فجر سپاسی شیراز، کوشش برای بقا

فجر سپاسی شیراز، کوشش برای بقا

به گزارش ایت بال تا آخر لیگ برتر تنها دو بازی دیگر باقی مانده و فجریها ابتدا سوم خرداد ماه باید در تبریز به مصاف تیم تراکتور سازی که در حاشیه امن قرار دارد، برود و در صورتیکه این تیم را شکست دهد و نفت مسجد سلیمان هم در بازی خانگی به صنعت نفت آبادان ببازد آنگاه فجریها شانس بقا در لیگ را خواهند داشت.


به گزارش ایت بال به نقل از خبرگزاری ایرنا، در هفته آخر تیم فجر هشتم خرداد در شیراز به مصاف تیم پرسپولیس تهران که برای کسب مقام دوم تلاش می کند، می رود و در همین روز هم تیم نفت مسجد سلیمان هم با استقلال تهران دیدار می کند که این تیم که قهرمانیش مسجل شده اما آنها به دنبال حفظ رکورد نباختن هستند.
شاید هفته آخر سرنوشت ساز شود
شاید هفته آخرسرنوشت دو تیم سقوط کنند ازبین تیم های نفت مسجد سلیمان، فجرسپاسی و شهر خودرو مشهد مشخص شود ضمن این که تیم شهرخودرو هم دو بازی سخت با تیم های پرسپولیس تهران و فولاد خوزستان دارند به نظر می آید یکی از گزینه های سقوط به لیگ دسته یک باشند.
۲۸ تیر ماه ۱۴۰۰ بود که تیم فجر شهید سپاسی شیراز با شکست تیم گل ریحان البرز در مسابقات فوتبال دسته یک بعد از هشت سال به سر مربیگری علی اصغر کلانتری جواز صعود به لیگ برتر را کسب و موجی از شادی در دل هواداران فوتبال در فارس به راه انداخت، کلانتری یک مرتبه دیگر موفق شده بود تیم فجر را به لیگ برتر بیاورد.
اما این که چرا فجریها در آستانه سقوط قرار گرفته اند، مسؤلان باشگاه باید پاسخگوی ناکامی های این تیم باشند. حالا جناب خان شخصیت عروسکی برنامه تلویزیونی خندوانه هم خواهان پشتیبانی از تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز که در خطر سقوط به دسته یک قرارگرفته، شد هرچند بارها مسؤلان استان فارس از این تیم حمایت کرده اند.
قانون عدم کمک های دولتی به تیم های حرفه ای
به باعث تبصره بند «ب» ماده ۱۳ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۱۳۸۸ پرداخت هرگونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکل به ورزش حرفه ای ممنوع شده است و از همه مهمتر در قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی مصوب سال ۱۳۹۴، مفاد تبصره مذکورعینا و با شدت بیشتری مورد تنفیذ قرار گرفته است.
مصوبه شورای شهر شیراز
اما با این وجود پس ازاینکه تیم فجر سپاسی به لیگ برتر صعود کرد ضمن این که مسؤلان استان حمایت کردند، شورای شهر شیراز با طرح دوفوریتی، شهرداری شیراز مکلف شد مبلغ ۲۰ میلیاردریال از محل شیوه نامه کمکهای بلاعوض به تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز مساعدت نماید.
همینطور مقرر شد به ازاء هر برد در خانه مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال و بابت هر برد خارج از خانه مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال پاداش در نظر گرفته شود و در صورت حضور در جمع شش تیم نخست نیم فصل اول مبلغ ۳۰ میلیاردریال و در صورت حضور در جمع شش تیم نخست نیم فصل دوم مبلغ ۵۰ میلیاردریال پاداش در نظر گرفته شود.
حال این که چقدر از این مصوبات پرداخت شده است شورای شهر و باشگاه فجر سپاسی باید پاسخگو باشند.
دیدار تیم های فجر سپاسی و نفت مسجد سلیمان تیم فجرشخصیت لیگ برتری را نداشت
به اعتقاد کارشناسان ورزش، ساختار تیمی که بعد از سال ها به لیگ برتر صعود کرده باید طوری بسته می شد که حداقل در نیمه میانی جدول برای سال نخست قرار می گرفت، نه این که بخواهد برای بقا در لیگ برتر به مصاف حریفان خود آن هم در بازیهای آخر فصل برود و کار را به اما و اگر بکشد.
بهرحال برپایه بضاعتی که باشگاه فجر داشته است آنها اعلام نمودند بازیکنان مورد نیاز را گرفته اند اما نتوانستند نتایج لازم را بگیرند هر چند علی اصغر کلانتری سر مربی سابق فجر که این تیم را بعد از هشت سال به لیگ برتر اورد بارها اعلام نموده است که بازیکنانی که در خواست داده است توسط باشگاه جذب نشده اند.
تیمی که در لیگ برتر دوره بیست یکم و تا آخر هفته بیست و هشتم تنها ۲ بُرد داشته هنوز نتوانسته است در داخل خانه حتی به یک بُرد برسد، هر چند زمین نامناسب ورزشگاه حافظیه بارها مورد انتقاد مربیان لیگ برتر قرار گرفته و عاملی بر عدم نتیجه نگرفتن فجریها می دانند که این امر تنها ملاک نیست.
پایان کار سرمربی، فرصت سوزی با انتخاب دستیار
صاحب نظران فوتبال معتقدند: در حالیکه حق هر باشگاهی است که بخواهد به علت نتیجه نگرفتن تیم دست به تغییر در کادر فنی بزند اما باید سرمربی را انتخاب کنند که از مربی قبلی چندین برابر سابقه درخشان داشته باشد نه این که دستیار او را جایگزین کنند که هیچ سابقه ای بعنوان نفر اول کادر فنی نداشته است که این کار هم اشتباه بوده است چونکه پیش از کنار گذاشتن سر مربی باید ابتدا جایگزین بهتری را انتخاب می کردند بعد دست به تغییرمی زند که این اتفاق نیفاده است.
هجدهم اسفند ماه ۱۴۰۰، مدیرعامل باشگاه فجر شهید سپاسی شیراز به خبرنگار ایرنا اعلام نمود: به دنبال کسب نتایج ضعیف با علی اصغر کلانتری سرمربی تیم قطع همکاری کردیم.
عبدالرسول فلاح اضافه کرد: طی جلسه ای که با هیات مدیره داشتیم بعد از بررسی با توجه نتایج ضعیف کسب شده با علی اصغر کلانتری سرمربی باشگاه قطع همکاری کردیم.
وی افزود: مسئولیت فنی تیم فجر در ادامه مسابقات لیگ برتر به مهرزاد معدنچی دستیار سرمربی سابق و کاپیتان اسبق این تیم سپرده شد.
پس از آخر کار کلانتری، فجریها با مهرزاد معدنچی در حالیکه با تیم شهرخودرو در یک دیدار خانگی بازی داشتند به مصاف این تیم قعرجدولی رفتند که این امر باعث شکست تیم فجر شد و فرصت طلایی را ازدست دادند تا شوک حاصله به تیم جواب ندهد.
اما این آخر کار نبود و بازهم فجریها به معدنچی فرصت دادند تا یک بازی دیگر بعنوان نفر اول روی نیمکت تیم فجر بنشیند اما این تیم ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۰ برابر تیم فولاد در اهواز قرار گرفت و یک بر صفر شکست خورد تا دست اندرکاران باشگاه با مجتبی سر آسیایی کمک مربی تیم گل گهر سیرجان که گفته می شود از مدت ها قبل گزینه مورد نظرفجربوده، وارد مذکره شده و او را به خدمت گرفتند.
هواداران فجر سپاسی د رورزشگاه حافظیه بازی با نفت مسجد سلیمان وداع با حافظیه
فجریها بعد از به خدمت گرفتن سرمربی جدید تصمیم گرفتند بازی هفته بیست و چهارم را به جای ورزشگاه حافظیه در ورزشگاه امام رضا ( ع ) مشهد به مصاف تیم الومینیوم اراک بروند که این بازی هم بدون گل مساوی شد تا تغییر ورزشگاه و سرمربی تیم جواب ندهد و باردیگر آنها به ورزشگاه حافظیه باز گشتند.
اما فجریها بعد از بازگشت به ورزشگاه حافظیه به مصاف تیم نفت مسجد سلیمان رفتند که این بازی هم حاصلی به غیر از مساوی که به نفع حریف شد، نداشت و آنها نتوانستند به اولین پیروزی خود در بازی خانگی دست یابند چون که این تیم ابزار لیگ برتری را در اختیارنداشت.
در حالی که سرآسیایی سرمربی تیم فجر پنچ هفته است سکان هدایت این تیم را برعهده گرفته اما هنوز این شوک جواب نداده وآنها در یک اقدام عجیب تر یک مربی دیگر را به کادر فنی اضافه کردند و در هفته بیست وهشتم مقابل ذوب آهن در ورزشگاه حافظیه یک بر صفر باختند تا امیدهای این تیم برای بقا کمرنگ تر شود.
برخی فشارها باعث شد سرمربی تیم فجرشوم
اما مجتبی سراسیایی سرمربی تیم فجر بعد از شکست خانگی مقابل ذوب آهن اصفهان که بیست ونهم اردیبهشت ماه برگزارشد در کنفرانس خبری اظهار داشت: با وجود علاقه و افتخاری که به تیم فجر شهید سپاسی شیراز دارم اما بعضی از فشارها باعث شد که مسئولیت کادر فنی تیم را قبول کنم ودر مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفتم.
وی اظهار داشت: مدیران باشگاه ودیگرمربیانی که در این تیم حضور داشتند باید پاسخگوی پرسش های مردم و رسانه ها باشند چونکه این تیم بیمار بودو نتوانست بعد از ۲۳ هفته به بُرد برسد.
هم اینک در جدول رده بندی تیم استقلال تهران با ۶۴ امتیاز قهرمان زود هنگام لیگ شده است و تیم های سپاهان اصفهان و پرسپولیس هم برای نایب قهرمانی می جنگند.
در رقابت های فوتبال لیگ برتر ۱۶ تیم شرکت دارند و بعد از انجام ۳۰ بازی دو تیم انتهای جدول راهی مسابقات دسته یک می شوند.
بازی فجر و نفت مسجد سلیمان


منبع:

1401/03/01
11:26:40
5.0 / 5
195
تگهای خبر: بازی , باشگاه , تیم , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بیلیارد