ورزش خطر مبتلا شدن به كرونا را كاهش می دهد؟

ورزش خطر مبتلا شدن به كرونا را كاهش می دهد؟

به گزارش ایت بال عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در این خصوص كه آیا انجام ورزش منظم می تواند خطر مبتلا شدن به ویروس كرونا را كم كند یا فرآیند درمان آنرا تسریع كند، توضیح داد.


مهدیه ملانوری شمسی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به اینکه آیا فعالیتهای ورزشی منظم، خطر مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ را می کاهد یا فرآیند درمان آنرا تسریع می کند؟ اظهار نمود: هنوز به صورت اثبات شده در این مورد اطلاعاتی منتشر نشده است اما چند واقعیت را در مورد انجام فعالیتهای ورزشی منظم و بیماری کووید-۱۹ باید در نظر گرفت.
وی افزود: فعالیتهای ورزشی منظم و طولانی مدت سبب تقویت سیستم ایمنی می شوند. البته این فعالیت ها باید با شدت و مدت زمان مناسب باشند که سبب سرکوب پاسخ های سیستم ایمنی نشوند و باید سفارش های مربوط به انجام فعالیتهای ورزشی منظم که توسط ACSM و سازمان بهداشت جهانی عرضه شده اند را در نظر گرفت.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه فعالیتهای ورزشی در طول عمر سبب کاهش مبتلا شدن به بیماری های مزمن مانند فشار خون، دیابت، چاقی مفرط و... می شوند، عنوان کرد: این بیماری ها بعنوان بیماری هایی معرفی شده اند که بیشترین تاثیرپذیری را از بیماری کووید-۱۹ داشته اند، ازاین رو انجام فعالیتهای ورزشی در طول عمر می تواند در کاهش مبتلا شدن به این بیماری ها در زمینه بیماری های ویروسی مانند کووید موثر باشد.
ملانوری شمسی با اشاره به اینکه در فرآیند سالمندی و افزایش سن، سیستم ایمنی انسان گرفتار ضعف و کاهش در عملکرد خواهد شد، تصریح کرد: بیشترین افراد بستری شده در بیمارستان ها در مورد بیماری کووید-۱۹ سالمندان بوده اند و فعالیتهای ورزشی با اثرات تقویت کننده خود بر سیستم ایمنی، کاهش توده چربی، استرس اکسیداتیو و... می تواند در ارتقای عملکرد سیستم ایمنی در فرآیند سالمندی موثر باشد.
وی ادامه داد: ازاین رو شاید اثرات پیشگیری کننده فعالیت ورزشی منظم در طول عمر در مبتلا شدن به بیماری های ویروسی مانند کووید-۱۹ قابل پیشبینی باشد و در مورد بیماری هایی مانند آنفولانزا، کاهش عوارض بیماری به دنبال انجام فعالیتهای ورزشی متوسط در نمونه های انسانی و حیوانی مشاهده شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس همینطور با اشاره به اینکه افرادی که در طول عمر خود فعالیتهای ورزشی منظم انجام داده اند، عموما از نظر شاخص هایی مانند استرس، اعتماد به نفس، کیفیت زندگی و... در وضعیت مناسب تری هستند، اظهار داشت: ازاین رو شاید آنها با بیماری هایی مانند کووید-۱۹ بهتر مبارزه کنند.
ملانوری شمسی همینطور اظهار داشت: فعالیتهای ورزشی منظم با وجود اثرات مثبت بر سیستم ایمنی نتوانسته اند از مرگ ناشی از دوزهای بالای ویروس ها پیشگیری کنند و باید در نظر بگیریم که فعالیتهای ورزشی یک مداخله متوسط در فرآیند مبتلا شدن و درمان بیماری هایی مانند کووید -۱۹ هستند و نمی توان انتظار داشت که در شرایط وخیم و بیماری های ویروسی ناشناخته فعالیت ورزشی بتوانند بعنوان یک معجزه عمل کنند.
منبع:

1399/05/18
15:52:02
5.0 / 5
1813
تگهای خبر: ایمنی , بیماری , سیستم , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیلیارد