دستگاه بافت و گره زن ریشه فرش ماشینی تولید شد

دستگاه بافت و گره زن ریشه فرش ماشینی تولید شد

به گزارش ایت بال یك شركت دانش بنیان توانست دستگاه بافت و گره زن ریشه فرش ماشینی را تولید و دو نمونه رباتیك این دستگاه را هم بسازد.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، بهمن صفری نصرالهی، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: دستگاه بافت و گره زن ریشه فرش ماشینی برای بافتن و گره زدن ریشه های ابتدا و انتهای فرش ماشینی طراحی و ساخته شده است. این دستگاه امکان گره دوتایی، سه تایی و چهارتایی را فراهم می آورد. همینطور نوار بالایی گره ها به صورت پیش فرض ۲۰ میلیمتر و سرعت بافندگی آن بین ۱۰ تا ۵۰ رج در دقیقه (تا ۱۷۰ دور بر دقیقه سرعت ریپر بافندگی) قابل تنظیم است.
صفری افزود: بعد از بافت فرش در کارخانجات بافت فرش ماشینی در ابتدا و انتهای فرش، ریشه مخصوص آن وجود ندارد، ازاین رو ریشه فرش به صورت جداگانه تهیه شده و بعد از بافت، ابتدا و انتهای فرش به ریشه فرش مونتاژ می شود.
مدیرعامل شرکت در مورد روش مرسوم برای بافت و گره زدن ریشه فرش ماشینی اظهار داشت: در گذشته بافت و گره زدن ریشه به صورت دستی انجام می شد و کارگران با استفاده از ابزارهای معمول بافت، ریشه را بافته و سپس گره می زدند. با مکانیزه شدن این کار دستگاه های بافت و گره زنی موجود به صورت تمام مکانیکی شدند. این در حالی بود که دستگاه های مکانیکی با مشکلات و ضعف هایی هم همراه بود. بر این اساس ما دستگاه بافت و گره زن تمام اتوماتیک فرش ماشینی را در شرکت طراحی و تولید کردیم.
وی افزود: با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی پنج دستگاه اتوماتیک تولید شد و بعد برای ارتقای سرعت و دقت دستگاه نمونه رباتیک آنرا تولید کردیم و هم اکنون به علت رکود بازار فرش تولید این دستگاه هم متوقف شده است.
صفری یکی از مهمترین مزایای این طرح را ایجاد تمامی حرکت های مکانیکی توسط یک موتور الکتریکی تک فاز عنوان نمود و اظهار داشت: تک فاز بودن سیستم محرک، امکان بهره برداری دستگاه در هر محل مجهز به برق شهر را فراهم نموده و در کارگاه های کوچک و منازل هم قابل استفاده می باشد. البته این امر با هزینه افزایش پیچیدگی مکانیکی طرح همراه بوده و تعداد قطعات مکانیکی برای سیستم ساده بافی و گره زنی را بالا برد.
وی اظهار داشت: ما برای ساخت و فروش پنج نمونه صنعتی از دستگاه بافت و گره زن ریشه فرش ماشینی تسهیلاتی به به بلغ ۱۰۰ میلیون تومان از صندوق نوآوری دریافت کردیم و در حال پیگیری برای دریافت تسهیلات جهت تولید یک محصول دیگر هم هستیم.
صفری در مورد مزیت رقابتی این محصول با نمونه های دیگر تصریح کرد: مزیت محصول نسبت به محصولات رقبای داخلی و خارجی شامل سرعت تولید بالاتر، کیفیت بالاتر، دقت بیشتر، تنوع بیشتر گره ها و هزینه تمام شده پایین تر است. بخش کنترل الکترونیکی دستگاه، به کمک PLC های موجود در بازار و نمایشگر آماده سازگار با این ادوات ساخته شده است که باعث حصول اطمینان کامل از عملکرد بدون ایراد سخت افزار الکترونیکی طرح می شود. در نمونه های خارجی هم این ادوات مورد استفاده قرار می گیرند و احتیاج به طراحی سخت افزار، هزینه نیروی انسانی و صرف زمان برای رسیدن به دستگاه سخت افزاری الکترونیکی را مرتفع می کند.

1399/03/19
23:30:22
2.5 / 5
2855
تگهای خبر: تیم , رقابت , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
میثن:
من دوتا ازین دستگاه دارم میخام بفروشم
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد