مدیرعامل شركت دانش بنیان خبر داد:

تولید و تأمین ۳ تا ۵ میلیون دوز واكسن آنفلوآنزای نوتركیب

تولید و تأمین ۳ تا ۵ میلیون دوز واكسن آنفلوآنزای نوتركیب

به گزارش ایت بال مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی اظهار داشت: بعد از مطالعات بالینی در صدد هستیم به میزان سه تا ۵ میلیون دوز تولید داشته باشیم و نیاز کشور را مرتفع سازیم.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، دکتر امیرحسین عبدالغفاری امروز در «آئین بهره برداری از طرح های ملی معاونت علمی» که با حضور رئیس جمهور برگزار شد اظهار داشت: ما در این شرکت نخستین تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی نوترکیب چهار ظرفیتی در کشور هستیم.
وی با اشاره به اینکه به صورت کلی واکسن یک محصول استراتژیک برای هر کشوری به حساب می آید، اظهار داشت: با به وجود آمدن پاندمی کرونا، اهمیت تولید واکسن در کشور و دنیا مشخص و نمایان شد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی با اشاره به اینکه در گذشته کشور ما پیشتاز در تولید واکسن بوده است، اضافه کرد: در این راستا ما توانستیم امروز به مرحله ای برسیم که بتوانیم واکسن آنفلوآنزای فصلی را به تولید برسانیم که تابحال این واکسن در کشور تولید نشده و جزو اقلام وارداتی ما محسوب می شد.
عبدالغفاری افزود: بر مبنای اعلام سازمان بهداشتی جهانی، سالانه ۶۵۰ هزار نفر با آنفلوآنزا جان خویش را از دست می دهند؛ ازاین رو احتیاج به این واکسن احساس می شود.
به گفته وی، کشور ما سالانه سه تا پنج میلیون دوز از این واکسن را نیاز دارد که با عنایت به اپیدمی کرونا، این نیاز بیشتر احساس می شود.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی اضافه کرد: پارسال این واکسن از سایر کشورها تأمین می شد اما توانستیم در این شرکت با استفاده از یک پروتئین نوترکیب، واکسن را به تولید برسانیم که حالا در مرحله مطالعات بالینی است.
وی با اشاره به اینکه این واکسن از نوع نسل سوم واکسن ها به حساب می آید، اظهار داشت: مزیت های واکسن نسل سوم به سایر نسل ها، تولید سریع، اثربخشی بالا و حساسیت کمتر به حساب می آید.
عبدالغفاری تصریح کرد: از بهمن سال ۹۹ کارآزمایی بالینی این واکسن را آغاز کردیم که تابحال به ۴۳۲ نفر تزریق شده و این افراد وضعیت خوبی دارند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولیدکننده واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی با اشاره به اینکه برای تولید این واکسن، خط تولید و تکنولوژی صفر تا صدی را ایجاد کردیم، اظهار داشت: ۳۰ تا ۴۰ درصد مواد اولیه از خارج تأمین می شود که در صدد هستیم این میزان را کاهش دهیم.
وی در پاسخ به سوالات رئیس جمهور اظهار داشت: ما در آزمایشات و مطالعات بالینی تابحال موردی ندیده و عوارض جدی نداشته ایم و امیدواریم که پاییز سال جاری این واکسن را بعد از اتمام کارآزمایی بالینی داشته باشیم.
عبدالغفاری تاکید کرد: ما امکان تولید سه تا پنج میلیون دوز از این واکسن را در این شرکت داریم.


منبع:

1400/01/20
12:52:29
5.0 / 5
955
تگهای خبر: پروتئین , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیلیارد