رییس كمیته ملی توسعه فعالیت بدنی كودكان مطرح كرد:

خطر 3 برابری مبتلاشدن به عفونت با كم تحركی

خطر 3 برابری مبتلاشدن به عفونت با كم تحركی

به گزارش ایت بال رئیس كمیته ملی توسعه فعالیت بدنی كودكان ضمن تشریح مواردی كه بوسیله آن می توان میزان تحرك و فعالیت بدنی كودكان را در خانه افزایش داد، اظهار داشت: باید بدانیم كه خطر مبتلاشدن به عفونت در افراد كم تحرك ۲ تا سه برابر سایر افراد پیش بینی شده است.


صالح رفیعی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه یكی از دغدغه های مهم این روزهای تمامی خانواده ها بدون تردید شیوع كرونا و نگرانی ها از شدت انتشار و مبتلا شدن به این ویروس بوده كه همه ما را به قرنطینه ای خانگی برای قطع زنجیره انتشار این ویروس وادار كرده است، اظهار داشت: بخش عظیمی از افراد در این قرنطینه خانگی كودكان هر خانواده هستند كه هرچند با عنایت به گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO) میزان ابتلای این افراد (كودكان زیر ۹ سال) به این ویروس خیلی كم است اما دو نكته تهدید كننده در این قرنطینه خانگی برای كودكان می تواند وجود داشته باشد.
ترس كودكان؛ خطرناكتر از كرونا
وی افزود: تهدید اول، ترس، استرس و اضطراب كودكان از ابتلای خود و یا اعضای خانواده به ویروس كرونا (خطر ثانویه) است كه خطرناك تر از مبتلا شدن به ویروس می باشد و وقتی والدین نمی‎ توانند استرس و اضطراب خویش را كنترل كنند، فرزندان شان هم تحت تاثیر این استرس و اضطراب قرار می گیرند.
به قول این عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورشی، علائم اضطراب در كودكان می تواند متفاوت باشد، بعضی از كودكان در چنین شرایطی كه همه از كرونا می گویند امكان دارد مبتلا به اختلال اضطراب جدایی شوند؛ یعنی وابستگی بیش از حد به والدین پیدا كنند و ترس از دست دادن والدین را داشته باشند و دلواپسی بیش از حد نسبت به والدین برایشان پیش آید.
رفیعی با اشاره به اینكه در بعضی از كودكان، اضطراب به شكل عصبانیت و آشفتگی بروز پیدا می كند و بعضی از كودكان علایم شب ادراری هم دارند، عنوان كرد: گاهی اوقات كه كودك اضطراب دارد ترشح هورمون دوپامین و سروتونین آنها مختل می شود و مختل شدن این دو هورمون ترس محیطی زیادی در كودك بوجود می آورد و كودك گرفتار اضطراب و استرس می شود.
وی افزود: بعضی از كودكان مبتلا به وسواس فكری می شوند، این كودكان دائم با خود فكر می كنند كه امكان دارد به بیماری كرونا مبتلا شوند بنابراین دائم درگیری فكری دارند.
رئیس كمیته ملی توسعه فعالیت بدنی كودكان با اشاره به اینكه برخی دیگر از كودكان دچارخودبیمارانگاری می شوند و از اینكه به چیزی دست بزنند دائم ترس و هراس دارند و به صورت افراطی برای پاكسازی محیط اقدام می كنند، خاطرنشان كرد: بدون تردید این استرس و اضطراب ها در هر رده سنی بخصوص در كودكان می تواند سبب اختلال دردستگاه ایمنی بدن شده و عملكرد این سیستم حیاتی و مهم را كه سد دفاعی بدن در مقابل باكتری ها و ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا است را مختل كرده و شخص را نسبت به مبتلا شدن به بیماری ها صدمه پذیرتر كند.
رفیعی اضافه كرد: نكته مهم تاثیری است كه این اضطراب های گسترده می تواند در آینده كودك داشته باشد كه یكی از این تاثیرات مخرب ایجاد تله صدمه پذیری در كودكان است؛ افراد گرفتار در تله صدمه پذیری دائما با این ترس و نگرانی زندگی می كنند كه فاجعه ای در راهست و معتقدند قادر نیستند از آن اتفاقات جلوگیری و از خود در مقابل آنها محافظت كنند، ترس هایی كه در تمام لحظات آرامش را از این افراد می گیرد این تله در سنین كودكی شكل می گیرند و در بزرگسالی فعال می شوند؛ ترس های دوران كودكی مثل جنگ، سیل، زلزله، مرگ و هم اكنون هم ویروس كرونا كه در این دوره با عنایت به قرنطینه خانگی ترس های كودكان می تواند ترس از دست دادن والدین، همكلاسی ها، معلم، بیماری و... باشد.
رفتار والدین؛ مبحث مهم در عوامل استرس زاست
وی با اشاره به اینكه با نگاهی دقیق تر به ریشه های این نوع تله ها می توان فهمید كه یكی از علل مهم، رفتار والدین در ارتباط با عوامل استرس زاست، اظهار داشت: اگر والدین فرد بیش از اندازه مراقب كودك خود باشند برای مثال در ایام عادی اجازه ندهند كودك از خانه برای بازی كردن بیرون برود، كودك را از خوردن غذای بیرون از خانه منع كنند و... به صورت ناخودآگاه این باور را در ذهن كودك می پرورانند كه همیشه محتاط باش چون كه خطرات همیشه در كمین اند و تو موجود صدمه پذیری هستی و در این صورت زمینه بروز این تله را فراهم می كنند.
عضو عیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی با اشاره به اینكه در شرایط كنونی كه از بین بردن منبع اصلی استرس خارج از توان ماست، عنوان كرد: می توان با تغییر در روش مقابله با شرایط تهدید كننده، روش های مقابله ای سودمند و كنار آمدن با آنرا به خوبی یادگرفت و در زندگی به فرزندان خود آموزش داد. ایجاد محیط امن و آرام در خانه و تقویت اعتماد به نفس در كودكان می تواند عملكرد آنها را هنگام مواجه شدن با شرایط استرس زا كنترل كند؛ یكی از نكات بسیار مهم قرار ندادن كودكان در معرض خبرهای مربوط به بیمای و از جانب دیگر استفاده از روش های موثرتر برای رعایت بهداشت فردی است، بعنوان مثال شستن دست ها یكی از طریق های موثر در جلوگیری از بیماری است اما تاكید زیاد بر شستن دست ها امكان دارد، كودكان را وارد دایره لجبازی و یا وسواس كند، ازاین رو می توان با استفاده از روش های دیگری مانند بازی، رعایت بهداشت در خانه را به كودكان آموزش داد.
چهار سفارش برای رعایت هرچه بهتر بهداشت توسط كودكان
رفیعی افزود: ازاین رو سفارش می شود كودكان را مامور بهداشت خانه نماییم، جاهایی كه احتمال آلودگی بیشتر هست به كمك بچه ها نوار قرمز بكشیم و فلش بزنیم، ستاره دادن به فردی كه در خانه رعایت بهداشت بیشتری می كند و در انتها شب جایزه دریافت كند و هم بنا به اقتضای سنی كودك در مورد بیماری با او صحبت نماییم و سفارش دكتر را با كودك به زبان كودكانه در بین بگذاریم.
پرخوری و فضای مجازی در كمین كودكان
وی با اشاره به اینكه تهدید و چالش بعدی در قرنطینه خانگی افزایش رفتارهای بی تحرك به واسطه حذف بخش زیادی از فعالیتهای بدنی است كه به صورت معمول در محیط بیرون از خانه و در مدرسه یا مهد انجام می دادند، اظهار نمود: نگاه دقیق تر به رفتار های درون خانه كودكان امروزی نشان داده است كه سهم استفاده از برنامه های تلویزیونی، كامپیوتر و اینترنت، تبلت و موبایل برای انجام بازی های كامپیوتری و حضور در شبكه های اجتماعی به مراتب بیشتر از مطالعه، ورزش و فعالیت بدنی در اوقات فراغت كودكان است، ازاین رو كودكانی كه ساعات زیادی از روز به تماشای تلویزیون و كامپیوتر صرف می كنند زمان كمتری برای تحرك و بازی دارند ازاین رو والدین باید زمان تماشای تلویزیون، بازی های كامپیوتری را محدود كنند.
رئیس كمیته ملی توسعه فعالیت بدنی كودكان اضافه كرد: البته در این خصوص والدین باید الگوی مناسب برای فرزندان خود باشند چون كه كودكانی كه والدین خویش را اغلب در حالت نشسته به تماشای تلویزیون و یا استفاده از موبایل و تبلت و... درحالت بی تحرك می بینند بطور حتم رفتارهای بی تحرك را تقلید كرده و در آینده گرفتار افزایش وزن خواهند شد و این روند در شرایط این روزها و تعطیلات نوروزی پیش رو كه اغلب منجر به تغییر شیوه زندگی بخصوص علاقه كودكان به غذاهای پركالری جذاب با تركیبات نامطلوب، مصرف میان وعده ها و غذاهای چرب و شیرین، كاهش مصرف مواد غذایی دارای فیبر و عدم تحرك سبب بروز پدیده ی چاقی شده و با افزایش وزن زمینه ساز خیلی از بیمای های غیرواگیر در اینده است.
رفیعی با تاكید بر اینكه كودكان سرشار از انرژی هستند و احتیاج به فعالیت دارند، اظهار داشت: هنگامی كه كودكان نتوانند انرژی خویش را تخلیه كنند گرفتار اختلالات ذهنی و حركتی می شوند. ازاین رو باید شرایطی فراهم سازیم تا كودكان بتوانند در خانه هم به فعالیتهای مناسب با فضای آپارتمان نشینی بپردازند.
فعالیت بدنی و بازی خانگی؛ عامل كاهش بیماری های عفونی در كودكان
وی افزود: والدین می توانند با انجام بازی های خانگی و همراهی با فرزندانشان، آنها را به انجام فعالیتهای بدنی متنوع و روزانه تشویق كرده و با ایجاد نشاط در خانه، تقویت قوای جسمی، ارتقای قابلیت های ذهنی و حركتی و بهبود شرایط فیزیولوژیكی بدن، خطر مبتلا شدن به بیماری های عفونی همچون كرونا در كودكان را كاهش دهند.
بازی؛ بهترین شكل فعالیت طبیعی برای كودكان
این عضو هیئت علی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با تاكید بر اینكه بازی، بهترین شكل فعالیت طبیعی برای هر كودك است، تصریح كرد: در واقع بازی كردن، در زندگی كودك از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و در جریان بازی، نیروهای روحی و جسمی كودك یعنی دقت، حافظه، تخیل، نظم و ترتیب، چالاكی، مهارت و… رشد می یابند و علاوه بر این ها بازی برای كودك محرك و انگیزه ای در جهت كسب تجارب اجتماعی است.
رفیعی افزود: بازی وسیله طبیعی كودك برای بیان «خود» است. كودك با بازی كردن، موقعیتی را به دست می آورد تا احساسات و مشكلات خویش را عرضه نماید و به عبارت دیگر ابراز وجود كند، ازاین رو بازی به كودكان كمك می نماید تا مفهوم جمع و ارتباط مثبت و موثر با دیگران را بیاموزند و در واقع مشاركت اجتماعی را تمرین كنند.
كودكان چقدر باید فعالیت بدنی روزانه داشته باشند؟
وی با اشاره به اینكه به صورت كلی تحقیقات نشان داده است كه كودك باید روزانه حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشد، اظهار نمود: نكته مهم شدت تمرینات و بازی هایی است كه افراد بخصوص كودكان انجام می دهند كه این مساله حائز اهمیت می باشد. در همین رابطه پروفسور مایك گلسیون عضو انجمن آموزش علوم بریتانیا اعتقاد دارد ورزش در حد تعادل به تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری های عفونی نظیر سرماخوردگی، آنفولانزا، سینوزیت كمك می نماید و اگر در طول روز تحرك كمی دارید، خطر مبتلا شدن به عفونت در شما ۲ تا ۳ برابر بیشتر از دیگران است.
مضر بودن تمرین با شدت بالا برای سیستم ایمنی بدن
رئیس كمیته ملی توسعه فعالیت بدنی كودكان افزود: ازسوی دیگر به همین میزان داشتن تمرین با شدت بالا هم برای سیستم ایمنی بدن می تواند مضر باشد، ازاین رو سفارش می شود با گنجاندن فعالیت ها و بازی هایی با شدت متوسط و به دور از نشستن های طولانی هم زمینه مناسب تقویت سیستم ایمنی بدن كودكان را فراهم كنید و هم از سایر فواید بازی مانند تقویت حافظه و یادگیری، افزایش اعتماد به نفس، كاهش اضطراب و افسردگی، تنظیم و تعدیل میزان استرس و حتی تغییرات شخصیتی (پیدایش دید مثبت تری نسبت به زندگی و امید با آینده) در كنار توسعه قابلیت های بدنی و افزایش ذخایر حركتی كودكان بهره مند شوید.
رفیعی تصریح كرد: در نهایت اینكه اگر این بازی و فعالیت بدنی با همراهی دیگران بخصوص والدین باشد منجر به تقویت مهارت های ارتباطی كودكان شده و آنها می توانند در كنار ورزش و بازی با دیگران صمیمی شوند و بیاموزند در مواقع بحرانی می توانند از حمایت اجتماعی آنها استفاده كنند و یا اینكه به دوستان، خانواده و نزدیكان كمك كنند و این نكته كلیدی در آموزش حمایت های بین فردی است.
نكات مهم و مورد توجه در حوزه بازی كودكان
۱- فعالیت بدنی زمانی است كه بیشتر قسمت های بدن درگیر حركت است (به عنوان مثال سه چرخه سواری، دویدن و پریدن) و فعالیت بدنی شامل بازی هایی از قبیل چیدن پازل و یا نقاشی كردن نیست باشد، ازاین رو بازی هایی انتخاب كنید كه در آن كودك تحرك كافی را داشته باشد.
۲- با كودك خود بازی كنید؛ ملحق شدن شما به كودكان در حین بازی كردن، سبب ایجاد ارتباط بین شما و فرزندتان می شود و در حالیكه از بازی كردن با او لذت می برید به كودك خود كمك كنید تا به روش های مختلف از راه بازی كردن رشد كند و بعنوان یك امتیاز، بازی با كودكتان یك راه عالی برای فعال بودن شماست.
۳- روزانه به صورت فعال با كودك خود بازی كنید؛ كودكان قبل از دبستان روزانه حداقل احتیاج به ۲ ساعت حركت فعال دارند. آنها نباید بیشتر از یك ساعت مگر در هنگام خواب غیرفعال و رفتارهای بی تحرك داشته باشند.
۴- با جدیت درگیر بازی شوید؛ كودكان قبل از دبستان احتیاج به فرصت هایی دارند كه روزانه از انرژی بالای خود استفاده كنند، ازاین رو دویدن، پریدن و جست و خیز كردن برای كودكان ضروریست چونكه كودكان در حین انجام این حركات از عضلات بزرگ در پاها و تنه برای استقامت استخوان ها، تناسب اندام سلامت قلب و عروق استفاده می نمایند و همینطور قدرت عضلات از فعالیتهای عضلات بزرگ ناشی می شود.
۵- مهارت های حركتی را توسعه دهید؛ كودكان قبل از دبستان به فرصت های زیادی جهت تمرین و كسب اعتماد به نفس در انجام مهارتهای حركتی بنیادی دارند. این مهارت ها، هم چون بلوك های ساختمانی برای خلق الگوهای حركات پیچیده تر بوده و شامل:
الف) مهارت های حركتی دستكاری اشیاء شامل پرتاب كیسه های لوبیا، گرفتن روسری و ضربه زدن به توپ است، همینطور مهارت های دستكاری اشیاء، فعالیتهای هماهنگی چشم و دست و چشم و پا هم نامیده می شوند.
ب) مهارتهای حركتی جابجایی شامل جهش، پریدن و جست و خیز كردن است.
پ) مهارتهای حركتی كنترل بدن شامل تعادل و ساختن حالات مختلف با بدن است.
ت) مهارتهای آگاهی بدن شامل حركت در فضا و هم زمانبندی حركت می است.
۶- از فعالیت بدنی جهت پشتیبانی از یادگیری و رشد اجتماعی كودكتان استفاده كنید؛ زمان بازی هنگامی است كه كودك شما می تواند فعالانه در محیط پیرامونش به جستجو پرداخته، با اطرافیانش همكاری و مشاركت كرده و با هر آنچه كه با آن در تضاد است، مقابله كنند. بازی كردن مهارت های تفكر و كلامی را در كودك تقویت كرده و سبب رشد و توسعه ادبیات در او می شود.
۷- خلاقیت و بیان خویش را ارتقاء دهید؛ كودكان قبل از دبستان برای ابراز خود از راه حركت و هم برای رسیدن به خود باوری، احتیاج به فرصت دارند. و بازی هایی كه به كودكان امكان عرضه ایده ها و راهكارهای جدید را بدهد، به مهارت های تفكر و هم مهارتهای اجتماعی آنان كمك می نماید.
۸- نهایتا اینكه تا جایی كه می توانید محیط خانه را شاد و بازی های مفرح را برای كودكان انتخاب كنید تا با ترشح هورمون شادی در اعضای خانواده زمینه های كاهش اضطراب و افزایش ایمنی و روحیه خویش را فراهم سازید.
منبع:

1399/01/10
23:26:07
5.0 / 5
3080
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , اینترنت , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیلیارد