12 تمرین برای جلوگیری از پیچ خوردن مچ پا بعلاوه عكس

12 تمرین برای جلوگیری از پیچ خوردن مچ پا بعلاوه عكس

به گزارش ایت بال مفصل مچ پا بیشتر از هر مفصل دیگری در بدن پیچ می خورد و اهمیت درمان آن برای پیشگیری از تكراری شدن آن، بی ثباتی و لق شدن آن مفصل است. این پیچ خوردگی در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود و در دو طرف مفصل مچ پا لیگامان هایی قرار دارند كه سبب می شوند مفصل با وجود حركت در فعالیت های روزانه دارای ثبات مناسب هم باشد.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، باآنكه در هر دو طرف مفصل مچ پا امكان صدمه لیگامانی وجود دارد، اما ۸۰ درصد پیچ خوردگی های مچ پا به علت انحراف آن به سمت بیرون است كه لیگامان بیرونی مچ پا صدمه می رساند و می تواند صدمه دیدگی خفیف تا شدید و حتی پارگی كامل را به دنبال داشته باشد. پیچ خوردگی ها معمولا ثانویه به ضربه (سقوط، پیچ خوردن یا حوادث اتومبیل) رخ می دهند و عواملی مانند چاقی، ورزش بیش از اندازه (دویدن طولانی مدت در سطوح ناهموار)، گرفتن وضعیت های نامناسب، پوشیدن كفش های نامناسب و پاشنه بلند و فعالیت های پر خطر مانند اسكیت سواری و ورزش های تماسی، اسكیت روی یخ، كوهنوردی، اسكی و صخره نوردی در بروز ان نقش دارند.
علایم پیخ خوردگی مچ پا شامل درد و تورم است و در قسمت خارجی یا داخلی مچ پا (بسته به لیگامان صدمه دیده) كبودی و خون مردگی است و حركت دادن مچ پا بویژه حركات چرخشی مچ، چه توسط خود بیمار و چه توسط پزشك دردناك است.
چون این علایم امكان دارد به دلیل شكستگی مچ پا هم به وجود آید، پزشك معالج از مچ پای بیمار رادیوگرافی ساده بعمل آورده و از اینكه شكستگی در ناحیه وجود ندارد مطمئن می شود و با عنایت به شدت آسی علایم و درمان صدمه دیدگی متفاوت می باشد و توسط پزشك متخصص ارتوپد تعیین می شود.
گفتنی است به محض پیچ خوردگی ناگهانی پا از ادامه پیاده روی و انداختن وزن بر پای مچ پیچ خورده جلوگیری كنید و در صورت ضرورت از عصا استفاده كنید و بلافاصله و تا سه روز اول (هر ۳ ساعت به مدت ۱۵ دقیقه) كیسه یخ روی موضع قرار دهید.
در ادامه ۱۲ تمرینی را كه به منظور پیشگری از پیچ خوردگی مچ با انجام دهید آورده شده است كه برای مشاهده آن می توانید اینجا كلیك كنید.1398/07/30
19:23:17
5.0 / 5
4351
تگهای خبر: ضربه , فعالیت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد