رابطه نادرست چای و قهوه با ورزش چه زمانی است؟

رابطه نادرست چای و قهوه با ورزش چه زمانی است؟

به علت ادرار آور بودن نوشیدنی های كافئین دار مانند قهوه و چای، چند ساعت قبل و پس از ورزش نباید مصرف شوند چون كه سبب هدر رفت آب بدن خواهند شد.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، نیاز روزانه به مایعات در زنان و مردان ۲.۷ لیتر است که ۲۰ درصد آن از راه سبزیجات و میوه ها تأمین می شود و ۸۰ درصد آن هم باید از نوشیدن مایعاتی مانند آب، شیر، آب میوه و نوشیدنی های ورزشی تامین گردد.
بر مبنای نیاز بدن ضروریست که در طول روز هشت تا ۱۰ لیوان مایعات مصرف شود و در این بین نباید استفاده از مایعات را به قبل، حین و پس از ورزش محدود کرد. هر لیوان آب ۲۴۰ میلی لیتر است و قبل و پس از ورزش، بخصوص در محیط گرم، بهتر است که خویش را وزن و میزان از دست رفتن آب را محاسبه کنید.
منتظر نباشید تا اول احساس تشنگی کنید، بعد آب بنوشید و در فواصل منظم و در طول فعالیت مایعات مصرف کنید، همینطور از نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای، چند ساعت قبل و پس از ورزش استفاده نکنید چون که این نوشیدنی ها ادرار آور هستند و سبب از دست رفتن آب بدن می شوند.
می توان برای پیشگیری از کرامپ عضلانی، الکترولیت هایی مانند سدیم به میزان ۰.۵ تا ۰.۷ گرم در لیتر برای فعالیتهای بیشتر از یک ساعت به نوشیدنی اضافه کرد.
همینطور پیش از ورزش، ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی لیتر آب یا نوشیدنی ورزشی، در بازه زمانی ۲ تا سه ساعت پیش از ورزش بنوشید و حین ورزش نیز، ۱۵۰ تا ۳۵۰ میلی لیتر مایعات هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مصرف کنید، در عین حال باید توجه داشته باشید که سرعت مسابقه، شرایط محیط و تحمل فرد روی نیاز آب حین ورزش اثر می گذارد.
بعد از ورزش، برای اطمینان از هیدراسیون مناسب، ۲۵ تا ۵۰ درصد بیشتر از وزن از دست رفته بدن، طی چهار تا شش ساعت مایعات بنوشید و به ازای هر نیم کیلوگرم وزن از دست رفته حین ورزش، ۴۵۰ تا ۶۵۰ میلی لیتر مایعات مصرف کنید.
بر طبق این مطلب که از جانب سارا مرادی، کارشناس ارشد تغذیه تهیه و از راه فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته است، اگر ورزشکار در دفعات مکرر روزانه تمرین می کند، ۸۰ درصد آب مورد نیاز بدنش را از دست داده که باید پیش از شروع تمرین بعدی جایگزین شود.
منبع:

1399/06/30
21:58:53
5.0 / 5
1799
تگهای خبر: تغذیه , شنا , فعالیت , مسابقه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیلیارد