یك متخصص پزشكی ورزشی پاسخ داد

هنگام راه رفتن ماسك بزنیم یا هنگام دویدن؟

هنگام راه رفتن ماسك بزنیم یا هنگام دویدن؟

یك متخصص پزشكی ورزشی در مورد ماسك هنگام دویدن یا انجام كارهای ورزشی شدید و همین طور هنگام راه رفتن و كارهای بدنی سبك توضیح داد.


شاهین صالحی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه فقط سفارش می شود هنگام کارهای ورزشی سبک نظیر کارهایی که در پارک ها یا بوستان ها انجام می شود و یا راه رفتن از ماسک های n۹۵، n۹۹ و ماسک جراحی استفاده گردد چونکه می تواند مانع از انتقال ویروس شود و در عین حال تبادل هوا دارد.
وی افزود: باید توجه داشته باشیم که در هنگام کارهای ورزشی سنگین نظیر دویدن، طناب زدن و یا هر فعالیت دیگری که به میزان اکسیژن بالایی نیاز است، باید اکسیژن کافی به مغز، ریه و خون برسد و استفاده از ماسک در چنین شرایطی سفارش نمی گردد.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اعلان اینکه بطور مثال شدن طناب زدن ۱۰ برابر زمان استراحت و سه برابر زمان راه رفتن است، اظهار داشت: در زمان دویدن اگر اکسیژن لازم به مغز، ریه و خون نرسد سبب می شود ضربان قلب بالا رود و همین مسئله فشار خون را نیز بالا می برد و در نهایت به سیستم قلبی و ریوی فشار وارد می شود.
صالحی اضافه کرد: علاوه بر این در زمان دویدن و یا فعالیت ورزشی سنگین فرد تعریق خواهد داشت و بطور مثال ماسک های جراحی بعد از چند دقیقه فعالیت خیس می شوند و کارایی خودرا از دست می دهند و در عین حال ممکنست به خوبی در هنگام فعالیت روی بینی و دهان قرار نگیرند، بدین سبب در چنین شرایطی استفاده از ماسک اثر چندانی ندارد و علاوه بر این منجر به فشار به سیستم قلبی-عروقی و تنگی نفس شود.
وی با تاکید بر اثر مثبت استفاده از ماسک در زمان کارهای سبک ورزشی و یا راه رفتن، اظهار نمود: اما در هنگام کارهای ورزشی سنگین و دویدن استفاده از ماسک سفارش نمی گردد و بطور کلی بر این مساله تاکید داریم که تا حد امکان کارهای ورزشی سنگین بدون استفاده از ماسک و در محیط های خلوت مدنظر قرار گیرد.
این متخصص پزشکی ورزشی درباب استفاده از ماسک در میان ورزشکاران حرفه ای هنگام انجام تمرین نیز، اظهار داشت: در این شرایط به همان دلایلی که عنوان شد، استفاده از ماسک سفارش نمی گردد.1399/05/22
12:25:17
5.0 / 5
2176
تگهای خبر: سیستم , فعالیت , ورزش , ورزشكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیلیارد