سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مطرح كرد

تماشاگران آخرین حلقه بروز پرخاشگری و خشونت در ورزشگاه ها

تماشاگران آخرین حلقه بروز پرخاشگری و خشونت در ورزشگاه ها

به گزارش ایت بال سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینكه در دهه 70 و 80 میلادی چالش های هواداری در كشورهایی نظیر انگلستان و اسكاتلند مسائل بغرنجی را در ورزش پدید آورده بود، اظهار نمود: این كشورها با برنامه ریزی مدون و آگاهی بخشی چنین چالشی را پشت سر گذاشتند و باید بدانیم كه به هیچ وجه تماشاچیان ایرانی با آنها قابل مقایسه نیستند و اگر برنامه ریزی درستی توسط مسؤلان صورت گیرد بطور حتم نتایج مطلوبی رقم می خورد.


علی شریف نژاد در گفتگو با ایسنا، در زمینه صدمه شناسی پرخاشگری و خشونت در رویدادهای ورزشی بخصوص علل مختلف فضای متشنج روی سكوها در ورزشگاه های ایران و راهكارهای پیشگیری از رفتارهای نابهنجار صورت گرفته چه از جانب تماشاچیان و چه از جانب ورزشكاران و سایر عوامل مرتبط، اظهار نمود: عوامل بروز چنین اتفاقاتی بسیار مختلف است و زنجیره ای از عوامل مختلف دست به دست هم می دهند تا در نهایت شاهد بروز چنین رفتارهایی باشیم، این عوامل می تواند فردی، اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و مواردی از این دست باشد و صرفا مختص به یك رشته ورزشی نیست.
نباید مقوله پرخاشگری را امنیتی دید
وی افزود: فضای ورزشگاه ها بگونه ای است كه خشونت و پرخاشگری در جمع زمینه بروز پیدا می كند و جنبه فردی ماجرا هم خویش را نشان داده است اما آنچه اهمیت دارد این است كه تماشاگران آخرین حلقه بروز پرخاشگری و خشونت در فضای ورزشگاه ها هستند.
سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینكه نباید تمامی علل این مساله به تماشاچیان ربط داده شود، تصریح كرد: مدیریت برگزاری رویدادهای ورزشی مقوله بسیار مهمی است كه باید به آن توجه بسیار داشت و پیش از برگزاری یك مسابقه تمام مسائلی كه با آن مواجه می شوند را در نظر گرفت.
شریف نژاد با تاكید بر اینكه نباید مقوله پرخاشگری را امنیتی دید، اظهار داشت: اگر سطح برخورد با پرخاشگرایان به سطح امنیتی تقلیل یابد بطور حتم با چالش جدی روبرو خواهیم بود و مساله به وجود آمده را فرهنگی نمی بینیم و تلاش در ایجاد آگاهی بخشی نخواهیم كرد.
تماشاگران از حقوق خود آگاه شوند و الزامات ورزشگاه رفتن را رعایت كنند
وی ادامه داد: وقتی یك رویداد ورزشی برگزار می گردد باید همه مسائل در رابطه با این رویداد پیشبینی شود، به صورت مثال نزدیك شدن به شروع یك رویداد زمان مناسبی برای تصمیمات مهم و اثرگذار نیست و باید تمامی ساختارهای لازم و شرایط برگزاری یك مسابقه قبل از انجام آن مدنظر قرار گیرد و تمهیدات لازم اندیشیده شود. هر زمانی كه برنامه ریزی دقیق و درستی صورت گرفته است و بدون سهل انگاری فعالیت ها را پیش برده ایم نتیجه آنرا هم در سطح ورزش مشاهده كرده ایم اما در هر نقطه ای كه با مسائل و پدیده ها سطحی برخورد كرده ایم و بخشایش و اهمال داشتیم كار به خوبی پیش نرفته است چون كه به سرعت از مسائلی كه امكان ایجاد چالش داشته اند رد شده ایم و این مسائل در نهایت با حواشی همراه بوده اند. سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینكه فوتبال ورزشی است كه شمار علاقمندان به آن قابل مقایسه با سایر رشته های ورزشی نیست، اظهار نمود: در مورد این رشته ورزشی باید برنامه ریزی دقیق تری صورت گیرد و هر چقدر ثبت آگاهی بخشی به علاقمندان این رشته افزایش یابد و آنها نسبت به حق و حقوق خود و هم مسائلی كه باید رعایت نمایند آشنا گردند بطور حتم شاهد نتیجه مطلوب تری خواهیم بود و تغییرات معنادار و پایدارتری را در ورزشگاه ها شاهد خواهیم بود.
چالش جدی هواداری در انگلستان و اسكاتلند در دهه ۷۰ و ۸۰
شریف نژاد اضافه كرد: زمانی تماشاگران در كشورهای انگلستان و اسكاتلند بسیار پرخاشگر بودند اما در بازه زمانی تعریف شده و با تغییر رویكرد، مدیریت بر كنترل رفتار آنها در فضای ورزشگاه ها مدنظر قرار گرفت. آنها در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی با چالش های جدی در بخش هواداری در ورزشگاه ها مواجه گشتند اما با اطلاع رسانی درست، توسعه دانش، آگاهی بخشی و ایجاد سخت افزار و نرم افزار لازم و هم برقراری الزامات قانونی طی یك فرایند زمان بر، شرایط را تغییر دادند.
وی با اشاره به اینكه در كشور ما هم باید با یك برنامه ریزی مدون دستگاه های مختلف نقش آفرینی مطلوبی در جهت بهبود فضای ورزشگاه ها داشته باشند، اظهار نمود: باید با اقدامات فرهنگی و هم توجه جدی به تشكل های مردمی در جهت مدیریت سكوها و صندلی ها در رشته های مختلف ورزشی گام برداریم و فضای جدیدی را با حضور خانواده ها تجربه نماییم.
سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینكه صدمه شناسی علل بروز پرخاش و خشونت در ورزشگاه ها طی نشست های مختلف تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفته، تصریح كرد: باید به دو نكته بسیار مهم در این زمینه توجه داشته باشیم، اینكه شرایط فردی را لحاظ نماییم و در كنار آن به نهادهای موثر در این راستا توجه داشته باشیم.
وی افزود: باید سطح آگاهی افراد شامل تماشاچی، ورزشكار و سایر عوامل مرتبط در جهت كنترل خشم و پرخاشگری افزایش یابد و به شیوه های مختلف و اثرگذار بتوانیم از ظرفیت رسانه ها در جهت انتقال نتایج به دست آمده توسط كارشناسان به كاربران استفاده نماییم.
نقش بسیار مهم رسانه ها در تسریع روند آگاهی بخشی به هواداران
سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینكه پنج تا ۱۰ سال طول می كشد تا نتایج یك پروژه در سطح جامعه نمود پیدا كند، اظهار داشت: رسانه ها نقش بسیار مهمی در تسریع این روند دارند و فرق آنها با دستگاه های متولی آموزشی این است كه می توانند در مدت زمان كمتر و مسیرهای بهتری انتقال اطلاعات را در دستور كار قرار دهند.
شریف نژاد با تاكید بر ضرورت نهادسازی و تشكیل نهادهای اجتماعی مردمی مستقل از دولت در جهت بهبود فضای ورزشگاه ها، اظهار نمود: باید این نهادهای اجتماعی مردمی با اهداف مشخصی ارتباط خویش را با محققان و كارشناسان داشته باشند و به صورت شبكه ای بتوانند نقش بسیار مثبتی در این زمینه ایفا كنند. هدفگذاری در این عرصه مربوط به یك یا دو رشته ورزشی نیست و به تمامی ورزش ها مرتبط می شود، هر چند كه بحث فوتبال را باید متمایز از سایر رشته های ورزشی بدانیم چون كه مخاطبان این رشته ورزشی بسیار هستند و باید نسبت به این رشته ورزشی برنامه ریزی مدون تری داشت.1398/08/09
16:52:40
5.0 / 5
4439
تگهای خبر: آموزش , تیم , شنا , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیلیارد