بر اساس یك تحقیق مشخص شد

مهم ترین مكمل های ورزشكاران ایرانی در بازی های المپیك

مهم ترین مكمل های ورزشكاران ایرانی در بازی های المپیك

به گزارش ایت بال بر مبنای یك پژوهش نمونه ای میزان، نوع و علل مصرف مكمل های غذایی در ورزشكاران ایرانی حاضر در المپیك مشخص شد.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، با عنایت به افزایش مصرف مكمل های ورزشی و اثرات مضر گزارش شده از آنها در تحقیقات مختلف، درك میزان، نوع، علل و انگیزه های مصرف این مواد ضروری و مهم می باشد و هدف پژوهش بررسی میزان، نوع و علل مصرف مكمل های غذایی در اردونشینان بازی های المپیك لندن و عوامل اثرگذار بر آن بررسی میزان، نوع، علل و انگیزه های مصرف مكمل های غذایی در ورزشكاران ایرانی شركت كننده در بازی های المپیك ۲۱۰۲ لندن بعنوان یك نمونه و عوامل اثرگذار بر آن بر مبنای نظریه رفتار با برنامه بود.
یافته ها در این پژوهش هم این گونه بود كه ۲۴ نفر از ورزشكاران ایران (شركت كننده در المپیك ۲۱۰۲ لندن) با میانگین سن ۲۵.۲۵ با بیش و كمتر از ۲.۶۶ سال از این عدد، قد ۱۷۸.۵۸ سانتی متر و با بیش و كمتر از ۸.۰۹ سانتی متر نسبت به عدد اصلی، وزن ۸۲.۹۶ كیلوگرم با بیش و كمتر از ۱۷.۲۵ كیلوگرم و سابقه حرفه ای ۱۲.۲۲ سال با كمتر و بیشتر از ۳.۱۴ سال نسبت به عدد اصلی، در تحقیق حاضر شركت كردند.
مهم ترین علل مصرف مكمل در میان ورزشكاران ایرانی
اصلی ترین منبع پیشنهاد دهنده در میان ورزشكاران المپیكی ایران برای مصرف مكمل، متخصصان تغذیه بودند كه ۴۳ درصد ورزشكاران را شامل می شد. همینطور مهمترین دلیل مصرف مكمل از دیدگاه ورزشكاران، افزایش سرعت و چابكی به میزان ۴۸ درصد، افزایش قدرت و توان به میزان ۴۷ درصد و توانایی تمرین طولانی تر و استقامت بیشتر و افزایش عملكرد و آرامش هركدام ۴۲ به میزان ۴۵ درصد گزارش شده است.
مهم ترین مكمل های مصرفی در ورزشكاران به ترتیب ب كمپلكس به میزان ۹۲ درصد، ویتامین C به میزان ۸۵ درصد، مولتی ویتامین به میزان ۸۰ درصد و گلوتامین به میزان ۸۲ درصد بود.
بر خلاف مطالعات قبلی، هنجارهای ذهنی قوی ترین شاخص بود، در حالیكه نگرش ها دومین شاخص و كنترل رفتاری ادراك شده ضعیف ترین شاخص تعیین شد. عدم تاثیرگذاری كنترل رفتاری ادراك شده با مطالعات قبلی هم خوانی دارد اما فقدان تاثیرگذاری نگرش ها مبهم است چونكه اعتقاد بر این است كه نیت رفتاری قویا از راه پذیرش آن چه هنجار به حساب می آید كنترل شده و نگرش ها در مصرف مكمل تاثیری ندارند. این یافته ها نشان می دهند كه در ورزشكاران المپیكی ایران، هنجارهای ذهنی هنگام شكل گیری نیت رفتاری برای مصرف مكمل های غذایی احیانا اهمیت بیشتری دارد.
روش شناسی این تحقیق بگونه ای بود كه جهت گردآوری اطلاعات در این پژوهش از دو پرسشنامه (پرسشنامه استاندارد زمینه یابی مكمل های ورزشی (دارای ۴ مقیاس) و پرسشنامه محقق ساخته) استفاده شده و تمامی تحلیل ها توسط نرم افزارهای SPSS و AMOS انجام گرفته است، همینطور جهت تعیین شاخصهای نكویی برازش از مولفه های خی دو، fit index Normal و room mean square error of approximation استفاده شد.
این پژوهش از جانب رامین امیرساسان -عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز- مدنظر قرار گرفته است.1398/10/03
13:03:00
5.0 / 5
4240
تگهای خبر: استاندارد , بازی , تغذیه , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیلیارد