با قطر ۷ میكرون؛

سبك ترین آینه جهان از چند صد اتم تولید شد

سبك ترین آینه جهان از چند صد اتم تولید شد

ایت بال: فیزیكدانان آلمانی موفق به تولید سبك ترین آینه جهان شده اند كه تنها از چند صد اتم تشكیل شده است. قطر این آینه تنها هفت میكرون است.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، آینه مورد اشاره با چشمان غیرمسلح قابل مشاهده نیست. مهم ترین فایده تولید این آینه استفاده از آن برای مطالعات مربوط به فیزیک کوانتوم است.
ضخامت این آینه از چند ده نانومتر فراتر نمی رود و البته برای ساخت آن از یک دستگاه بزرگ دو تنی با بیش از هزار سیستم و دستگاه اپتیکال استفاده شده است. دستگاه مورد اشاره چینش مصنوعی اتم های تشکیل دهنده آینه را در کنار یکدیگر ممکن کرده است.
این اتم ها در دولایه بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و برای نهایی سازی چینش آنها از اشعه لیزر استفاده شده است. سبک و در عین حال مستحکم بودن این آینه سبب شده بازتاب نور از روی آن به شکلی بسیار قدرتمندانه و چشم گیر صورت بگیرد که این امر به بررسی فرضیه های فیزیک کوانتومی کمک شایانی می کند.
یکی از حوزه های فیزیک کوانتوم که از این طریق با دقت بیشتری قابل مطالعه است، اوپتومکانیک کوانتومی است. در این رشته علمی ماهیت کوانتومی نور با بهره گیری از دستگاه های مکانیکی مورد مطالعه قرار می گیرد. از این طریق تولید حافظه های کوانتومی ممکن می شود.


منبع:

1399/04/27
21:17:40
5.0 / 5
2225
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیلیارد