معاون وزیر ورزش و جوانان: 70 درصد جمعیت كشور ورزش نمی كنند

معاون وزیر ورزش و جوانان: 70 درصد جمعیت كشور ورزش نمی كنند

ایت بال: تهران - ایرنا - معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: برپایه بررسی های انجام شده متاسفانه حدود 70 درصد از جمعیت 80 میلیون نفری كشور، هیچگونه فعالیت ورزشی و بدنی انجام نمی دهند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، محمدرضا داورزنی روز جمعه در همایش پرورش اندام و بدنسازی در مجموعه ورزشی قمربنی هاشم در جنوب تهران، اظهار نمود: بر مبنای آمار سال 95، 70 درصد از جمعیت كشور هیچگونه فعالیت ورزشی ندارند و حدود 14 درصد از جمعیت كشور هم هفته ای یك تا 2 روز، فعالیت های ورزشی انجام می دهند.
وی خاطرنشان كرد: حدود 11 درصد جمعیت كشور هم از سه تا پنج روز در هفته ورزش می كنند و تنها 3 درصد از جمعیت كشور ایران به صورت مستمر در طول هفته فعالیت های ورزشی مرتبی را انجام می دهند.
داورزنی اظهار داشت: حدود 75 درصد از مرگ و میر كشور به جهت بیماری های غیرواگیردار است و این نشان داده است كه مردم كشور به لحاظ فعالیت بدنی و ورزشی در شرایط نامناسبی قرار دارند.

*عضویت 2. 4 میلیون نفر در باشگاه های بدنسازی
معاون وزیر ورزش و جوانان در ادامه به تعداد باشگاه های ورزشی فعال كشور اشاره نمود و اضافه كرد: در سال 92 بیش از 10 هزار باشگاه ورزشی فعال در كشور داشتیم كه با رشد چشمگیر صدور پروانه باشگاه های ورزشی، تعداد باشگاه ها تا آخر سال 95 به بیش از 18 هزار باشگاه فعال افزایش یافته است.
وی ادامه داد: بیش از 12 هزار باشگاه ورزشی كشور در رشته بدنسازی و پرورش اندام فعالیت می نمایند كه 2 میلیون و 400 هزار جوان و نوجوان، عضو فعال این باشگاه ها هستند.
داورزنی بر بازرسی از اماكن ورزشی سراسر كشور تصریح كرد و اظهار داشت: از سال 92 تابحال 42 هزار و 575 مورد بازرسی از 18 هزار مكان ورزشی كشور انجام شده كه طی آن یك هزار و 570 باشگاه ورزشی متخلف، شناسایی و پلمب شد.
وی اظهار نمود: همه ساله تعدادی از ورزشكاران و قهرمانان ملی به علت استفاده ناصحیح از مكمل ها و داروهای غیرمجاز از حضور در مسابقات داخلی و خارجی محروم می شوند كه اگر تعداد ورزشكاران غیر حرفه ای در باشگاه های بدنسازی ( بیش از 2 میلیون نفر) در تست دوپینگ شركت نمایند، حتما جواب آنها مثبت خواهد شد.
وی تصریح كرد: در بعضی از رشته های ورزشی همچون كشتی و وزنه برداری به لحاظ نوع تمرینات، مربیان مكمل ها و داروهایی را برای ورزشكاران تجویز می كنند كه این اقدام هم می تواند یكی از چالش های بزرگ ورزشكاران در این رشته ها باشد.
معاون وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان كرد: باید با فرهنگسازی، آموزش و اطلاع رسانی درست، ورزشكاران حرفه ای و غیرحرفه ای را با چالش های استفاده از مكمل و داروهای غیرمجاز آشنا نماییم.

*شناسایی 80 باشگاه ورزشی متخلف در تهران
مدیركل ورزش و جوانان استان تهران هم در این همایش اظهار داشت: بیش از 80 باشگاه ورزشی متخلف امسال در استان تهران شناسایی شدند كه عمده آنها در حوزه بدنسازی و پرورش اندام فعالیت داشتند.
رضا گلمحمدی تصریح كرد: رویكرد شورای راهبردی ورزش و جوانان استان تهران، فرهنگسازی و اطلاع رسانی و سپس برخورد با باشگاه ها و ورزشكاران متخلف است.
وی اضافه كرد: مربیان حوزه بدنسازی و پرورش اندام سهم بسزایی در سلامت ورزشكاران دارند و باید ورزشكاران را به استفاده درست از مكمل ها و داروها تشویق كرد.
گلمحمدی اظهار نمود: امسال تابحال بیش از چهار هزار بازرسی از مجموعه اماكن ورزشی استان تهران انجام شده كه این آمارها نشان داده است میزان ارزیابی و نظارت این اداره كل در باشگاه های ورزشی افزایش یافته است.

*توجه به مكمل ها و داروهای پرورش اندام
دبیر اجرایی همایش پرورش اندام و بدنسازی هم اظهار داشت: این همایش با حضور بیش از یك هزار نفر از ورزشكاران، مربیان و كارشناسان حوزه پرورش اندام و بدنسازی برگزار شده است.
سید اشكان اردیبهشت اضافه كرد: این همایش با عناوین فرصت ها و چالش های ورزش پرورش اندام و بدنسازی با همكاری مشترك هیات پزشكی و ورزشی و هیات پرورش اندام استان تهران با هدف ترغیب ورزشكاران و مربیان حوزه بدنسازی و پرورش اندام به استفاده صحیح از مكمل ها و داروهای مجاز در این رشته ورزشی است.
وی افزود: امروز 2 كارگاه آموزشی و عملی هم با مبحث تازه های تغذیه در ورزش بدنسازی و پرورش اندام و كارگاه عملی تمرینات عملكردی برای شركت كنندگان برگزار می گردد.
همایش پرورش اندام و بدنسازی امروز - جمعه - به همت اداره كل ورزش و جوانان استان تهران در مجموعه ورزشی قمربنی هاشم در جنوب پایتخت برگزار گردید.
تهران، خبرنگار: سید جواد آل داود - انتشار: محسن فتاحی
تهرام/ 7243 / 9754**1625


1396/11/08
13:12:24
5.0 / 5
4905
تگهای خبر: ورزش , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیلیارد