در گزارش ایت بال اعلام شد؛

برنامه های حمایتی صندوق نوآوری برای جهش تولید

برنامه های حمایتی صندوق نوآوری برای جهش تولید

به گزارش ایت بال معاون صندوق نوآوری و شكوفایی برنامه های حمایتی این صندوق را برای تحقق جهش تولید اعلام نمود و اظهار داشت: هدف ما در سال پیش رو اعطای4500 میلیارد تومان تسهیلات به شركت های دانش بنیان است.روح الله ذوالفقاری در گفتگو با خبرنگار مهر درباب برنامه های صندوق نوآوری در امتداد تحقق شعار سال «جهش تولید» با اعلان اینكه شعار سال تبلوری از جهت گیری اقتصادی كشور است، عنوان كرد: جهش جزء مشخصات ذاتی كسب و كارهای نوآورانه و فناورانه است و صندوق نوآوری و شكوفایی در اجرای این شعار پیشگام بوده است چونكه در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، رشد بیش از ۱۰ برابری ارائه خدمات به شركت های دانش بنیان را در این صندوق شاهد بودیم.
وی با اشاره به عملكرد صندوق نوآوری و شكوفایی در سال ۹۸ اظهار داشت: توانستیم ظرف یك سال ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شركت های دانش بنیان پرداخت نماییم كه این، جهش شایان توجه و شایان توجهی بوده كه در اكوسیستم دانش بنیان به وجود آمده است. علاوه بر این ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه برای تضمین و تسهیل معاملات شركت های دانش بنیان صادر گردیده است كه این شركت ها بواسطه آن قراردادهای مختلفی را با صنایع بزرگ و دستگاه های اجرایی منعقد و بخش زیادی از نیازمندی های كشور را تامین كرده اند.
ذوالفقاری با اشاره به دیگر اقدامات صندوق نوآوری و شكوفایی در زمینه سرمایه گذاری و كمك های بلاعوض اشاره كرد: در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه های خطرپذیر دانش بنیان انجام داده ایم و كمك های بلاعوض متنوعی را بمنظور تقویت توان مدیریت كسب و كار، در چارچوب برنامه های مختلف همچون شركت در نمایشگاه ها، مشاوره، آموزش، عارضه یابی و… به شركت های دانش بنیان ارائه كرده ایم.
وی اضافه كرد: بمنظور نزدیك كردن طرفین عرضه و تقاضا، ایجاد رونق در بازار محصولات دانش بنیان و تجاری سازی آنها، مجموعه رویدادهایی با حضور بیش از ۹۹ سازمان و صنعت بزرگ خریدار این محصولات و ۹۳۶ شركت دانش بنیان برگزار كه منجر به عقد حدود ۵ هزار میلیارد تومان تفاهم نامه و قرارداد شده است.
ذوالفقاری اظهار داشت: در سال قبل موفق شدیم حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به فروش شركت های دانش بنیان كمك نماییم و از آن جایی كه محصولات دانش بنیان عموماً دارای مشابه وارداتی هستند، این اقدام موجب شد، شركت ها ضمن فروش كالاهای خود مانع از خروج ارز از كشور شوند.
كمك به اشتغال فارغ التحصیلان در شركت های دانش بنیان
ذوالفقاری اضافه كرد: اقدامات مؤثر و چشم گیر صندوق ضمن ایجاد ۳ هزار اشتغال جدید، موجب تثبیت اشتغال ۳۰ هزار نفر در شركت های دانش بنیان شد و برنامه داریم با گسترش كارهای صندوق در سال جدید اتفاقات مؤثرتر و بزرگ تری دراین زمینه انجام دهیم و امیدواریم ثمرات اقدامات سال ۹۸ را نیز در سال ۹۹ شاهد باشیم.
برنامه ریزی های «جهش تولیدی» در صندوق نوآوری و شكوفایی
به گفته معاون برنامه ریزی صندوق نوآوری و شكوفایی، در این صندوق به جهش انجام شده در سال ۹۸ قناعت نخواهد شد بدین جهت بنا داریم در سال ۹۹ نیز جهش چشمگیری در ارائه خدمات داشته باشیم و بر این اساس برنامه ریزی منسجمی انجام داده ایم.
اعطای تسهیلات بیش از ۴ هزار میلیارد تومانی
ذوالفقاری بیان كرد: هدف ما در سال پیش رو اعطای ۴، ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شركت های دانش بنیان است، كه این می تواند جهشی در امتداد تولید در شركت های دانش بنیان باشد.
وی با تاكید بر اینكه این میزان تسهیلات مستقیماً در رشد تولید شركت ها تأثیرگذار است، اظهار نمود: تسهیلات صندوق نوآوری و شكوفایی از شروع چرخه عمر یك محصول تا نمونه اولیه، راه اندازی خط تولید، ورود به بازار، سرمایه در گردش برای تولید و تامین مالی طرف خریدار را شامل می شود.
سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی در حوزه های پر ریسك
ذوالفقاری با اشاره دیگر به برنامه های پیشرو در صندوق نوآوری و شكوفایی در امتداد تحقق شعار سال ۹۹ اظهار داشت: برنامه ریزی ما اختصاص بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه های خطرپذیر و پر ریسك است و خدمات متنوعی برای جذب صاحبان سرمایه پیش بینی كرده ایم تا تضمینی برای سرمایه گذاری در بخش دانش بنیان باشند؛ در واقع خدمات به شكلی طراحی شده اند كه در صورت سود آور بودن كسب و كار، سود حاصله نصیب سرمایه گذاران خواهد شد و اگر زیان به وجود آمد صندوق نوآوری و شكوفایی آنرا پوشش داده و ریسك سرمایه گذاری را می كاهد.
حمایت از تحقیق و پژوهش در زمینه فناوری های نوظهور
معاون برنامه ریزی صندوق نوآوری و شكوفایی اشاره كرد: یكی از برنامه های صندوق نوآوری و شكوفایی در سال ۹۹ پشتیبانی از انجام كارهای پژوهشی و تحقیقاتی توسط شركت های دانش بنیان است.
وی در این خصوص توضیح داد: این حمایت در چارچوب كمك بلاعوض و بمنظور تقویت همكاری شركت های دانش بنیان و مراكز دانشگاهی و پژوهشی تحت عنوان كمك هزینه تحقیق و توسعه صورت خواهد گرفت و در این برنامه تحقیق و پژوهش در زمینه فناوری های نوظهوری همچون اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، فناوری های همگرا، كلان داده، بلاك چین، حمل و نقل الكتریكی، بیولوژی تركیبی، واقعیت گسترش یافته و كشت بافت در اولویت قرار دارد.


منبع:

1399/01/23
13:52:02
5.0 / 5
3038
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تیم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بیلیارد