ورزش برای بیماران ام اس مضر است؟

ورزش برای بیماران ام اس مضر است؟

به گزارش ایت بال هرچند تصور و ترس ناشی از ورزش كردن در بین برخی بیماران مبتلا به ام اس وجود دارد اما ورزش های هوازی، مقاومتی، انعطافی و تعادلی عامل بهبود وضعیت بدنی این بیماران می شود.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، بیماری ام اس با درگیری سیستم عصبی مركزی می تواند منجر به علائم و نشانه های روانی و جسمی گوناگونی همچون ضعف عضلانی، اختلال راه رفتن، اسپاسم های عضلانی، اختلال تعادل، خستگی، اختلالات شناختی و افسردگی شود.
بیماران ام اس معمولا فعالیت بدنی خویش را به علت ترس از بدتر شدن علائم كم كرده یا قطع می كنند و این امر باعث كاهش آمادگی بدنی و گاهی تشدید برخی علائم فیزیكی و بدنی آنها می شود.

پزشكان هم اكنون اعتقاد دارند كه انجام فعالیت بدنی منظم و مناسب، یك چاره موثر در افزایش میزان آمادگی بدنی و بهتر شدن قابل توجه برخی علائم و نشانه های فیزیكی و روانی بیماران بدون نگرانی از تشدید علائم بیماری و ترس از عدم بهبودی است.
فعالیت ورزشی مناسب و منظم سبب بهبود قابل توجهی در آمادگی قلبی ریوی(هوازی)، قدرت عضلانی، انعطاف پذیری، تعادل، خستگی، شناخت، عملكرد تنفسی و كیفیت زندگی می شود.
ورزش هوازی با شدت كم تا متوسط سبب بهبود قابل توجهی در آمادگی هوازی افراد و كاهش میزان خستگی این بیماران با میزان ناتوانی كم تا متوسط خواهد شد و ورزش مقاومتی هم با تأثیر بر قدرت عضلات سبب كاهش ضعف عضلانی و كاهش میزان خستگی بیماران می شود.
گفتنی است ورزش های انعطاف پذیری هم با كمك كشش عضلات سبب كاهش اسپاسم عضلانی و جلوگیری از انقباض دردناك عضلانی می شوند. تمرینات تعادلی هم سبب بهبود تعادل و كاهش میزان افتادن روی زمین در این بیماران می شود.
مریم ابوالحسنی-متخصص پزشكی ورزشی- ضمن بیان مطالب فوق با اشاره به اینكه تعدادی دستورالعمل برای تجویز ورزش در این بیماران موجود است، اظهار نمود: نكته مهم این است كه تجویز نسخه ورزشی در این بیماران باید بر مبنای شرایط بدنی و شكایت اصلی این بیماران باشد؛ در نتیجه ورزش در بیماران ام اس روشی ایمن و مناسب برای افزایش كیفیت زندگی و بهبود عملكرد این بیماران خواهد بود.1398/09/14
21:26:37
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: بیماری , سیستم , شنا , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیلیارد