نجات كبد چرب با ورزش

نجات كبد چرب با ورزش

مطالعه ای جدید نشان داده است كه انجام تمرینات ایروبیك و آمادگی جسمانی بالاتر به تنهایی می تواند اهمیت بیشتری در كاهش چربی موجود در كبد برای پیشگیری یا درمان بیماری نسبت به كاهش وزن داشته باشد.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، عصر ایران به نقل از «ایزی هلث آپشنز» نوشت: «همه ما می دانیم که جان خویش را در صورت توقف ضربان قلب از دست خواهیم داد اما افراد بسیاری به این مسئله توجه ندارند که کبد، بزرگترین اندام داخلی بدن انسان، هم می تواند به همان اندازه برای ادامه زندگی و سلامت ما اهمیت داشته باشد. کبد وظیفه سم زدایی بدن را بر عهده دارد. این اندام مواد زائد را که از راه ریه ها، پوست یا دهان وارد بدن می شوند، پردازش کرده و از بین می برد. همچون این مواد زائد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- افزودنی های غذایی

- مواد شیمیایی خانگی

- آلاینده های محیطی

- داروها

- هورمون ها

بدون کبد تمام ویتامین هایی که از راه غذا و مکمل ها وارد بدن می شوند، بی فایده خواهند بود چونکه کبد وظیفه تولید صفرا را بر عهده دارد که در تجزیه مواد مغذی به شکلی که بدن بتواند از آنها استفاده نماید، نقش دارد.

کبد قند خون را ذخیره می کند و چربی را تجزیه می کند و ازاین رو، انرژی مورد نیاز شما در طول روز را تأمین می کند. همچنین، کبد در لخته شدن خون نقش دارد.

هر یک از کارهایی که کبد انجام می دهد برای ادامه حیات و سلامت ما اهمیت دارند. اما یک بیماری خاموش که کبد افراد بسیاری را در سرتاسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد می تواند شما را با چالش های جدی مواجه کند.

خطرات بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شرایطی است که به واسطه انباشت چربی در کبد شکل می گیرد.

در صورت عدم درمان، بیماری کبد چرب غیر الکلی می تواند به استئوهپاتیت غیر الکلی تبدیل گردد که این شرایط هم می تواند در نهایت به سیروز، نارسایی کبد و سرطان کبد منجر شود. در این مرحله، عمل پیوند کبد امکان دارد تنها راه برای نجات بیمار باشد.

برخی دانشمندان اعتقاد دارند که نام بیماری کبد چربی در رابطه با متابولیک (MAFLD) با دقت بیشتری بازتاب دهنده بیماری است چونکه دانش کسب شده از دهه های گذشته به خوبی نشان داده است که این بیماری یک اختلال متابولیک است. بعنوان مثال، به نظر می آید ارتباطی با مقاومت به انسولین وجود دارد.

اما بدون در نظر گرفتن نام، یک مسئله قطعی است: این بیماری قابل برگشت است. چاقی یکی دیگر از شرایط در رابطه با متابولیک همواره بعنوان یک عامل خطر برای بیماری کبد چرب غیر الکلی در نظر گرفته شده است و ازاین رو، کاهش وزن در کنار انجام ورزش بعنوان یک راهبرد اصلی برای جلوگیری از آن در نظر گرفته می شود.

اما مطالعه ای جدید نشان داده است که انجام تمرینات ایروبیک و آمادگی جسمانی بالاتر به تنهایی می تواند اهمیت بیشتری در کاهش چربی موجود در کبد برای پیشگیری یا درمان بیماری نسبت به کاهش وزن داشته باشد.

اگرچه در گذشته از سونوگرافی یا روش های غیر تهاجمی دیگر برای اندازه گیری اثر ورزش بر محتوای چربی کبد استفاده می شد، پژوهشگران در کالج ترینیتی در دوبلین یک گام فراتر رفته و در مطالعه خود بافت برداری از کبد را انجام دادند.

بیست و چهار بیمار مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکی در این مطالعه حضور داشتند. شانزده نفر از آنها یک برنامه ۱۲ هفته ای تمرینات ایروبیک را دنبال کردند، در شرایطی که هشت نفر دیگر گروه کنترل را تشکیل دادند.

بافت برداری از کبد در ابتدای مطالعه و سپس در هفته های دوازدهم و پنجاه و دوم بعد از اتمام برنامه ورزشی نشان داد افرادی که ورزش می کردند بهبود چشم گیر در بافت زخمی و تورم در سلول های کبد را تجربه کرده اند.

بهبود و جلوگیری از بیماری کبد چرب غیرالکلی

به گفته پژوهشگران، فواید ورزش هم برای سلامت کبد و هم سلامت کاردیومتابولیک برای بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی بسیار آشکار است اما فواید مداخله ورزشی در صورتیکه برنامه ورزشی ادامه دار نباشد، برای همیشه پایدار باقی نمی مانند.

اگر به بیماری کبد چرب مبتلا هستید، با پزشک خود درباره دریافت یک برنامه منظم ورزشی صحبت کنید. این برنامه باید بگونه ای تنظیم شود که برای شما قابل دنبال کردن باشد و می تواند اولین گام در راه کند کردن آهنگ پیشرفت بیماری باشد.

اگر کبد شما سالم می باشد، انجام منظم تمرینات ورزشی ایروبیک می تواند به حفظ سلامت آن کمک نماید.

دیابت، استفاده از استروئید و کلسترول بالا همچون عوامل خطر برای بیماری کبد چرب هستند. اگر با هر یک از آنها مواجه هستید، با پزشک خود درباره چگونگی جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری کبد چرب صحبت کنید.

منبع:

1399/06/08
14:02:44
5.0 / 5
2070
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیلیارد