فاقد مواد مسموم كننده؛

تبدیل ابریشم به چرم قابل بازیافت با چاپگر سه بعدی

تبدیل ابریشم به چرم قابل بازیافت با چاپگر سه بعدی

محققان آمریکایی برای نخستین بار موفق به تولید چرم با استفاده از ابریشم شدند. چرم حاصل شده بدین شیوه هم قابل بازیافت بوده و هم با استفاده از چاپگر سه بعدی قابل تولید است.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، چرم به دلیل استقامت و دوام طولانی از قرن ها قبل مورد استفاده بوده، اما تولید آن مستلزم کشتار گسترده احشام است.
از همین رو محققان مدتهاست در تلاش هستند جایگزینی سازگار با محیط زیست برای این محصول بیابند. پیش از این از قارچ برای تولید چرم استفاده شده بود و این دفعه از ابریشم بدین منظور بهره گرفته شده است.
اگر چه در ظاهر چرم و ابریشم بسیار متفاوت هستند، اما محققان برای افزایش استحکام، سختی و دوام ابریشم در عین حفظ انعطاف آن از برخی مواد شیمیایی بهره برده اند که با افزودن آن به ابریشم در دمای اتاق محصول مطلوب به دست می آید.
بدین منظور الیاف پیله کرم ابریشم با یک نرم کننده خاص و هم نوعی صمغ گیاهی ترکیب می شوند و در نهایت این ترکیب با استفاده از چاپگر سه بعدی برای تولید چرم قابل استفاده می باشد. برای افزایش استقامت این ترکیب یک لایه کیتوسان هم به آن افزوده می شود که در اسکلت بیرونی سخت پوستانی مانند میگو وجود دارد.
محصول نهایی به دست آمده مانند چرم عادی قابل تازدن، کشیدن و غیره بوده و برای تولید انواع البسه قابل استفاده می باشد. این محصول همینطور فاقد هرگونه مواد مسموم کننده است.


منبع:

1400/02/16
18:06:32
5.0 / 5
899
تگهای خبر: بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیلیارد