توسط محققان كشور به نتیجه رسید؛

تولید پانسمان ضد باكتری و ضد تخریب گلبول قرمز

تولید پانسمان ضد باكتری و ضد تخریب گلبول قرمز

ایت بال: پژوهشگران كشور موفق شدند پانسمانی ضدباكتری، ضد تخریب گلبول های قرمز و بهبوددهنده زخم بر پایه آلژینات تولید كنند.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، امروزه تلاش چشمگیری برای مبارزه با بیماری های باكتریایی و غلبه بر مقاومت باكتری ها انجام می شود. بنا بر این ساخت یك پانسمان زخم مناسب و ضدمیكروبی كه به شكل موثری موجب تخریب باكتری ها شود اما از لطمه به سلول های طبیعی مانند گلبول های قرمز جلوگیری كند، ضروری به نظر می آید.
در همین راستا، پژوهشگران در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران، پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن، نمك های آمونیوم آلژینات مختلفی ساخته شد و نقش كاتیون هایی (counter-cations) شامل سدیم، تریتیل آمونیوم، تریبوتیل آمونیوم و دیهگزیل آمونیوم در تخریب باكتری ها و زنده نگهداشتن فیبروبلاست ها (به عنوان نمونه ای از یك سلول طبیعی در محیط زخم) بررسی گردید.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Materials Science & Engineering C به چاپ رسیده است، نشان داد، متغیرهای گوناگونی مانند آب دوستی، خطی بودن و ساختار انشعابات، وزن مولكولی و چگالی شارژ می تواند در اثر انتخابی كاتیون ها (counter-cations) موثر باشد.
مطالعات آزمایشگاهی نشان داد، تریبوتیل آمونیوم آلژینات بهترین اثر آنتی باكتریال و آنتی همولیتیك (ضد تخریب گلبول های قرمز) را داشته و در عین حال در مقایسه با سایر نمك های آزمایش شده كمتر برای سلول ها مخرب است. علاوه بر این، آزمایش های انجام شده نشان داد، تریبوتیل آمونیوم آلژینات در مقایسه با پانسمان های كلسیم آلژینات آغشته به نقره كه محصول تجاری معمول است، اثر آنتی همولیتیك بهتری داشته، برای سلول های فیبروبلاستی كمتر سمی است.
در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد پانسمان تریبوتیل آمونیوم آلژینات در مقایسه با سایر نمك های آلژینات بررسی شده در این طرح و پانسمان های معمول موجود در بازار اثر ضد میكروبی بهتر و تخریب گلبول قرمز كمتری داشته و برای سلول های فیبروبلاستی كمتر سمی است.
دكتر حامد دائمی، دكتر جواد محمدی، مریم زارع، پیام باعی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران این پروژه را به نتیجه رساندند.


منبع:

1398/11/07
14:13:29
5.0 / 5
4203
تگهای خبر: بیماری , طراحی , مقاوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بیلیارد