در گزارش ایت بال عنوان شد؛

تجهیزات گلخانه دریایی ایرانی شد

تجهیزات گلخانه دریایی ایرانی شد

پژوهشگران کشور در امتداد توسعه فناوری استفاده از انرژی خورشیدی در تامین آب و انرژی از آب دریا، موفق به توسعه آب شیرین کن های خورشیدی برای گلخانه دریایی شدند.دکتر نادرقلی ابراهیمی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: امسال ۱۶ طرح مصوب داریم که هرکدام در حال پیگیری هستند.
وی با اعلان اینکه یکی از آنها گلخانه دریایی است، بیان کرد: در سواحل جنوبی خلیج فارس و دریای عمان نیاز است که از انرژی خورشیدی و مزیت ساحلی استفاده گردد. بدین جهت یکی از طرح ها، توسعه فناوری های آب شیرین کن های خورشیدی بود که به صورت پایلوت اجرائی شده است.
دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری افزود: فناوری استفاده از انرژی خورشیدی و تامین آب و انرژی از آب دریا در گلخانه های دریایی تا حالا در اختیار کشور ما نبوده و الان دانش بومی آن به نتیجه رسیده تا در گلخانه های دریایی مورد استفاده قرار بگیرد.
ابراهیمی اضافه کرد: این فناوری ویژه در سواحل دریا با بهره گیری از انرژی خورشیدی و بوسیله رطوبت دهی- رطوبت گیری، آب شور دریا را شیرین سازی می کند و در گلخانه دریایی برای آبیاری و همین طور تامین سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته وی، علاوه بر استفاده از آب شور دریا برای گلخانه از مزیت های دیگر استفاده از این تجهیزات، اشتغالزایی است که بواسطه فناوری ایرانی به وجود آمده است.
وی اضافه کرد: بواسطه این آب شیرین کن های خورشیدی، آب و محصولات گلخانه ای در ساحل دریا تولید می شود که تا حالا از این انرژی بی بهره بودیم.
ابراهیمی اشاره کرد: این طرح در مرحله پایلوت خود به اجرا درآمده و بعد از دو دوره کشت در فصل های سرما و گرما با این سیستم، می توان تحلیل کامل تری از میزان صرفه جویی و همین طور افزایش راندمان آب و انرژی در مقایسه با سیستم های مشابه ارائه داد و برنامه ریزی های بهتر برای توسعه این سیستم در کل نوار ساحلی کشور را در دستور کار قرار داد.

1399/10/06
22:58:38
5.0 / 5
869
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیلیارد