در پژوهشگاه رویان انجام می شود؛

سلول یوزهای تلف شده ذخیره می شود

سلول یوزهای تلف شده ذخیره می شود

به گزارش ایت بال، مسئول بانک بافت و سلولهای دامی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: بر مبنای تفاهمنامه ای سلول یوزهای تلف شده توسط سازمان محیط زیست به رویان برای تحقیقات در ارتباط با شبیه سازی انتقال داده می شود.دکتر مصطفی حاجی نصراله یکی از مسؤلان بانک بافت و سلول های دامی پژوهشگاه رویان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: پژوهشگاه رویان سالهاست که در زمینه شبیه سازی تحقیقات انجام می دهد.
این متخصص جراحی اظهار داشت: در این خصوص تحقیقات جدیدی را آغاز کردیم و آن هم شبیه سازی گربه سانان همچون یوزپلنگ و پلنگ است.
حاجی نصراله افزود: شبیه سازی این گونه از حیوانات خیلی سخت و دشوار بوده و در دنیا هنوز این اتفاق پیچیده رخ نداده است بنابراین در تلاش و بررسی هستیم که به این مهم دست پیدا نماییم.
وی با اعلان اینکه حیوانات شبیه سازی شده امکان زندگی در جنگل را ندارند و باید در باغ وحش نگهداری شوند، اضافه کرد: بنا داریم این گربه سانان را شبیه سازی نماییم که طرح زمانبر و هزینه بری است.
این محقق اظهار داشت: در این خصوص با سازمان محیط زیست تفاهمنامه ای منعقد کردیم که بتوانیم سلول و بافت این حیوانات با ارزش تلف شده را ذخیره سازی و در آینده شبیه سازی نماییم. بر طبق این تفاهمنامه، تخمدان یوزپلنگ به پژوهشگاه رویان انتقال داده می شوند تا علاوه بر نگهداری، تحقیقات لازم در این راه صورت گیرد.
نصراله تصریح کرد: ما علاوه بر ذخیره سازی سلول، پوست و … یوزپلنگ های ایرانی، تحقیقات را شروع کرده ایم. در آینده می توانیم با این نمونه ها با عنایت به پیشرفت تکنولوژی، تحقیقات جدید هم انجام دهیم.
مسئول بانک بافت و سلول های دامی پژوهشگاه رویان افزود: تا کنون تحقیقاتی در جهت انتقال جنین یوز به رحم گربه در پژوهشگاه رویان انجام گرفته و همچنان این مورد ادامه دارد امیدوار هستیم به نتایج خوبی دست بیابیم. باید جنینهای زیادی تولید نماییم تا به مطلوب برسیم.
نصراله با اعلان اینکه این تحقیقات هزینه بر است، اظهار داشت: هم اکنون پژوهشگاه رویان روی این مورد سرمایه گزاری نموده ولی به مرور لازم است ارگان های دولتی برای پیشگیری از انقراض نسل پلنگ و یوز ایرانی حمایتهایی داشته باشند.
وی با اعلان اینکه مقوله نگهداری سلول های این حیوانات با ارزش از اهمیت ویژه ای بر خوردار است، اظهار داشت: اگر نتوانیم از این سلول ها نگهداری نماییم در آینده هم نمی توانیم شبیه سازی را انجام دهیم بنابراین این تفاهمنامه منعقد گردید تا جهت ذخیره سازی سلول های یوز اقداماتی صورت گیرد.
این متخصص جراحی تصریح کرد: نکته مهمی که در این تفاهمنامه به آن اشاره شده اینست که در انتقال این بافت ها کمتر از ۲۴ ساعت باید دقت کرد چونکه اگر این نمونه درست و در زمان مناسب به پژوهشگاه انتقال داده نشود امکان از بین رفتن وجود دارد.


منبع:

1401/05/26
10:11:34
5.0 / 5
190
تگهای خبر: تیم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بیلیارد