه هفتم را در دستور کار دارد هدف ما این است که جامعه ورزش بتواند از ظرفیت برنامه هفتم به خوبی بهره مند شود و تخصیصات خوبی را برای ورزش کشور داشته باشیم.

هاشمی اشاره کرد: امروزه در دنیا استفاده از کسوت و تجربه افراد برای توسعه ورزش بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ولی در کشور ما به سبب قوانین بازنشستگی از ظرفیتهای نیروهای انسانی این چنینی محروم هستیم. بیشتر فدراسیون های جهانی روسای آنها افراد باتجربه و پیشکسوت ورزش هستند ولی ما به سبب قوانینی که وجود داذد و این که رئیس فدراسیون را شغل محسوب کردند ما نمی توانیم از وجود افراد باتجربه استفاده نمائیم.

وی اظهار داشت: ماهیت فدراسیون باید فراتر از ماهیت یک اداره کل باشد که قوانین اینچنینی برای آن گذاشته شود. باتوجه به استعدادهای خوبی که در کشور وجود دارد ما اینطور نمی توانیم مدعی باشیم که با مدیریت این استعدادها کارهای بزرگی انجام دهیم. فدراسیون ها در عین حال که باید آزادی عمل داشته باشند باید بتوانیم از کسوت و تجربیات پیشکسوتان استفاده نمائیم. ما متاسفانه از حضور خیلی نیروهای باتجربه محروم هستیم و این درخواستی است که جامعه ورزش از مجلس شورای اسلامی دارد که بازبینی در این قوانین صورت گیرد.

هاشمی افزود: مرکز پروژهش های مجلس یک بررسی در عرصه ورزش انجام داده و ضعف های این حوزه را در ۶ برنامه گذشته بررسی نموده است. هدف این است که در برنامه هفتم میزان خطاها پایین بیاید و مشکلات حوزه ورزش برطرف شود. در ۶ برنامه گذشته، ورزش ۱۱۸ حکم در ۱۸ محور داشته که باید گفت کمتر از ۵۰ درصد این احکام اجرائی شده است.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم مشکلات موجود در ۶ برنامه گذشته را به دو بخش ساختاری و محتوایی تقسیم نماییم، در بخش ساختاری می توان به برخی مشکلات از قبیل کلی بودن، عملیاتی نبودن، نامفهموم بودن محتوا و نظارت ناپذیر بودن قالب تعدادی از بندها اشاره نمود. مشکل اصلی که در این ۶ برنامه گذشته شاهد آن بودیم حاکم شدن نظام بودجه ای بر حوزه ورزش بوده است که در دنیا اینطور نیست.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد: عدم توجه به برنامه ریزی بر طبق آمایش سرزمینی و نبود اجتماع گفتمانی در تدوین احکام حوزه تربیت بدنی و ورزش از دیگر مطالبی است که موجب ایجاد مشکلات شده است. در قانون وظایف و اهداف این مشکل حل شده و شورای عالی ورزش به ریاست رئیس جمهور هماهنگی هایی که نیاز است بین وزارتخانه ها ایجاد شود، مدیریت خواهدنمود و حلقه مفقوده برطرف شود.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان با اشاره به بخش محتوایی مشکلات ۶ برنامه گذشته گفت: نبود امکان سنجی راه اندازی ورزشگاه ها در کشور یکی از چالش های ما در ورزش از گذشته تا به الان است. بطور مثال ورزشگاه ۱۵ هزار نفره در یکی از شهرها راه اندازی شده که در آن شهر اصلا فوتبال در درجه اهمیت قرار ندارد. برعکس آن در شهری مثل قائمشهر که بازیکنان زیادی را به لیگ ما داده و خودش نیز در لیگ برتر حضور دارد یک ورزشگاه استاندارد ندارد.

هاشمی اظهار داشت: عدم توجه به ورزش همگانی ضعف بزرگ در برنامه های گذشته بوده است. همین طور عدم توجه به ورزش مدارس، کم توجهی به ورزش بانوان و ورزش های بومی و محلی، بی توجهی به اقتصاد ورزش و ورزش حرفه ای، بی توجهی به توانمندسازی منابع انسانی در ورزش از دیگر نقاط ضعف در ۶ برنامه گذشته بوده است. در موضوع منابع انسانی تنها منظور نیروی اداری نیست بلکه این مشکل شامل مربیان، داوران و مدیران باشگاه ها نیز می شود.

وی عنوان کرد: کم توجهی به مساله خصوصی سازی در ورزش که می توان گفت چیزی به اسم خصوصی سازی در ورزش نداریم. البته مجلس در ۱۰ سال قبل نظام باشگاه داری را در دستور کار قرار داده و نظام باشگاه داری طبق چیزی که کارشناسان عنوان می کنند آماده است که در صحن مجلس به رای گذاشته شود که بسیاری از مسائل و مشکلاتی که وجود دارد برطرف خواهد شد. کم توجهی به مسائل فرهنگی و اجتماعی ورزش یکی دیگر از لطمه های ما بوده که همیشه دغدغه رهبر انقلاب و نظام بوده است و ما باید در اولویت این مساله را پیگیری نماییم.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد: عدم وجود خصوصی سازی سبب شده که به لیگ های ما صدمه وارد شود و ورزش قهرمانی تحت تاثیر قرار بگیرد. تیم های ما اکثرا از منابع دولتی تغذیه می شوند، بطور مثال در لیگ برتر فوتبال به جز یکی دو تیم، همه تیم ها بصورت غیرمستقیم از منابع دولتی استفاده می نمایند.

هاشمی با اشاره به صحبت های روسای فدراسیون ها در این جلسه گفت: یکی از درخواست های مطرح شده تبدیل فدراسیون ها از نهادهای عمومی غیردولتی به نهاد غیردولتی است. این تغییر ماهیت برای این است که بتوان از تجربیات پیشکسوتان در ورزش بهره برد و همچینن حفظ و تقویت کرسی های بین المللی که درنهایت با رفتن یک مدیر از بین نرود. چون در گذشته کرسی های زیادی را به این خاطر از دست دادیم.

هاشمی اشاره کرد: توجه به مسکن قهرمانان و اجرائی شدن حق پخش تلویزیونی از دیگر مطالبات روسای فدراسیون هاست. رعایت نشدن حق مالکیت معنوی (کپی رایت) سبب شده مشکلات زیادی برای ورزش ما ایجاد شود و تیم های ما نتوانند از بخشی مثل فروش البسه درآمدزایی کنند. کمبود سرانه ورزشی از دیگر مواردی بود که به آن پرداخته شد.

وی افزود: یکی از اتفاقات خوبی که در برنامه ششم افتاد بحث تعلق گرفتن ۲۷ صدم درصد مالیات برارزش افزوده به ورزش بود که در لایحه جدید هم قرار گرفته است. عمده این اعتبارات به تملک های دارایی ها می رود و اگر هم در بخش جاری هزینه شود به استانها خواهد رفت. یک ریال از این پول برای فدراسیون ها قابل پرداخت نیست. اگر بتوانیم از این بین قسمتی از این منابع را برای تیم های ملی درنظر بگیریم قسمتی از مشکلات فدراسیون ها در راستای اعزام تیم ها حل خواهد شد.

هاشمی اظهار داشت: فدراسیون های ما عمدتاً مشکلات مالی زیادی دارند و پشتیبانی از ورزش قهرمانی جدا از این که به مدال آوری ختم خواهد شد موجب غرور ملی می شود. شایسته نیست که فدراسیون های ما برای اعزام تیم هایشان به مسابقات برون مرزی با مشکل مواجه باشند.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان افزود: بحث تغییر در ماهیت جذب قهرمانان از دیگر مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم. بیشتر قهرمانان ما دوست دارند در یک وزارتخانه به ویژه استخدام شوند چون به لحاظ حقوقی از دیگر ارگان ها بالاتر است. بازبینی درباب قانون سرباز قهرمان است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: یکی از موارد مطرح شده درباره ی ماده ۸۸ است که روسای فدراسیون ها بر این باورند که در خیلی از موارد دست آنها را می بندد و تقاضا دارند که تغییراتی صورت گیرد و در استانها سالن ها به هیات ها واگذار شود. هرچند بنده اعتقاد دارم که فدراسیون ها نباید به سمت سالن داری بروند چون این کار سختی است و در آینده مشکلاتی را به وجود می آورد.

وی اشاره کرد: یکی از عناوینی که در برنامه هفتم باید مورد توجه قرار بگیرد تعیین بخش های مساله خیز حوزه تربیت بدنی و ورزش در بخش های ملی و بین المللی مبتنی بر آینده نگری است.

هاشمی عنوان کرد: در بخش ورزش همگانی نیز ضعف های زیادی داریم که از گذشته تا به الان بوده و آنطور که باید به ورزش همگانی توجه نشده است. تعامل با شهرداری یکی از مواردی است که باید در دستور کار قرار دهیم و از ظرفیت شهرداری ها استفاده نمائیم. سالن های زیادی در زمان آقای قالیباف در شهرداری تولید شده که در امتداد توسعه ورزش همگانی می توان از آن بهره گرفت. ورزش شهروندی متولی آن شهرداری است که ما در وزارت ورزش باید خودمان را از آن جدا نماییم و تنها در سیاستگذاری بخش ورزش شهروندی مشارکت داشته باشیم.

منبع:

1402/06/09
13:34:34
5.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان ایت بال
بیلیارد