8 لطمه دیدگی شایع در كوهنوردی

8 لطمه دیدگی شایع در كوهنوردی

ایت بال: كوهنوردی همچون رشته های ورزشی بشمار می رود كه لطمه دیدگی اتفاق اجتناب ناپذیر آن است، لطمه هایی كه می توان آنها را در هشت عنوان خلاصه كرد.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، كوهنوردی در مناطق كوهستانی می تواند با خطر لطمه دیدگی همراه باشد، لطمه دیدگی هایی كه در نقاط مختلف بدن و به شكل های متفاوت بروز پیدا می كند و بنا بر این نیز سلامت ورزشكاران و یا افرادی كه مشتاق این رشته ورزشی هستند را به خطر می اندازد.
رضا كاظمی-توانبخش ورزشی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه ایجاد زخم ها به صورت های مختلف و معمولا در دست ها و انگشتان پا بیشتر ایجاد می شود، اظهار نمود: این لطمه دیدگی ها شامل كوبیدگی ها، له شدگی بافت ها، خونریزی های زیر پوستی، خراش های پوستی، تاول ها و لطمه ناخن های پا است و استفاده از جوراب و كفش مناسب و مراقبت های بهداشتی مداوم خصوصا در پا می تواند بسیار موثر باشد. دومین مورد سوختگی است؛ آفتاب سوختگی یكی از متداول ترین لطمه های كوهنوردان است و استفاده از كرم های ضد آفتاب و همین طور كلاه، دستكش و عینك مناسب می تواند این لطمه ها را به حداقل برساند.
به گفته وی لطمه دیدگی بعدی شامل سرما زدگی است. صعود به ارتفاعات و مناطق سردسیر به مدت طولانی موجب كاهش دمای بدن و لطمه به اندام ها و ایجاد اختلال در عملكرد آنها می شود و در موارد شدید و عدم رسیدگی بموقع با مرگ همراه خواهد بود. همین طور كم آب شدن بدن چهارمین موردی است كه می توان به آن اشاره نمود، زمان طولانی فعالیت كوهنوردی و عدم دریافت مایعات به میزان لازم موجب بروز این حالت می شود كه می توان با نوشیدن مایعات، آب میوه های طبیعی و سرم های ورزشی از آن جلوگیری كرد.
این توانبخش ورزشی لطمه عضلات را دیگر لطمه ورزشی كوهنوردی دانست و بیان كرد: حركات طولانی و عدم آمادگی مناسب می تواند لطمه های مختلفی را از قبیل درد و كوفتگی عضلات، كشیدگی عضلات خصوصا در عضلات اندام تحتانی و یا حتی پارگی های عضلات ایجاد كند و داشتن آمادگی بدنی لازم، گرم كردن صحیح، برخورداری از توان عضلانی مناسب و استفاده از تجهیزات مناسب می تواند در پیش گیری از لطمه عضلات موثر باشد.
وی افزود: دیگر لطمه وارده به افرادی كه كوهنوردی می كنند آسیب مفاصل است كه شامل مفاصل زانو، مچ پا و مفصل شانه خواهد بود، مفاصلی كه معمولا از مفاصل درگیر در كوهنوردی به شمار می آیند و پیچ خوردگی مچ پا و زانو معمولا شایع تر هستند و باید در نظر داشت كه استفاده مداوم از كوله پشتی و یا زمین خوردن موجب ایجاد لطمه در مفصل شانه می شود و این لطمه ها می تواند از یك كشیدگی ساده تا پارگی تاندون ها و یا رباط های این مفاصل باشد.
این توانبخش ورزشی با اشاره به اینكه هفتمین لطمه مربوط به شكستگی ها است و معمولا در انگشتان پا به دنبال سقوط سنگ بر روی پنجه پا و یا بد قرار گرفتن نوك كفش در میان سنگ ها و یا حتی پیچ خوردگی مچ پا ایجاد می شود، اظهار نمود: شكستگی می تواند در اثر پرت شدن و یا سقوط در نقاط مختلف ایجاد شود. شاید بتوان درد پا را بعنوان آخرین لطمه دیدگی دانست كه به سبب پیاده روی طولانی و فشار مداوم بر پاها، ضعیف بودن عضلات كف پا و عدم وجود قوس مناسب و خصوصا كفش نامناسب، ایجاد می شود. درد در این قسمت جزو موارد شایع در این رشته ورزشی بشمار می رود.
منبع:

1398/11/04
22:20:57
5.0 / 5
4539
تگهای خبر: سلامت , فعالیت , ورزش , ورزشكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیلیارد