با كاربرد در سوانح طبیعی؛

تولید پهپاد برای شناسایی منشا نشت پرتوهای مضر

تولید پهپاد برای شناسایی منشا نشت پرتوهای مضر

به گزارش ایت بال شناسایی منشأ انتشار پرتوهای خطرناك و مضر همیشه یكی از چالش های مهم بشریت بوده و حالا گروهی از مهندسان جمهوری چك از پهپادها بدین منظور كمك گرفته اند.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، پهپاد طراحی شده بدین منظور یک کوادکوپتر بی سرنشین بوده و مجهز به ابزاری تخصصی به منظور شناسایی پرتوهای مختلف و ردگیری مسیر جابجایی آنها با هدف یافتن منشأ نشت است.
از این پهپادها می توان پس از وقوع سوانح طبیعی برای شناسایی محل نشت گاز یا تشعشعات رادیواکتیو استفاده نمود. همینطور پهپادهای مورد اشاره قادر به کشف نشت مواد خطرناک مختلف از نیروگاه های هسته ای هستند.
پهپادهای مذکور پس از شناسایی موارد نشت، با تعقیب ذرات معلق در هوا، سیر جابجایی آنها را بررسی نموده و در نهایت با سرعت مناسبی محل اصلی نشت را می یابند.
قابلیت حرکت و مسیریابی در محیط های بسته که استفاده از جی پی اس در آنها ممکن نیست، مزیت دیگر این پهپادهاست. بدین منظور از سنسورهای خاصی استفاده می شود که شناسایی موانع و پیشگیری از برخورد با آنها را ممکن می کند.
محققان می گویند کارآیی این روش بسیار بیشتر از روش های سنتی شناسایی پرتوهای مضر بوده و هزینه آن هم کمتر است. انتظار می رود تجاری سازی پهپادهای مورد اشاره یک سال و نیم طول بکشد.

1399/02/06
14:20:59
5.0 / 5
2706
تگهای خبر: شنا , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیلیارد