مدیر گروه فیزیولوژی ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی پاسخ داد:

قرص یا آمپول موجب رشد قد می شود؟

قرص یا آمپول موجب رشد قد می شود؟

ایت بال: مدیر گروه فیزیولوژی ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اعلان اینكه مصرف قرص یا تزریق آمپول نمی تواند ظرفیت ژنتیكی قد را افزایش دهد، نسبت به عوارض چنین اقداماتی هشدار داد.هادی روحانی در گفت و گو با ایسنا، در مورد اینکه آیا با مصرف مواد دارویی به صورت قرص و یا تزریق بوسیله آمپول می توان رشد قدی افراد و خصوصاً کودکان و نوجوانان را منظور فعالیت در بعضی رشته های ورزشی، افزایش دهد؟ اظهار نمود: رشد قدی در دوران کودکی از یک سن خاص آغاز و در یک سن مشخص دیگر اختتام می یابد و تا زمانی که به اوج سرعت رشد نرسد نمی توانیم بگوییم که یک فرد از رشد قدی خود بازمانده است.
وی افزود: یک سری داروها در حوزه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند تا اگر کودکی از نمودار رشد خود عقب افتاده است به رشد طبیعی برسد اما به هیج وجه خانواده ها نباید نگران این مسئله باشند که کودک آنها در سن خاصی از کودکان هم سن و سال خود کوتاه تر است.
مدیر گروه فیزیولوژی ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اعلان اینکه در دوران بزرگسالی صفحات رشد بسته می شود و رشد عرضی جایگزین رشد طولی می شود، اظهار داشت: هر فرد از یک ظرفیت ژنتیکی برخوردارست و تغییر قد و وزن در دامنه مشخصی برای وی صورت می گیرد و هیچ کس نمی تواند از ان ظرفیت فراتر برود.
روحانی افزود: اگر کودک یا نوجوانی قصد داشته باشد که از قرص یا آمپول برای رشد قدی خود استفاده نماید باید به او اعلام نمود که این اقدام فقط ممکنست قد را زودتر از موعد به ظرفیت نهایی ژنتیکی قدی اش برساند؛ این بدین معناست که اگر فردی ظرفیت ژنتیکی قدی اش در ۱۸ سالگی تکمیل می شود با مصرف قرص یا تزریق آمپول ممکنست در ۱۶ سالگی به این رشد طولی برسد و امکان ندارد که از ظرفیت ژنتیکی خود حتی با بهره گیری از عوامل بیرونی عبور کند.
وی با هشدار نسبت به اینکه وارد کردن هورمون رشد از بیرون به بدن مضراتی به همراه دارد، اشاره کرد: این اقدام ممکنست منجر به نقص در سیستم بدنی افراد شده و هورمون رشد بدن را مبتلا به اختلال کند.
منبع:

1399/04/25
15:05:55
5.0 / 5
2496
تگهای خبر: سیستم , فعالیت , ورزش , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیلیارد