دبیر ستاد حمل و نقل معاونت علمی:

كاهش ۱ ۵میلیون تنی آلایندگی با روی كار آمدن موتورهای برقی

كاهش ۱ ۵میلیون تنی آلایندگی با روی كار آمدن موتورهای برقی

به گزارش ایت بال دبیر ستاد حمل و نقل معاونت علمی اظهار داشت: با جایگزینی موتور سیكلت های برقی با بنزینی برای 300 هزار دستگاه موتورسیكلت در تهران حدود 1.5 میلیون تن آلایندگی از فضای شهری كاهش پیدا می كند.


به گزارش ایت بال به نقل از مهر، امروز طی مراسمی تفاهم نامه چهارجانبه میان سازمان حمل و نقل ترافیك شهرداری تهران، شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و یكی از شركت های تولید كننده موتورهای سیكلت منعقد شد.

دكتر منوچهر منطقی در مراسم انعقاد تفاهم نامه اظهار داشت: برقی كردن موتور سیكلت ها در كلانشهرها از اهداف دولت و ستاد توسعه فناوری های حمل و نقل پیشرفته بشمار می رود.

وی اظهار داشت: آمارها نشان میدهد ۱۸ درصد از آلایندگی در تهران مربوط به موتورسیكلت هاست.

وی با اشاره به اینكه بیشتر این آلودگی ها مربوط به موتورهای كاربراتوری است اضافه كرد: این موتورها با آلایندگی بالا هستند و هر یك از آنها به اندازه ۶ خودرو آلودگی ایجاد می كنند.

منطقی افزود: تا پیش از سهمیه بندی سوخت به سبب ارزان بودن قیمت بنزین و استهلاك كم موتور سیكلت های بنزینی، مردم استقبال خوبی از موتورهای برقی نداشتند، ولی با سهمیه بندی و افزایش قیمت سوخت، موتور سیكلت های برقی مورد توجه بیشتری قرار گرفتند.

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته اشاره كرد: در صورت جایگزین كردن موتورسیكلت های برقی با بنزینی، سالانه ۲ هزار و ۱۰۰ لیتر به ازای هر دستگاه موتور سیكلت، كاهش مصرف سوخت خواهیم داشت.

كاهش ۱.۵میلیون تنی آلودگی با روی كار آمدن موتورهای برقی

منطقی اظهار داشت: با پیاده سازی طرح جایگزینی موتور سیكلت های برقی با بنزینی برای ۳۰۰ هزار دستگاه موتور سیكلت در تهران حدود ۱.۵ میلیون تن آلایندگی از فضای شهری كاهش پیدا می كند.

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته با اشاره به این تفاهم نامه كه بین سازمان حمل و نقل شهرداری، شركت تولید كننده و اداره پست و معاونت علمی منعقد شد، اظهار داشت: این تفاهم نامه در امتداد فرهنگ سازی و توسعه استفاده از وسایل نقلیه برقی و پشتیبانی از شركت های دانش بنیان در بومی سازی وسایل نقلیه برقی و توسعه زیر ساختها منعقد شده است.

وی افزود: همین طور این تفاهم نامه بمنظور تامین ۳هزار دستگاه موتور سیكلت برقی با مشخصات فنی برای استفاده موزعین شركت ملی پست جمهوری اسلامی منعقد شده است.

وی اظهار داشت: مقرر است ۳۰۰۰ دستگاه موتورسیكلت برقی با قابلیت استفاده از طرح باتری SWAP تولید شود.


منبع:

1398/12/02
13:59:48
5.0 / 5
3902
تگهای خبر: خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیلیارد