همكاری فناورانه ایران و افغانستان توسعه می یابد

همكاری فناورانه ایران و افغانستان توسعه می یابد

تعاملات شرکتهای دانش بنیان و اکوسیستم نوآوری ایران و افغانستان افزایش می یابد.به گزارش ایت بال به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در دیدار با سفیر ایران در کشور افغانستان، تمایل صندوق به افزایش تعاملات ایران و افغانستان در حوزه نوآوری را بیان کرد و اظهار داشت: در مهرماه سالجاری ۳۲ شرکت دانش بنیان با حمایت ۸۰ درصدی صندوق نوآوری و شکوفایی در نمایشگاه صنعت برق، زیرساخت و مخابرات ایران در افغانستان شرکت کردند و به عرضه دستاوردهای دانش بنیان خود پرداختند.
وی اضافه کرد: در این نمایشگاه ۱۶ شرکت دانش بنیان موفق به انعقاد تفاهم نامه همکاری، اعطای نمایندگی و آغاز همکاری مشترک شدند. پیرو حضور فعال شرکتهای دانش ‎بنیان در بازار افغانستان، پیگیری دستاوردها و حمایت های بیشتر از این شرکت ها الزامی است.
وحدت همینطور ایجاد نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان در شهر کابل با همکاری بخش خصوصی، حضور نمایندگان صندوق و شرکتهای دانش بنیان در نمایشگاه بازرگانی افغانستان در بهمن ماه ۱۳۹۹، برگزاری وبینار معرفی بازار و فرصت های همکاری در افغانستان به شرکتهای دانش بنیان با حضور شخص سفیر و رایزن بازرگانی ایران در افغانستان، پذیرش هیأت تجاری عالی رتبه از افغانستان در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات و سلامت و همکاری با وزارت تحصیلات عالی (علوم) و وزارت صنعت و تجارت افغانستان و انتقال تجربه در حوزه ایجاد زیرساخت های نوآوری در این کشور را از برنامه های مشترک صندوق نوآوری و شکوفایی و سفارت ایران در افغانستان در آینده عنوان نمود.
در ادامه دکتر امینیان، سفیر ایران در افغانستان هم در این نشست به معرفی فرهنگ مردم افغانستان و ارتباط دیرینه دینی، فرهنگی و سیاسی مردم این کشور با ایران پرداخت.
وی جمعیت جوان، پشتکار و اقتصاد پویای افغانستان را پیشران توسعه این کشور در سالهای اخیر عنوان نمود و افزود: در زمینه همکاریهای حوزه نوآوری پتانسیل فراوانی وجود دارد و دولت و وزارت علوم افغانستان به دنبال ارتباط و الگوپذیری از ایران هستند.
وی ضمن تحسین دستاوردهای کشور در حوزه شرکتهای دانش بنیان ابراز تمایل کرد که علاوه بر صادرات مستقیم این محصولات، برنامه ریزی لازم برای تولید مشترک در افغانستان و هم صادرات از راه بندر چابهار به سایر کشورها صورت گیرد.


منبع:

1399/10/11
01:15:12
0.0 / 5
1079
تگهای خبر: سفارت , سلامت , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیلیارد