نساجی الهامی هم تراز با مدعیان قهرمانی

نساجی الهامی هم تراز با مدعیان قهرمانی

ایت بال: ساکت الهامی طی دوران حضورش در نساجی با اثبات توانمندی های خود و متحول کردن این تیم علاوه بر اینکه مانع سقوط نساجی به لیگ دسته یک شد، توانست به امتیازآورترین سرمربی نساجی در سه فصل حضور لیگ برتری این تیم تبدیل گردد و بهترین نتایج لیگ برتری نساجی را در 10 هفته ثبت کند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، تیم فوتبال نساجی مازندران از زمان سپرده شدن سرمربیگری این تیم به ساکت الهامی عملکرد درخشان و خیره کننده ای داشت ؛ بطوریکه اگر رتبه تیم های لیگ برتری را از زمان حضور الهامی در نساجی محاسبه نماییم، این تیم حالا بعد از پرسپولیس و سپاهان سومین تیم جدول شمرده می شود.
نساجی دیشب و در هفته بیست وهفتم رقابت های لیگ بیستم دیداری سخت و حساس با پدیده مشهد داشت و توانست یک برد خانگی باارزش و مهم را به دست بیاورد که بقای این تیم در لیگ برتر را حدودا تضمین می نماید. این تیم با پیروزی مقابل پدیده مشهد که در کورس کسب سهمیه آسیایی قرار داشت، علاوه بر ارتقاء موقعیت نساجی در جدول و رساندن تیم به رتبه دوازدهم و دور شدن از خطر سقوط، الهامی را به بهترین سرمربی تاریخ لیگ برتری نساجی تبدیل کرد.
تیم نساجی که از هفته پنجم به رتبه دوازدهم سقوط کرد و از آن هفته به بعد تا بعد از دیدار هفته بیست وهفتم مقابل پدیده مشهد دائم در رتبه های سیزدهم تا پانزدهم جدول ایستاده بود، حالا بعد از ۲۱ بازی باردیگر به رتبه دوازدهم بازگشت و از محدوده خطر دور شد.
ماجراجوییِ ساکت
الهامی اسفند پارینه در شرایطی سرمربیگری نساجی را تحویل گرفت که این تیم در بحرانی ترین شرایط ممکن قرار داشت و ماموریت الهامی حفظ نساجی در لیگ برتر بود. نساجی که فصل را بعد از جدایی بدموقع و غیرحرفه ای محمود فکری از نساجی، با هدایت وحید فاضلی دستیار سابق فکری حدودا خوب آغاز نموده بود، از هفته پنجم گرفتار چالش جدی در امتیازگیری شد و به مرور در وضعیت بحرانی قرار گرفت. حتی تغییر سرمربی و روی کار آمدن مجید جلالی نیز با وجود بهتر شدن عملکرد بازیکنان در زمین و ارائه بازی های خوب نتوانسته بود کمکی به نتیجه گیری آن کند.
ساکت الهامی در صورتیکه تجربه پیشین سرمربیگری اش با تراکتور به قهرمانی در جام حذفی و کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا منجر شده بود، در شرایطی نساجی را تحویل گرفت که این تیم از ۱۷ بازی فقط ۱۰ امتیاز کسب نمود و روی پله پانزدهم جدول ایستاده بود. نساجی در زمان روی کار آمدن الهامی ۱۲ هفته بود که مقابل حریفان برد به دست نیاورده بود و از نظر روحی شرایط بسیار نامطلوبی داشت. به همین دلیل نیز برخی مربیان و کارشناسان فوتبال معتقد بودند الهامی دست به انتخابی خطرناک زده که می تواند آینده سرمربیگری او را با چالش مواجه کند.
«مهدی تارتار» سرمربی پیکان ۱۰ تیر در نشست خبری بعد از دیدار نساجی و پیکان اظهار داشته بود: «روزی که الهامی هدایت نساجی را به عهده گرفت بعنوان یک مربی باتجربه گفتم که او چطور جرات کرد چنین تصمیمی بگیرد؟ چون این تیم شرایط کاملا بحرانی داشت. از ۱۷ بازی ۱۰ امتیاز کسب کرده بود و در راه سقوط قرار داشت. اما الهامی کاری کرد که تیم در راه صعود قرار گرفت و نتایج درخشانی به دست آورد. الهامی نشان داد در فوتبال هر کاری امکان پذیر است. در شرایطی که نساجی از حمایت هواداران برخوردار نبود، کاری کرد که به نظرم مربی های بزرگ دنیا هم نمی توانستند با نساجی کنند.»

نساجیِ الهامی از دید آمار
نگاهی به اعداد و ارقام مربوط به بازی های نساجی در ۱۰ بازی لیگ برتری اخیر که تحت هدایت ساکت الهامی به مصاف حریفان رفت نشان میدهد که این تیم با اندیشه های ساکت الهامی تا چه اندازه تغییر نمود و متحول شد. نساجی در صورتیکه با سرمربیگری وحید فاضلی و مجید جلالی از شروع فصل تا اختتام هفته هفدهم فقط ۱۰ امتیاز از ۱۷ بازی کسب کرده بود، با الهامی از ۱۰ بازی ۱۹ امتیاز به دست آورد.
این تیم از زمان روی کار آمدن الهامی تا اختتام هفته بیست وهفتم ۱۰ مسابقه در لیگ برتر انجام داد که حاصل این بازی ها کسب ۶ برد، یک تساوی و پذیرش سه شکست بود. این عملکرد، نساجی را در بازه زمانی ۱۰ هفته اخیر لیگ برتر به تیم چهارم جدول تبدیل نموده است ؛ چونکه در ۱۰ بازی اخیر تیم های لیگ برتری، فقط پرسپولیس و سپاهان و استقلال که تیم های اول و دوم و سوم جدول هستند بیشتر از نساجی امتیاز کسب کردند.
پرسپولیس از ۱۰ بازی اخیر ۲۴ امتیاز، سپاهان ۲۲ امتیاز و استقلال ۲۰ امتیاز کسب کردند و نساجی با کسب ۱۹ امتیاز از ۱۰ بازی اخیر چهارمین تیم لیگ برتر در این بازه زمانی است. نکته قابل توجه اینکه دو شکست از سه شکست نساجی با الهامی نیز مقابل دو تیم مدعی قهرمانی یعنی پرسپولیس و سپاهان رقم خورد.
بیشترین برد
در حالی که نساجی در فصل هجدهم ۷ برد و فصل نوزدهم ۸ برد از ۳۰ بازی به دست آورده بود، از ۱۰ بازی با هدایت الهامی ۶ برد کسب کرده است. این بیشترین تعداد برد کسب شده در زمان حضور یک سرمربی برای نساجی در سه فصل حضور لیگ برتری این تیم است.
نساجی با جواد نکونام که نیم فصل نخست لیگ هجدهم سرمربی نساجی بود از ۱۵ بازی دو برد کسب نمود. در نیم فصل دوم آن فصل مجید جلالی سرمربی نساجی شد. جلالی فصل جاری نیز ۶ بازی سرمربیگری نساجی را به عهده گرفت که در مجموع طی دو دوره حضور در نیمکت نساجی توانست ۴ برد با این تیم در کارنامه سرمربیگری اش ثبت کند.

حاصل حضور رضا مهاجری در نساجی و هدایت این تیم در ۲۰ بازی نیز کسب ۴ پیروزی مقابل حریفان بود. بعد از مهاجری نیز محمود فکری روی کار آمد که موفق شد در ۱۰ بازی عملکرد خوبی از خود ثبت کند و مانند الهامی مانع سقوط نساجی شود، اما فکری از ۱۰ بازی ۴ برد کسب نمود و در ۶ بازی نیز نتیجه مساوی برای نساجی رقم خورد. وحید فاضلی نیز که ۱۱ بازی سرمربیگری نساجی را به عهده داشت فقط دو برد با این تیم ثبت نمود.
همچنین از نظر برد خارج از خانه نیز الهامی با کسب ۳ برد خارج از خانه همراه با فکری بیشترین تعداد بردهای خارج از خانه در رقابت های لیگ برتر را برای نساجی کسب کردند. البته باتوجه به در پیش بودن دو بازی خارج از خانه دیگر، الهامی این شانس را دارد که بر تعداد بردهای خارج از خانه نساجی با سرمربیگری خود اضافه کند.
مقایسه عملکرد در بازی های مشابه دور رفت
نساجی در حالی از ۱۰ بازی اخیر ۱۹ امتیاز کسب کرده که نگاهی به نتایج کسب شده مقابل همین تیم ها در دور رفت رقابت ها، تفاوت چشم گیر نتیجه گیری نساجی در زمان حضور الهامی را نشان میدهد. این تیم با الهامی تا کنون از تقابل با تیم های سایپا، نفت مسجدسلیمان، پرسپولیس، سپاهان، مس رفسنجان، فولاد خوزستان، ماشین سازی تبریز، پیکان تهران، صنعت نفت آبادان و پدیده مشهد ۱۹ امتیاز کسب کرده است. در صورتیکه حاصل دیدار نساجی با همین تیم ها در دور رفت مسابقات کسب فقط ۵ امتیاز بود. یعنی نساجی با الهامی در ۱۰ دیدار مشابه نسبت به دور رفت رقابت ها ۱۴ امتیاز بیشتر کسب نمود.
نساجی در ۱۰ بازی مشابه انجام شده دور رفت ۱۳ گل خورده و فقط ۳ گل زده داشت که تفاضل منفی ۱۰ نساجی در این ۱۰ بازی ثبت گردید، اما در بازی های برگشت با همین تیم ها فقط ۵ گل دریافت کرد و توانست ۹ گل به ثمر برساند و از تفاضل منفی ۱۰ در ۱۰ بازی مشابه دور رفت، به تفاضل مثبت ۴ در بازی های مشابه دور برگشت وضعیت گل های خودرا ارتقا دهد.
در حالی که این تیم در ۱۷ بازی با دو سرمربی پیشین ۱۳ گل به ثمر رسانده و ۲۳ گل دریافت کرده بود و تفاضل گل منفی ۱۰ داشت، در ۱۰ بازی اخیر هم از نظر گلزنی و هم از نظر دفاع شرایط متفاوتی پیدا کرده است. نساجی در زمان حضور الهامی طی ۱۰ بازی ۹ گل به ثمر رساند و ۵ گل نیز دریافت کرد که تفاضل گل مثبت ۴ نساجی در دوره حضور الهامی را نشان میدهد.

بیشترین امتیازگیری
بررسی امتیازهای کسب شده توسط سرمربیان لیگ برتری نساجی نیز نشان میدهد که الهامی از هر پنج سرمربی قبلی نساجی در لیگ برتر بهتر عمل کرده است و بیشترین میانگین امتیازگیری را دارد. نساجی با جواد نکونام از ۱۵ بازی ۱۶ امتیاز کسب کرده بود که میانگین امتیاز ۱.۰۶ در هر بازی را برای او ثبت کرده است.
نساجی در ۲۱ بازی که مجید جلالی سرمربیگری آنرا به عهده داشت نیز ۲۱ امتیاز کسب نمود که معدل یک امتیاز در هر بازی را نشان میدهد.
حاصل حضور مهاجری در نساجی نیز مشابه با عملکرد جلالی بود. مهاجری ۲۰ بار در مسابقات لیگ برتر روی نیمکت نساجی نشست که حاصل سرمربیگری او کسب ۲۰ امتیاز بود.
عملکرد محمود فکری در نساجی بهتر از سایر مربیان پیشین این تیم بود. نساجی در ۱۰ بازی با هدایت فکری ۱۸ امتیاز کسب نمود که میانگین ۱.۸ امتیاز در هر بازی را نشان میدهد.
کمترین میانگین امتیازی نیز مربوط به دوره حضور وحید فاضلی است که از ۱۱ بازی ۹ امتیاز کسب نمود و میانگین امتیازگیری ۰.۸ در هر بازی را ثبت نمود.
اما عملکرد ساکت الهامی از همه این آمارها بالاتر است. الهامی از ۱۰ مسابقه ۱۹ امتیاز کسب کرده و هم اکنون معدل امتیازگیری ۱.۹ را برای خود ثبت کرده که باتوجه به در پیش داشتن سه مسابقه دیگر می تواند این رکورد را به نام خود ارتقا دهد. البته این احتمال نیز وجود دارد که در صورت نتیجه نگرفتن در سه مسابقه پیش رو، میانگین امتیازگیری او از فکری پایین تر بیاید.
الهامی در نساجی نشان داد که علاوه بر دانش فوتبالی، توان مدیریت بحران در تیم های فوتبال را هم دارد و با تاکتیک های مدیریت روانی تیم نیز آشناست. او که در تراکتور تبریز هم عملکرد بسیار خوبی از خود به جا گذاشته بود و از ۱۸ مسابقه لیگ برتری توانست ۹ برد و ۵ تساوی به دست بیاورد، حالا بیشتر از قبل با این عملکرد در نساجی خودرا بعنوان یک سرمربی کاربلد در فوتبال ایران معرفی کرده است.منبع:

1400/04/23
19:20:06
5.0 / 5
789
تگهای خبر: بازی , تیم , رقابت , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان ایت بال
بیلیارد