از بین بردن لخته های خونی با مته مافوق صوت

از بین بردن لخته های خونی با مته مافوق صوت

به گزارش ایت بال محققان دانشگاه کارولینای شمالی یک مته مافوق صوت تولید کرده اند که با استفاده از نانوذرات قادر به از بین بردن لخته های خونی است.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، لخته های خونی بسیار خطرناک هستند و امکان دارد باعث سکته قلبی و دیگر بیماری ها شوند. از همین رو پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی نوعی مته مافوق صوت تولید کرده اند که با استفاده از نانوذرات لخته های خونی را تکه تکه و نابود می کنند.
مته مورد اشاره با ایجاد امواج صوتی دارای فرکانس پایین، پالس هایی را به درون رگ های خونی منتقل می کند که این پالس ها صدمه ای به خود رگ های خونی وارد نمی کنند، اما لخته های خون را تکه تکه کرده و در نهایت از بین می برند. برای بهبود این روند از قطرات نانو ساخته شده از کره های لیپیدی پر از فلوروکربن های مایع استفاده می شود.
قطرات نانوی مورد اشاره تا بدان حد کوچک هستند که به درون متراکم ترین لخته های خون هم نفوذ و آنها را از درون متلاشی می کنند. با عنایت به این که قطرات نانوی مورد اشاره نقطه جوش پایینی دارند، با تحریک امواج مافوق صوت می توان به سرعت آنها را از مایع به گاز مبدل کرد و حباب های میکروسکوپی را تشکیل داد که می توانند لخته های خونی را تکه تکه کرده و در نهایت از بین ببرند.
با ادامه انتشار پالس های مافوق صوت، حباب های ریز به سرعت نوسان کرده و همین مساله روند از بین رفتن لخته های خونی را تسریع می کند. از این تکنولوژی می توان برای انتقال داروهای ضدلخته به محل مناسب هم استفاده نمود.
کل روند نابودی لخته های خونی از این طریق حدود ۳۰ ثانیه طول می کشد و از این طریق حجم لخته ها هم در حدود ۴۰ درصد کاسته می شود. محققان قصد دارند برای کسب اطمینان از کارآیی این فناوری آزمایش های بیشتری در این حوزه انجام دهند.


منبع:

1399/10/20
19:30:09
0.0 / 5
1021
تگهای خبر: بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیلیارد