خط قرمز نیمی از سالمندان ایرانی روی ورزش!

خط قرمز نیمی از سالمندان ایرانی روی ورزش!

ایت بال: بگفته مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی 22.8 سالمندان هفته ای سه بار و بیشتر، 13 درصد هفته ای دوبار، 14 درصد هفته ای یكبار، 5.8 درصد ماهی یكبار ورزش می كنند و 44.3 درصد سالمندان مشاركتی در فعالیت های ورزشی ندارند.


هادی روحانی در گفت و گو با ایسنا، در مورد عوامل انگیزشی ورزش كردن سالمندان، اظهار نمود: در این رابطه می توان به تصورات مثبت فرد نسبت به خود، تصورات فرد از فعالیت بدنی، حمایت دیگران از فعالیت بدنی، امكان برقراری تعامل اجتماعی و فرهنگی، وجود اماكن، تسهیلات و زیرساخت های مناسب، وجود برنامه های تبلیغی در مورد ورزش سالمندان اشاره نمود.
وی ادامه داد: در دسترس نبودن امكانات ورزشی، نزدیك نبودن پارك ها به منازل، مسائل و مشكلات مالی و اقتصادی، نداشتن وقت كافی، نبود علاقه و حوصله و نیز بیماری از موانع ورزش كردن سالمندان است.
راهكارهای اجرایی برای افزایش مشاركت سالمندان در ورزش همگانی
مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در ارتباط با راهكارهای اجرایی برای افزایش و مشاركت سالمندان در ورزش همگانی، اعلام نمود: همچون راهكارهای موجود می توان به ترغیب سالمندان به تمرینات ورزشی مقاومتی به منظور پیش گیری از تحلیل رفتن عضلات، توسعه و تقویت فعالیت های ورزشی در خانه های سالمندان، ارتقای سواد سالمندان، فراهم كردن شرایط بر روی ورزش سالمندان در كنار همسر و خانواده، تخصیص تسهیلات رفاهی و ورزشی به بازنشسته ها از طرف سازمان های آنها، آموزش فعالیت های ورزشی در منزل برای سالمندان، توجه به سالمندان كم سواد، تجهیز پارك ها به وسائل ورزشی متنوع و كافی، بهره گیری از ظرفیت مساجد برای مشاركت بیشتر سالمندان در ورزش، استخدام مربی ورزشی ویژه سالمندان برای حضور در پارك ها، فراهم كردن تسهیلات برانگیزاننده مانند بلیت بلاعوض سالن های ورزشی برای سالمندان جهت مشاركت ورزشی آنها و نیز برنامه ریزی برای ورزش كردن گروهی سالمندان اشاره نمود.
وی درباره مطالعات انجام شده در حوزه ورزش همگانی سالمندان در ایران، اظهار نمود: تعداد ۱۴ مطالعه كه بطور مستقیم به ورزش همگانی در جامعه سالمندان پرداخته بودند بررسی گردید كه انسجام خوبی در روش شناسی بكار گرفته در این مطالعات دیده نمی گردد و خیلی از مطالعات مذكور از ابزارها و پرسشنامه هایی برای جمع آوری اطلاعات بهره برده اند كه استاندارد نبوده و سبب شده است كه نتایج مطالعات مختلف را نتوان به درستی با یكدیگر تركیب كرد گرچه در مورد شناسایی عوامل بازدارنده و انگیزاننده، رویه نسبتا مشابهی به كار گرفته شده است اما در مورداندازه گیری میزان مشاركت سالمندان در فعالیت های ورزشی و بدنی، تفاوت های زیادی درروش شناسی پژوهش ها و همین طور گزارش ها وجود دارد.
او افزود: علاوه بر این، سهم زیادی از مطالعات به سوژه شناسایی موانع و عوامل انگیزشی مشاركت سالمندان و همین طور میزان مشاركت آنها در بعضی شهرهای كشور پرداخته اما جوانب دیگر ورزش همگانی تا حدودی مغفول مانده است، آن چه از بطن مطالعات صورت گرفته برمی آید این است كه بیشتر سالمندان هیچ برنامه ای برای گذراندن فراغت ندارند و از این وضعیت اظهار نارضایتی می كنند.
مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی اشاره كرد: از بعد دیگر، مطالعه مدونی كه بتواند همه جنبه های مربوط به ورزش همگانی سالمندان در ایران را توصیف نماید، صورت نگرفته است و این یك نقص در حوزه مطالعاتی شمرده می شود.
روحانی با اشاره به اینكه به طوركلی مردان نسبت به زنان زمان آزاد بیشتری دارند و این اوقات در مردان فعال تر است، اظهار داشت: بیشترین زمان بیكاری سالمندان در منزل سپری می شود و طبق مطالعات انجام شده تماشای تلویزیون نخستین فعالیت جاری آنان و ورزش در جایگاه هفتم قرار دارد.
دلایل ورزش نكردن سالمندان چیست؟
بگفته وی بیشترین علاقه سالمندان به انجام مستحبات مذهبی و پارك رفتن است و بیشتر از نیمی از آنان ورزش می كنند درحالی كه پارك مكان اول برای ورزش كردن آنان است.
مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینكه ورزش های سبك مانند پیاده روی، نرمش و شنا موردعلاقه سالمندان است و عدم عادت، مشكلات جسمی، تنبلی و نبود امكانات از دلیلهای ورزش نكردن آنها است، اظهار نمود: ورزش كردن تأثیر مثبتی در سلامت و رضایت از زندگی سالمندان دارد.
روحانی اضافه كرد: به نظر می آید، سن مهم ترین عامل تأثیرگذار بر نحوه گذراندن اوقات فراغت سالمندان است و ورزش كردن نقش مهمی در میزان رضایت از اوقات فراغت و نهایتا رضایت از زندگی در سالمندان دارد.
وی با اشاره به اینكه در برنامه ریزی ورزش سالمندان باید به ورزش های سبك و مفرح توجه و در اوقات فراغت آنان لحاظ كرد، اظهار داشت: انواع ورزش و فعالیت در آب به سبب اثرات مثبت بر عدم بهم خوردن تعادل و لطمه كمتر به سالمندان سفارش می شود و در این نوع فعالیت ها به سبب انقباضات شبهه ایزوكنتیكی ایجادشده در آب و حداقل احتمال بروز آسیب، یكی از سودمندترین فعالیت ها برای سالمندان است.
منبع:

1398/07/13
14:37:23
5.0 / 5
4537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیلیارد