با یك میلیون یورو صرفه جویی ارزی؛

محصول پیشبینی ریسك های آب و هوایی بومی شد

محصول پیشبینی ریسك های آب و هوایی بومی شد

به گزارش ایت بال محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه ای برای پیشبینی ریسک آب و هوایی شدند که تا آخر تابستان سال جاری به بهره برداری می رسد.یاسر ابراهیمیان قاجاری رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: پس از تصادفات جاده ای، رویدادهای در رابطه با آب و هوا، مهم ترین عامل درگیری نیروی های امدادی در طول سال و در اغلب نقاط کشور به شمار می روند.
وی اضافه کرد: از آنجائیکه تصادفات جاده ای، خود هم تا ۲۵ درصد متأثر از عوامل جوی است، ازاین رو لزوم دسترسی به اطلاعات دقیق، محلی و هوشمند از آب و هوا و ریسک های در رابطه با آن، یک ابزار بسیار ضروری برای نیروهای سازمان امداد و نجات هلال احمر بشمار می رود.
وی با اعلان اینکه در همین راستا یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه توسعه ژئواینفورماتیک هواشناسی شد تا بستری از داده های جوی با رزولوشن بالا و بر بستر GIS طراحی کند، اظهار داشت: این سامانه نمونه خارجی دارد ولی هم اکنون داده های داخلی این سامانه به روز نمی گردد.
ابراهیمیان با اعلان اینکه در طراحی این سامانه ۳ نکته مد نظر قرار گرفته شده است، افزود: عرضه کرده برای تمامی نقاط جمعیتی قابل ملاحظه با محوریت حفظ جان در اولویت اول از مواردی است که در طراحی سامانه مدنظر قرار گرفته شده است.
رئیس گروه ژئوماتیک معاونت علمی و فناوری افزود: محاسبه ریسک ناشی از پدیده های مختلف جوی و اطلاع رسانی به نیروهای امدادی و در نهایت دقت در مشخص شدن ابعاد وقوع پدیده های مختلف جوی همچون مواردی است که در این سامانه در نظر گرفته شده است.
وی افزود: به صورت کلی ۸ پدیده ای که بر مبنای اقلیم کشور می توانند سبب ضرر و زیان جانی و مالی شوند و نیاز است که پیش از وقوع و هنگام وقوع اطلاع رسانی به همراه اقدامات مناسب صورت بگیرد، بعنوان مرجع در این سامانه مد نظر گرفته شده است.
ابراهیمیان اضافه کرد: این سامانه طوری طراحی شده که داده ها بر مبنای پیشبینی های کوتاه مدت ۴۸ ساعته در بازه های زمانی ۱ ساعت و همچنین ۷ روزه در بازه زمانی ۳ ساعته و همچنین وضعیت جغرافیایی منطقه استخراج و بعد از صحت سنجی در اختیار کاربران سازمان در سطوح مدیریتی قرار داده خواهد شد.
رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: ازاین رو با بهره گیری از این سامانه میتوان برای هر منطقه حتی در حد بخش، برای بازه های زمانی مختلف به پیشبینی ریسک پدیده های مختلف و شدت و نتایج محتمل آن دسترسی داشت و در مواقعی که قابلیت پیشگیری وجود دارد اقدامات ضروری صورت پذیرد.
ابراهیمیان با اعلان اینکه پدیده های مختلف همچون طوفان، گردباد، بارندگی ها و… با این سامانه پیشبینی خواهد شد، اشاره کرد: سازمان بهره بردار این سامانه سازمان امداد و نجات هلال احمر است و بعد از آن که در تابستان سال جاری به بهره برداری رسید می تواند از سامانه استفاده نماید.
وی تصریح کرد: استفاده از این سامانه و جایگزینی آن با نمونه خارجی می تواند یک میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور داشته باشد.

1400/02/12
23:06:28
5.0 / 5
1186
تگهای خبر: شنا , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیلیارد