میزان نیاز روزانه ورزشكاران به مكمل آهن بعلاوه جدول

میزان نیاز روزانه ورزشكاران به مكمل آهن بعلاوه جدول

به گزارش ایت بال مكمل آهن (Fe) همچون مكمل های معدنی غیرآنتی اكسیدانی است و این گروه از مكمل ها تا زمانی كه كمبود خاصی در بدن به چشم نیاید توسط متخصص تغذیه سفارش نمی گردد.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، بر مبنای قوانین مربوط به مواد و روش های ممنوعه و مكمل های غذایی و ورزشی یكی از مهم ترین وظایف آهن در بدن، شركت در ساختار هموگلوبین (انتقال دهنده اكسیژن در خون) است؛ بنابراین مصرف آهن برای ورزشكاران به جهت نیاز آنها به اكسیژن بیشتر، مهم تر است و كمبود آهن در بین ورزشــكاران به خاطر دفع آن از راه عرق و تنفس، به خصوص در بین بانوان ورزشكار شیوع بیشتری دارد.
منابع غذایی حیوانی آهن عبارتند از انواع گوشت ها (به خصوص گوشت قرمز و جگر) و زرده تخم مرغ و در مورد منابع غذایی گیاهی آهن می توان به حبوبات (مانند عدس، ســویا و نخود)، انجیرخشك، تخم كدو، برگه زردآلو، آب آلو، اسفناج، جعفری و... اشاره نمود كه البته جذب آن از منابع حیوانی بسیار بالاتر است.
مصرف چای و قهوه به علت تركیبات پلی فنولی باعث دفع آهن از راه منابع گیاهی آن می شود و كلسیم و روی هم در جذب آهن اختلال بوجود می آورد و نباید حداقل نیم ساعت قبل از مصرف منابع آهن مصرف شوند.
ورزشكاران به خصوص بانوان باید برای افزایش جذب این عنصر حتما از مواد اسیدی (مانند لیموترش یا آب پرتقال) در كنار منابع غذایی آن بهره ببرند. قرص ویتامین C هم در جذب بهتر این ماده موثر است و حتی گاهی تركیبات به صورت Fe+C است، پس مصرف همزمان این دو، به جذب بهتر آهن كمك می نماید.
میزان نیاز روزانه به آهن در زنان در رده های سنی مختلف به ترتیب در بازه ۹ تا ۱۳ سال معادل ۸ میلی گرم، ۱۴ تا ۱۸ سال ۱۵ میلی گرم و ۱۹ تا ۵۰ سال ۱۸ میلی گرم است و میزان نیاز روزانه به آهن در مردان و در رده های سنی مختلف هم به ترتیب در رده ۹ تا ۱۳ سال معادل ۸ میلی گرم، ۱۴ تا ۱۸ سال معادل ۱۱ میلی گرم و ۱۹ تا ۵۰ سال هم معادل ۸ میلی گرم است.
برای بیشــترین جذب، باید با شكم خالی (صبح ناشــتا یا آخر شب) به همراه آب پرتقال مصرف شود و به دلیل عوارض گوارشی این دارو، مصرف آن در افرادی كه ســابقه خونریزی گوارش دارند، حتما باید با مشاوره پزشك صورت گیرد.
در ذیل جدول مربوط به نیاز روزانه زنان و مردان در رده های سنی مختلف به آهن آمده است:

1398/07/16
15:06:45
5.0 / 5
4677
تگهای خبر: تغذیه , ورزش , ورزشكار , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیلیارد