در چهل وهفتمین رویداد دوشنبه های استارت آپی اعلام شد؛

جذب 91 میلیارد تومان سرمایه برای استارت آپ ها

جذب 91 میلیارد تومان سرمایه برای استارت آپ ها

به گزارش ایت بال، مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: در همکاری با ۲۷ شتابدهنده دانش بنیان، تا حالا ۹۱ میلیارد تومان تامین سرمایه بذری انجام داده ایم.به گزارش ایت بال به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، چهل وهفتمین نوبت از سلسله رویدادهای «دوشنبه های استارت آپی» با مبحث «هوش مصنوعی در حوزه بانکداری» به همت صندوق نوآوری و شکوفایی و با مشارکت بانک مرکزی، در محل صندوق برگزار گردید.
دکتر مصطفی بغدادی، مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری در این رویداد که بامداد امروز دوشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار شد، با اشاره به اینکه صندوق نوآوری به لحاظ قانونی، تنها مجاز به عرضه تسهیلات و خدمات به شرکتهای دانش بنیان است، اظهار داشت: این صندوق در سالهای گذشته با کمک سایر بازیگران زیست بوم نوآوری کشور توانسته است از استارت آپ ها حمایت کند.
وی صندوق نوآوری و شکوفایی را اصلی ترین نهاد تأمین مالی زیست بوم نوآوری کشور عنوان نمود و اظهار داشت: در سالهای گذشته سعی کردیم با استفاده از ابزارهای مختلف، در فرایند پشتیبانی از اجزای دیگر زیست بوم نوآوری همچون استارت آپ ها و شرکتهای فناور مشارکت نماییم.
مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: در این خصوص بازیگرانی حضور داشتند که می توانستند بین ما و استارت آپ ها و هسته های فناور نقش آفرینی کنند که همچون آنها میتوان به صندوق های پژوهش و فناوری، شتابدهنده های دانش بنیان و سرمایه گذاران خطرپذیر اشاره نمود.
بغدادی با تکیه بر این که صندوق نوآوری از سرمایه گذاری مستقیم بر استارت آپ ها پرهیز داشت، چون که گمان می بردیم این سیاست درست و اصولی نخواهد بود، اظهار داشت: سرمایه گذاری مستقیم صندوق بر استارت آپ ها مانع توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه نوآوری می شد و صندوق را هم از مأموریت های اصلی خود باز می داشت و از همه مهم تر، ژن دولتی را به استارت آپ ها تزریق می کرد.
وی با اشاره به اینکه یکی از بازیگران اصلی که صندوق نوآوری در همکاری با آنها به پشتیبانی از بدنه غیردانش بنیان زیست بوم نوآوری می پردازد، شتابدهنده های دانش بنیان هستند، اظهار داشت: صندوق نوآوری در مراحل اولیه شکل گیری یک استارت آپ، در هم سرمایه گذاری با شتاب دهنده های دانش بنیان به تأمین سرمایه بذری استارت آپ ها می پردازد. شتابدهنده ها در مرحله اول رشد استارت آپ نقش مهمی ایفا می کنند.
بغدادی اضافه کرد: شناسایی بازار و شکل دادن به نوع کسب و کار و عرضه خدمات اولیه همچون کارهایی است که شتابدهنده ها در جهت توسعه یک استارت آپ انجام می دهند. صندوق نوآوری هم در تأمین سرمایه به آنها اعتماد کرده و با آنها وارد هم سرمایه گذاری می شود. با این شیوه و در همکاری با ۲۷ شتابدهنده دانش بنیان، تابحال ۹۱ میلیارد تومان تأمین سرمایه بذری انجام داده ایم.
مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: در مرحله بالاتر که استارت آپ ها احتیاج به سرمایه بیشتری دارند، صندوق نوآوری در همکاری با صندوق های پژوهش و فناوری به پشتیبانی از استارت آپ ها می پردازد. در این فرآیند، با صندوق های پژوهش و فناوری وارد هم سرمایه گذاری با نسبت چهار به یک می شویم، یعنی اگر صندوق پژوهش و فناوری بر یک طرح استارت آپی یک ریال سرمایه گذاری کند، صندوق نوآوری چهار ریال هم سرمایه گذاری می نماید.
وی با اشاره به اینکه امروز تعداد صندوق های پژوهش و فناوری کشور به ۷۰ صندوق رسیده است، اظهار داشت: با سیاست توسعه زیست بوم تأمین مالی فناوری که صندوق نوآوری آنرا از سال ۱۳۹۷ آغاز کرد، امروز همه استانهای کشور و همه دانشگاه های مادر، دارای صندوق پژوهش و فناوری هستند. تابحال با همکاری صندوق های پژوهش و سرمایه گذاری، ۹۰۵ میلیارد تومان از استارت آپ ها و شرکتهای فناور کشور حمایت کرده ایم.
بغدادی اضافه کرد: در مراحل بالای فعالیت یک استارت آپ، برای تأمین نیازهای بیشتر مبادرت به هم سرمایه گذاری با صندوق های جسورانه بورسی می نماییم. با همکاری صندوق نوآوری تعداد این صندوق ها در سالهای گذشته از ۱۱ صندوق با سرمایه کمتر از ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان به ۲۸ صندوق با سرمایه ۵، ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
استفاده از هوش مصنوعی را به شکل جدی تری دنبال می کنیم
در ادامه این رویداد، مهندس رضا بیات، مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در حوزه فعالیتهای خود همیشه تلاش کرده است در زمینه استفاده از فناوری پیشگام باشد، اظهار داشت: امروز بانک مرکزی در نظام خدمات الکترونیک به نقطه ای دست یافته که نه تنها در منطقه، بلکه در جهان حرف برای گفتن دارد.
وی اضافه کرد: این توانمندی نتیجه تمرکز بانک بر فناوری و همگام شدن با پیشرفت های آن است. رویکرد ما در بانک مرکزی این بوده است که هیچ گاه از فناوری غافل نباشیم.
بیات اضافه کرد: از زمستان گذشته به این نتیجه رسیدیم که استفاده از هوش مصنوعی را به شکل جدی تری دنبال نماییم. در قسمتهایی از آن استفاده کردیم و به نتایجی هم دست یافتیم. این نتایج ما را مصمم کرد و در همین راستا با صندوق نوآوری همکاری داشته باشیم. معاونت توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، پیشنهاد برگزاری رویدادهایی با حضور استارت آپ های فعال در حوزه هوش مصنوعی و بانکداری را به بانک مرکزی ارائه نمود. از صندوق نوآوری تشکر می نماییم که «دوشنبه های استارت آپی» را با بهترین کیفیت ممکن برگزار می نماید و توانسته راهکارهای بسیار مناسبی به بانک مرکزی پیشنهاد دهد.


منبع:

1402/04/27
11:45:23
5.0 / 5
232
تگهای خبر: بازی , تیم , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان ایت بال
بیلیارد