اولین ربات انسان نما با پوست مصنوعی

اولین ربات انسان نما با پوست مصنوعی

به گزارش ایت بال محققان با ۱۲۶۰ سلول الكترونیكی بدن یك ربات را پوشانده اند. این سلول ها به ربات كمك می كنند روی سطوح ناهموار راه برود و حتی یك انسان را بدون هیچ خطری در آغوش بگیرد.


دریافت 11 MB به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، در سال ۲۰۱۱ میلادی تعدادی از پژوهشگران صفحه های ۶ ضلعی كوچكی ابداع كردند كه شبیه پوست الكترونیك عمل می كرد و به ربات ها احساس لامسه می داد. آنها ۳۱ سلول پوستی ۶ ضلعی را روی یك ربات كوچك نصب كردند. اما حالا تحقیقات آنها فراتر رفته و محققان ۱۲۶۰ سلول مذكور را روی یك ربات انسان نما نصب كرده اند. آنها ادعا می كنند این اولین ربات انسان نمای خودكار است كه تمام بدن آن با پوست مصنوعی پوشیده شده است.
«گوردون چنگ» و همكارانش در دانشگاه فنی مونیخ طی ۸ سال قبل ظاهر و قابلیت های هر سلول را ارتقا دادند. این سلول ها همچنان ۶ ضلعی هستند و ازاین رو می توان آنها را به شكل كندوی عسل در كنار یكدیگر قرار داد. آنها قابلیت اندازه گیری فشار، دما و سرعت را دارند. مهمترین چالش محققان برای پوشاندن كل بدن یك ربات انسان نما، قدرت رایانشی سلول ها بود. پردازش مداوم اطلاعات بیشتر از چندصد سنسور به سرعت سیستم قبلی را مبتلا به اختلال می كرد ازاین رو محققان با الهام از سیستم عصبی انسان آنرا ارتقا دادند. سیستم عصبی انسان به جای آنكه هر آنچه پوست حس می كند را انتقال دهد، روی احساسات جدید تمركز می كند. این روش را می توان به وسیله یك كلاه توضیح داد. هنگامیكه كلاه روی سر ربات قرار می گیرد، این ماشین به سرعت آنرا شناسایی كرد و بعد از مدتی دیگر به آن توجهی نشان نمی دهد. اما اگر كلاه از سر ربات برداشته شود، او تغییرات را حس می كند.
بهرحال بدن رباتH-1 با ۱۲۶۰ سلول ۶ ضلعی پوشیده شده كه در كل بیشتر از ۱۳ هزار سنسور مختلف را برای آن فراهم می كنند. این سلول ها روی قسمت بالای بدنه، بازوها، پاها و حتی كف پاها هم نصب شده اند. بدین سان ربات می تواند توازن خویش را روی یك پا هم حفظ كند و روی سطوح ناهموار راه برود. همینطور ربات مذكور قابلیت بغل كردن یك انسان بدون وارد كردن فشار زیاد به او را دارد. به قول چنگ هرچند این ربات كاربردهای صنعتی مهمی ندارد اما در حوزه های دیگر مانند پرستاری اهمیت زیادی دارد.

1398/07/20
14:21:33
5.0 / 5
4251
تگهای خبر: سیستم , شنا , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیلیارد