حذف آلودگی های آلی شناور در آب توسط پژوهشگران كشور

حذف آلودگی های آلی شناور در آب توسط پژوهشگران كشور

ایت بال: پژوهشگران كشور در صدد هستند كه آلودگی های آلی شناور در آب را با روش های جدید از بین ببرند.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی وفناوری، هم اکنون آلودگی آب های موجود زندگی میلیون ها نفر از ساکنان زمین را به خطر انداخته است. پس حذف آنها اهمیت بسیاری دارد. پژوهشگران کشور با انجام یک طرح پژوهشی راهکاری برای حذف آلودگی های شناور ارائه دادند. آنها در این طرح از بطری های بازیافتی استفاده و به کمک آن یک فتوکالیست تولید کردند.
آب یکی از اساسی ترین عناصر زیستی است. بدین سبب حذف آلودگی های نامطلوب از آب برای افزایش هر چه بیشتر ذخیره های آبی قابل مصرف جزء نگرانی های مهم می باشد. گرچه بعضی از این آلودگی ها ممکنست به صورت طبیعی در محیط زیست تصفیه شوند؛ اما خیلی از آنها سمی هستند و به صورت طبیعی تصفیه نمی شوند.
سنتز فوتوکاتالیست های شناور با بهره گیری از بطری های نوشیدنی بازیافت شده برای تصفیه لکه های نفتی با بهره گیری از نور خورشید یکی از این راهکارها است که توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند ارائه شد.
آنها در این پژوهش یک فتوکاتالیست شناور فعال و پایدار برای از بین بردن لکه های نفتی شناور روی آب دریا ارائه دادند. در کنار آن استفاده از بطری های نوشیدنی PET بازیافتی در ساختار فوتوکاتالیست های شناور و کمک به حفظ محیط زیست و ایجاد ارزش افزوده نیز مورد توجه قرار گرفت. صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی نیز از این پژوهشگران حمایت کرد تا روند انجام تحقیقات سرعت گیرد.
اصلاح و آماده سازی پایه پلیمری بازیافتی برای اتصال بهتر فوتوکاتالیست نیمه رسانا و بازده بهتر حذف آلودگی ها نیز در این طرح مورد توجه است. افزایش بازدهی فوتوکاتالیستی با حساس کردن فوتوکاتالیست به نور خورشید از دیگر اهداف این طرح خواهد بود. توجه به خاصیتهای هیدرودینامیکی و شناوری فوتوکاتالیست ها نیز که در کارهای بسیار کمی به آن اشاره شده است در این طرح مورد مطالعه قرار میگیرد.
این پژوهش یک طرح محیط زیستی است و در مواقعی که هر گونه آلودگی آلی بر روی سطح دریا انتشار یابد قابل استفاده می باشد. البته برای تصفیه فاضلاب های صنعتی مانند فاضلاب دارویی و رنگی که آلودگی به صورت شناور روی فاضلاب می ماند نیز به کار می آید.
این آلودگی ها می توانند برای مدت طولانی در محیط باقی بمانند و اثرات زیانباری روی انسان و اکوسیستم ایجاد کنند. بدین سبب لازم است که روش های مؤثر، مطمئن، و قابل قبولی برای تصفیه این آلودگی ها معرفی شود.
در سال های اخیر راهکارهای زیادی برای حذف این آلودگی ها از آب شرب و فاضلاب مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است. روش هایی از قبیل جذب سطحی، اکسیداسیون شیمیایی، تخلیه توسط هوا یا تصفیه بیولوژیکی همچون این روش ها هستند که نقاط ضعف و مزیت های خودرا دارند.
سال ۲۰۱۰ انفجار یک چاه نفتی دریایی در خلیج مکزیک منجر به نشت نفت به مقدار زیاد روی آب دریا شد. این حادثه علاوه بر اتلاف ۱۲۵ میلیون گالن نفت منجر به عواقب زیست محیطی فراوانی شد که هیچ کدام قابل جبران نیستند. آثار آلودگی نفتی در دریا انواع مختلفی دارد که یکی از آنها خفگی موجودات زنده ناشی از پوشش لکه نفتی و مسمومیت حاصل از نفت می باشد. پس پژوهشگران با راهکارهای فناورانه به جنگ این آلودگی ها رفتند.

1399/04/04
11:48:49
5.0 / 5
2302
تگهای خبر: بازی , سیستم , شنا , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد