با امضای تفاهم نامه صورت می گیرد؛

همکاری معاونت علمی با چهار دانشگاه برتر و یک پارک علم و فناوری

همکاری معاونت علمی با چهار دانشگاه برتر و یک پارک علم و فناوری

به گزارش ایت بال، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای همکاری علمی و فناوری با ۴ دانشگاه و یک پارک علم و فناوری تفاهمنامه امضا کرد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مراسم امضای همزمان پنج تفاهمنامه همکاری مشترک بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دانشگاه های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، صنعتی اصفهان و علم و صنعت ایران و پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید.
روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در مراسم امضای این تفاهمنامه ها با تکیه بر اینکه این تفاهمنامه ها، مبدأ یک حرکت بزرگ در حمایت معاونت علمی از دانشگاه های کشور است و تفاهمنامه های مشابهی با دیگر دانشگاه ها و مراکز علمی فناوری کشور امضا خواهد شد، عنوان کرد: فعالیت دانشگاه ها ابعاد مختلفی دارد که سه حوزه «اساتید و دانشجویان»، «آموزش و پژوهش» و خود محیط دانشگاه بعنوان کانون «نظریه پردازی و توسعه فناوری » را شامل می شود. دغدغه دستگاه هایی مثل وزارت عتف و وزارت بهداشت عموما معطوف به دو حوزه اول است و اساسا علت تشکیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این بوده که معاونتی ذیل شخص رئیس جمهور به افزایش اثربخشی دانشگاه ها در هر سه حوزه کمک نماید.
وی تصریح کرد: با عنایت به وجود وزارت خانه هایی که دغدغه مسایل صنفی دانشگاه ها را دارند، مأموریت اصلی ما در دانشگاه معطوف به دانشگاهیان و بحث های آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه نیست بلکه بیشتر از جنس ریل گذاری، جریان سازی و الگوسازی است.
دهقانی در تبیین نقش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان به تعبیری از مقام معظم رهبری اشاره نمود که معاونت علمی بعنوان ستاد و قرارگاه حوزه علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان باید بردارهای کوچک و بزرگ این حوزه را جهت دهی کند.
وی ضمن اشاره به آغاز اجرای نظام جدید ارزیابی شرکتها و موسسات دانش بنیان اظهار داشت: برپایه این نظام ۸۰ درصد شرکتهای دانش بنیان موجود در گروه شرکتهای نوپا هستند که تحت حمایت گلخانه ای مثل معافیت مالیاتی و... قرار می گیرند؛ اما حمایتی که از دو گروه دیگر شرکتهای دانش بنیان یعنی شرکتهای فناور و نوآور می شود، حمایت های متوسط مثل اعتبار مالیاتی و... است.
دهقانی تصریح کرد: بر بستر این نظام جدید ارزیابی و حمایت، زمینه برای ارتباط حلقه های علمی همچون دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی با شرکتهای دانش بنیان نوپا، فراهم گشته است. همینطور حلقه شرکتهای دانش بنیان نوپا به شرکتهای دانش بنیان نوآور متصل می شود و این زنجیره با ارتباط شرکتهای نوآور به شرکتهای فناور تا ارتباط با شرکتهای پیشران و بزرگ کشور تکامل می یابد. ارتباط این حلقه ها، منجر به تکامل زنجیره ارزش خواهد شد و در نهایت شاهد ارتباط واقعی میان دانشگاه و بخش تحقیقاتی کشور با عرصه اقتصاد و جامعه خواهیم بود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به اینکه آئین نامه جدید ارزیابی شرکتهای دانش بنیان، به نحو قابل ملاحظه ای روند تاسیس و اداره شرکت از جانب اعضای هیات علمی دانشگاه ها را تسهیل می کند، عنوان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برابر حمایت ها و تسهیلات مالی که برپایه تفاهمنامه های مشترک در اختیار دانشگاه ها قرار می دهد انتظار دارد به صورت متوازن از جریان سازی تولید علم فاخر تا ایجاد شرکتهای دانش بنیان و تقویت اقتصاد دانش بنیان را مورد توجه قرار دهند. البته با عنایت به تفاوت زیست بوم دانشگاه ها انتظارات هم مشابه نیست.
وی ضمن اشاره به آغاز برنامه برش استانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان که طی آن عملکرد استانداران به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور گزارش خواهد شد، عنوان کرد: مشابه این طرح، برشی از وظایف معاونت حول دانشگاه های برند وجود دارد و اتفاقا اعتباراتی که به برخی دانشگاه های برند داده می شود از برخی استان ها هم بیشتر است.
دهقانی با تکیه بر اینکه به موازات واگذاری برشی از وظایف معاونت به استانها و دانشگاه های برند، اختیارات معاونت هم توزیع می شود، عنوان کرد: پیشبینی شده که سال جاری ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار مالیاتی داشته باشیم. البته اعتبار مالیاتی برخلاف گرنت های مستقیم بیشتر در حوزه های نزدیک به بازار صرف می شود و به تعبیری میتوان گفت اعتبار مالیاتی، گرنتی است که نزدیک بینانه تر و معطوف به بازار هزینه می شود.
وی تصریح کرد: علاوه بر گرنت ها و اعتبارات مالیاتی به دنبال منابع مالی دیگری هم هستیم که عمده مراحل قانونی آنها طی شده و امیدوارم بزودی به سبد اعتبارات علم و فناوری افزوده شوند.
دهقانی با بیان اینکه تفاهمنامه منعقده با دانشگاه ها دو ساله است، عنوان کرد: بر این اساس احیانا در برشهای شش ماهه با هم هماهنگ می شویم و روند تخصیص و همینطور اجرای تفاهمنامه را بررسی می نماییم. همانطور که بشدت به انجام تعهدات معاونت در موافقت نامه ها متعهد هستم به اجرای تعهد متناظر آن از جانب دانشگاه ها هم حساس هستم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری تصریح کرد: صرف نظر از اختیارات مالی معاونت باید به اعتبار جایگاه ویژه معاونت علمی هم توجه کرد. طبعا وقتی در موضوعی معاونت علمی پای کار می آید، وزازتخانه ها و سایر بخش ها هم با اعتماد بیشتر پای کار می آیند و خواهش من از دانشگاه ها اینست که از این اعتبار هم نهایت استفاده را بکنید.
دهقانی در انتها با اشاره به اینکه دانشگاه های علم و صنعت ایران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و صنعتی اصفهان و پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف بعنوان پیشقراولان این مسیر کار سخت تری را در پیش دارند، اظهار امیدواری کرد به برکت عشق و ارادت خالصانه مردم ایران به امام حسین(ع) و سوگواری های پرشور ایام محرم، امضای این تفاهمنامه ها، شروعی پر خیر و برکت برای همکاریهای نزدیکتر معاونت و دانشگاه ها در جهت نقش آفرینی هر چه موفق تر آنها در راه مأموریت هایشان باشد.
پیش از صحبتهای دهقانی، عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی طی سخنانی با قدردانی از اقدامات و حمایتهای معاونت علمی، فناوری اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتشان بر دو عنصر ایمان و امید تاکید فراوانی دارند. امضای این تفاهمنامه ها از اقداماتی است که روحیه امید را در اعضای هیات علمی و دانشجویان تقویت می کند چون که یکی از عناصر عظیم ناامیدی، نگرانی در مورد وضعیت اشتغال و آینده شغلی است که به خوبی پاسخ داده می شود.
وی تصریح کرد: هم اکنون اگر همکاران و دانشجویان ما ایده ای داشته باشند که بتواند تولید ثروت کند حمایت می نماییم و خوشبختانه در اغلب دانشکده ها، مراکز کارآفرینی و نوآوری به راه افتاده است.
مهدی الیاسی، معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری هم با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبایی پیشانی علوم انسانی کشور است، عنوان کرد: تعامل خوبی بین معاونت و دانشگاه علامه شکل گرفته و این تفاهمنامه هم در جهت افزایش اثربخشی علوم انسانی در جامعه، وارد کردن فناوری در علوم انسانی و تکمیل زیست بوم نوآوری در دانشگاه علامه است.
سید محمود رضا آقامیری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی هم ضمن اشاره به سابقه معاونت خود در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در شروع دهه ۱۳۹۰ اظهار داشت: خوشحالم که معاونت علمی روی ریل منطقی فعالیت خود افتاده و عملکرد آن به نحوی است که به جامعه علمی، امید و احساس آرامش می دهد.
وی تصریح کرد: دانشگاه شهید بهشتی بعنوان دانشگاهی جامع، قراردادهایی را با وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجموعه پتروشیمی منطقه مکران منعقد کرده که بعنوان معین آنها در حوزه کاربست علم در صنعت و ارتباط با دانشگاه ها عمل کند..
بهنام طالبی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف هم با قدردانی از فعالیت های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد: معاونت علمی به تدریج جایگاه خویش را بعنوان یک هدایتگر پیدا کرده و بگونه ای شده که جامعه علمی از معاونت امید می گیرد.
میثم فرج الهی، رئیس مرکز مدیریت طرح های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری هم در توضیح توافق نامه های امضا شده با دانشگاه هاو پارک علم و فناوری شریف اظهار داشت: برپایه این توافقنامه ها طی مدت دو سال گام به گام از این دانشگاه ها در قسمت های مختلف حمایت می نماییم. منابع مالی در نظر گرفته شده برای هر یک از این دانشگاه ها ۵۰۰ میلیارد تومان و برای پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان است.

1402/05/04
07:54:35
5.0 / 5
242
تگهای خبر: آموزش , تیم , صنعت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان ایت بال
بیلیارد