جهش ویروس كرونا ساخت واكسن را كند می كند

جهش ویروس كرونا ساخت واكسن را كند می كند

به گزارش ایت بال محققان از شناسایی نخستین جهش عمده در ویروس كرونا اطلاع داده اند و نگران هستند كه این امر تولید واكسن برای مقابله با بیماری مذكور را تا حدی كند كند.به گزارش ایت بال به نقل از نیوزویك، بررسی های مشترك پژوهشگران چینی، تایوانی و استرالیایی نشان داده است كه ویروس كرونا در ماه های اخیر جهش كرده و شاهد تغییرات قابل توجهی بوده است. این دستاورد تازه علمی حاصل بررسی ۱۰۶ نمونه از ویروس SARS-CoV-۲ است كه عامل بیماری كووید ۱۹ در سرتاسر جهان بوده است.
مقایسه نمونه های مذكور با ۳۹ ژنوم ویروس سارس كه از كشورهای مختلفی مانند آمریكا، چین، اسپانیا، برزیل، استرالیا، فنلاند، ایتالیا، نپال، كره جنوبی و غیره جمع آوری شده اند نشان داده است كه با اینكه قابلیت جهش ویروس كرونا و تنوع ژنتیكی آن كمتر از ویروس بیماری سارس است، اما همین جهش های اندك هم می تواند روند تولید واكسن را تا حدی طولانی كند.
البته بعضی از این محققان در این حوزه خوش بین تر هستند و می گویند جهش های ویروس كرونا در حدی نیست كه تولید سریع واكسن و داروهای ضدكرونا را با مشكل عمده ای مواجه كند. به قول آنها یكی از ژن های پروتئینی ویروس كرونا كه عامل چسبیدن ویروس مورد اشاره به سلول های بدن انسان است، تا حد زیادی ثابت و بدون تغییر باقی مانده است.
اولین نشانه جهش ویروس كرونا از نمونه ای از ویروس SARS-CoV-۲ به دست آمد كه مربوط به كشور هند بوده است. این ویروس جهش یافته از توانایی كمتری برای اتصال به گیرنده های سلول های بدن انسان معروف به ACE۲ برخوردار می باشد. در عین حال نمی توان پیش بینی نمود كه در آینده روند جهش ویروس كرونا چگونه خواهد بود و اگر جهش های بیشتری رخ دهد ساخت واكسن ویروس مذكور با چالش های جدی مواجه می شود.

1399/01/27
23:21:04
5.0 / 5
2739
تگهای خبر: بیماری , پروتئین , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیلیارد